Blog

Ankara’da nereden arsa alınır?

Ankara’da nereden arsa alınır?

Soru: Ankara’da nereden arsa alınır?

Cevap: Bu çok göreceli bir soru. Beklentileriniz ve bütçeniz dahilinde en doğru cevabı verebilirim diye düşünüyorum.

Soru: Yapracık mesela, bir ara çok revaçtaydı. Şu sıralar fiyatı patladı galiba. Bu tarz fiyatı patlayacak bölge var mı?

Cevap: Evet doğru söylüyorsunuz. Yapracık bir ara çok revaçtaydı ve fiyatları arttı ama hala yatırım yapılabilir bölgeler arasında ilk sıralarda diyebilirim. Fiyatlar her ne kadar arttıysa da bölgenin 2023 projeksiyonunu düşündüğümüzde hala çok fırsatların olduğu bir bölge. DİE ve TÜİK tarafından bugün Ankara nüfusunun yaklaşık 4.800.000 kişi olduğu ve bu nüfusun 2023 yılında ise 6.200.000 kişi olacağı tahmin ediliyor. 2023 nazım imar planı dikkatlice incelendiğinde Eskişehir Yolu Çevre Yolu başlangıcından Temelli’ye kadar olan bölümünde 950.000 ile 1.000.000 kişilik bir nüfusun yaşayacağı öngörülüyor. Bu da 250.000 konut ve burada yaşayan kişilere yönelik ticari ve benzeri fonksiyonların 10 yıl içerisinde hayata geçeceği anlamına gelir. Çevre Yolunun hemen sınırında kalan Yapracık Bölgesi bu gelişimin meyvelerinin en lezzetli olacağı bölgelerden biri olarak gözüküyor. Dodurga’nın çevre yolu dışında kalan bölgeleri ise plan dikkatlice incelendiğinde bence 2023 Ankara’sının en en en kıymetli bölgesi olacak gibi duruyor.

92 Yorum

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ali Nafi Özkök,
   Öncelikle merhabalar. Web sitem üzerinden bana ulaştığınız için teşekkür ederim. Yapmak istediğiniz yatırımın parasal boyutunu ve bu yatırım sonucunda vade anlamındaki beklentilerinizi bilmediğim için nitelikli yorum yapmam son derece zor. Ama bölgeye yatırım yapılmalı diye soracak olursanız görüşlerim olumlu olacaktır. ODTÜ ormanının Ankara’nın güneyini güney doğu ve güney batı aksı olarak ikiye böldüğünü düşündüğümüzde her iki aksın çevre yolu içerisinde kalan bölümlerinin tamamı şehrin topogrofik yapısı ve su havzalarının izin verdiği müddetçe yapılaşacaktır. Tahminimce 2023 Ankara’sında çevre yolunun içerisinde; Güney batı aksında Yumrutepe, Kızılcaşar, Taşpınar, Hacılar ve İncek arazileri, Güney doğu aksında ise Mühye, Karataş, İmrahor arazilerinin tamamı orta ve yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açılacaktır. Güney batı aksını değer açısından bir nebze önde görsem de Güney doğu aksında, çevre yolu içerisinde Eymir Gölü ile Doğukent-Üreğil arası yapılacak olan arsa-arazi alımı yatırımcısını orta vadede kesinlikle mahçup etmeyecektir.

   İyi günler diler, Saygılar sunarım.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Yelda Hanım,

   Öncelikle merhabalar. Sorunuza nitelikli bir cevap verebilmem için birikiminizin miktarını ve bu yatırım için öngördüğünüz vadeyi bilmem gerekmekte. Ama genel bir cevap vermem gerekirse küçük miktarla Ankara’nın doğusunda bulunan Mamak ilçesine bağlı Kutludüğün Mahallesinden bazı parsellere yatırım yapılabilinir diye düşünüyorum. Bugün için m2 x 20TL gibi (dönümü 20.000 TL) rakamlardan alım yapıldığında yatırımcısını utandırmayacaktır.

   Yatırım miktarınız ve bu yatırım için öngördüğünüz bekleme süresini bana daha detaylı iletme fırsatınız olabilirse size daha verimli olabilirim diye düşünüyorum.

   Saygılarımla

    1. Evren Barutçu

     Sayın Erkan Bey,

     Öncelikle merhabalar, çok güzel bir soru sormuşsunuz gerçekten. Zor bir tercih, Kutludüğün çevre yoluna yakınlığı açısından avantajlı, Kömürcü’de ise çok büyük holdinglerin çok büyük arazileri var yani mülkiyet kuvvetli. 10 TL seviyelerinde iki yatırım da zarar ettirmez diye düşünüyorum. Saygılarımla

  2. emre

   selam ankarada arsa aradım, ilk olarak eskişehir yolununda ümitköyden sonraki bağlıca ve çay yolu kısımlara baktım fakat okadar pahalıki o bölgede yatırım imkansız olmuş. hemde çok uzak biryer. ayrıca okadar para versem ben ne kazanıcam merkeze gitmeye kalksam 1-2 saat trafik var çok sıkışık akşam 5’ten sonra merkeze 3 saatte gidiliyor. hem trafik sıkışıklığı olmayan hemde çok değerlenen susuz tarafında arsa düşünüyorum tavsiye edermisiniz?

   1. Evren Barutçu

    Susuz bölgesine yapacağınız yatırımı kesinlikle tavsiye ederim. Ankara’nın kuzey batı aksında çevre yolu içerisinde boş kalan bir iki bölgeden birisi olup kazanç anlamında çok ciddi fırsatlar barındırdığını düşünüyorum. Ankara’nın sanayii anlamında nerdeyse tüm yükünü çeken bu aks daha 2000li yılların başına kadar bölgedeki mavi yakalılara yönelik konut arzı (batıkent) ile anılırken göksu parkın etrafında geliştirilen nitelikli konut projeleri ile hareketlenmeye başlamıştır. 2005 – 2010 yılları arasında ise Çakırlar çiftliği denilen bölgede orta gelir grubuna yönelik üretilen nitelikli konutlar, bölgeye metro ile ulaşımın olması ve çayyolu şaşmaz bağlantı yolunun açılması ile tahmin edilenin üzerinde bir talep ile karşılaşmış ve demografik yapıyı bir üst seviyeye çıkarmıştır. Bölgede son birkaç yıl içerisinde ise 100 metre² altı 1+1 ve 2+1 konut üretimi revaçta olup bu arz Ankara’da ilk evini alacak olan bekar veya yeni evli genç nüfus ve memur kesimi tarafından ciddi anlamda talep görmektedir. Ankara nüfusunun önümüzdeki 10 yıl içersinde yaklaşık 1 milyon kişi daha artacağını düşündüğümüzde Susuz bölgesi ve çevresi bu artıştan en fazla nemalanacak bölgelerin başında gelmektedir.

    Evren Barutçu

 1. hakan agırman

  evren bey merhaba emlakcılar yapracık imarlı bölgeden 200 300 metre yer oneriyorlar 120 bınlıraya sizce mantıklımı buralardan bu fıyata yer almak 5 yıl bekleme süresyle 150 bınlıraya en iyi nereye yatırım yapabılırım

  1. Evren Barutçu

   Sayın Hakan Ağırman
   Öncelikle merhabalar, Yapracık bölgesine yapacağınız küçük hisse yatırımı ne kadar mantıklı tartışılır. Bölgede 0.50 ve 1.40 olmak üzere iki çeşit inşaat yoğunluğu var. Eğer almak istediğiniz hissenin bulunduğu parsel 20.000 m2’den büyük ise inşaat yoğunluğu 1.40, daire sayısı ise toplam inşaat yoğunluğunun 85 m2’ye bölünmesi sonucunda bulunuyor. Sonrasında ise plan notları gereğince konfor adı altında daire büyüklükleri 200 m2’ye büyütülebiliyor. (Şaka gibi ama gerçek). Dolayısı ile bölge 3.29 emsalli diye satılıyor.
   Yani eğer 20.001 m2 bir arsanız var ise
   20.001 m2 x 1.40 Emsal = 28.001 m2 toplam inşaat yoğunluğu
   28.001 m2 / 85 m2 = 329.42 daire
   329 daire x 200 m2 = 65.800 m2 toplam inşaat
   65.800 m2 / 20.001 m2 = 3.29 Emsal
   Bu hesaplardan yola çıkıldığında;
   Teorik olarak 121.50 m2’den daha büyük bir hisseniz olduğu sürece ve bölgedeki kat karşılığı oranları %50 olur ise size bu senaryoda bu yatırımın sonucunda 200 m2 net kullanım alanlı bir daire düşebilir. Ama ortaklığı bozma davaları ve diğer hissedarların şüfa haklarına dikkat etmek gerekir. Bu tarz büyük parsellerde küçük yatırımcılar yanlış işlemler sonucunda zarar da edebilmektedir. Ben şahsen imkan olduğu sürece hisse alımına karşıyım ama risk almadan da büyük getiri yakalamak zor. Karar sizin.

 2. zelis

  merhaba evren bey babamin ankara elvan mahallesinde(suan yapracik mahallesi olmus oyle yaziyor e devlette bu da dogru bir bilgi midir) 4donumluk bir tarlasi vardi oraya suan imar girdi ve arsa oldu buraya universite kampus alani soylentileri var sizce burayi satmak mantikli mi veya ev yapilcaksa kac daire duser belediye 0.50 li birseyler soylemisti ama simdiden tsk ederim…

  1. Evren Barutçu

   Sayın Zeliha Bulut,
   Öncelikle bana sayfamdan ulaşmış olduğunuz için teşekkür ederim. Sorunuzun cevabına gelince; eğer imar geçmiş bir arsanız var ise size yardımcı olabilmem için arsanızın daha nitelikli bilgilerine(mahalle/ ada/parsel) ihtiyacım var. Eğer bana bu bilgileri ulaştırabilir iseniz arsanıza ait olan plan notlarını inceledikten sonra size yardımcı olabilirim.
   Saygılarımla,

 3. Ebru Özkan

  Enver Bey merhabalar.100 150 bin liralık bır meblağ ile 5 yıl gibi bır sürede (kat karşılığı olabilir) ankara da hangi mahalleden arsa alırsak bize kazandırma oranı en yüksek olur? bır De önerdiğiniz yerin metrekare fiyatlarını da belirtirseniz çok memnun oluruz. Teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ebru Özkan,
   Öncelikle merhabalar, 150.000 TL ile orta vadeli bir ARSA (imarlı)yatırımı yapacak iseniz en yüksek ve en risksiz getiri için çevre yolu sınırında veya hemen dışarısında kalan bölgeler ilk tercihim olacaktır. Örneğin, Ankara’nın Güney Batı aksında Tuluntaş, Kuzey Batı aksında ise Susuz civarında yapılacak 150.000 TL’lık yatırım; hisse sahibi olmak kaydıyla, 5-7 yıl içerisinde (inşaat yoğunluğunun 1 olduğunu varsayarsak, %50 kat karşılığı oranından) 500 m2 veya 125 m2’lik 4 daire olarak geri dönecektir diye düşünüyorum.
   Saygılarımla,

  1. Evren Barutçu

   Musa Bey,

   Öncelikle merhabalar, 10.000 TL ile bir yatırım yapmak istiyor iseniz ve bu miktarı arttırma imkanınız yok ise burada seçmeniz gereken bölge değil fiyat olmalıdır. Şahsi tavsiyem m2’si 5 TL ile 10 TL arasında değişen Ankara Çevre yoluna uzaklığı kuş uçuşu 15 km mesafede köylerden birisinde yatırım yapmanız olacaktır. Örneğin Çankaya tapulu Kömürcü, Evciler, Tohumlar bölgesinde m2 x 10 TL altında fiyatlara rastlamak mümkün. Adının önünde Çankaya olduğu sürece denemeye değer diye düşünüyorum.
   Saygılarımla

  1. Evren Barutçu

   Sayın Sercan Bey,
   Öncelikle merhabalar, Akçalı kooperatifi Ankara’nın Güney Batı Aksında Beytepe bölgesinde yaklaşık 2 milyon metrekare araziye sahip bir kooperatiftir. Bölgenin kıymeti ve önemi tartışılmaz, bölgedeki yeni konutlarda ortalama m2 fiyatı 3500 TL’ndan başlamakta ve 5000 TL’na kadar çıkmakta. Yani 200 m2 bir daire yaklaşık 700.000 TL ile 1.000.000 TL arasında değişmekte. Ben uzun yıllardır ha bugün ha yarın şeklinde yılan hikayesine dönen Akçalı Kooperatifinde mutlu sona yaklaşıldığını düşünüyorum. Benim gördüğüm bugüne kadar yatırımcısına hep kazandırdı bugünden sonra da kazandırır diye düşünüyorum. http://www.akcali.org sitesinden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 4. Kadir Ensoy

  İyi çalışmalar
  Kuzey ankara ankaranun son yıllardaki parlayan yıldızı diye bahsediliyor
  Pursaklar sarayköy protokol yolu civarına yatırım yapılırmı
  Geleceği nasıl

  1. Evren Barutçu

   Sayın Kadir Ersoy,
   Öncelikle merhabalar, Ankara her ne kadar batıya doğru gelişim gösterse de Kuzey Ankara belirttiğiniz gibi özellikle son 5 yılda çok ciddi anlamda bir gelişim göstermiş durumda. Belirtmiş olduğunuz Pursaklar, Sarayköy ve protokol yolu civarında fiyatlar son 10 yılda ciddi oranda artmış durumda. Orta vadede Akyurt Fuar alanının hayata geçmesi ve bölgeye metro ile ulaşımın sağlanmasıyla birlikte bölge daha fazla talep görecek ve kıymetlenecektir diye düşünüyorum.

 5. Mehmet

  Evren Bey İyi Günler Dilerim,
  Benim de ocak ayında 50 bin TL lik bir yatırım parası kısmetse elime geçecek. Bunu arsaya 5-7 yıl için yatırmak isterdim. Karşılığında daire-iş yeri gibi. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Nereleri uygun görürsünüz?
  Teşekkürler,
  İyi Çalışmalar

  1. Evren Barutcu

   Sayın Mehmet Bey,
   Öncelikle merhabalar, 50.000 TL ile 5-7 yıl vadede bir yatırım yapacak iseniz Ankara’nın doğusunda Nenek bölgesinde plan içerisinde, belki biraz daha bir bütçe ekleyerek 1 dönüm civarı bir yer alınabilir diye düşünüyorum.
   Saygılarımla,

 6. savas

  Evren bey 150000 tl civerında bir yatırımla Ankaradan arsa almak istiyorum.5 sene içinde geri dönüt almak istiyorum nerelerden arsa almamı önerirsiniz teşekkürler..

  1. Evren Barutçu

   Sayın Savaş Bey,
   Öncelikle merhabalar, 150.000 TL ile 5 yıl vadeli bir yatırım için Fevziye köyünden iki dönüm civarı bir tarla veya Ankara’nın doğusunda kalan Gökçeyurt (Nenek) bölgesinde birinci etap plan içerisinde iki dönüm civarı bir yatırım düşünebilirsiniz.
   Saygılarımla,

    1. Evren Barutçu

     Sayın Pınar Hanım,
     Öncelikle merhabalar, Kutludüğün, Ankara çevreyoluna en yakın en ucuz fiyatlı bölge olarak dikkatleri çekmekte. Sabah telefonda konutluğum bir arkadaşım bugün 2500’lü parsellerde 14 TL ile alım yapmış. Kutludüğün arazi yapısı olarak sıkıntılı olsa dahi çevresinin fiyatlanması ile mutlak suretle yukarı doğru fiyatlanacaktır. Daha önce de benzer bir ifade kullanmıştım “10 yıl sonra Kutludüğünde fiyatlar bugünün değeri ile 150 – 200 TL olsa kesinlikle şaşırmzdım”.
     Saygılarımla,

 7. Alper

  Merhaba evren Abi, Ben almanyadan Size yaziyorum CVP verirseniniz ck Mutlu olurum. Ben bu yil almanyadan 130 bin Euro Kredi cektim ve ankara Cubuk yildirim beyazit UNi. Yanindan hisse aldim 4000 Metre Kare 400000 bin Lira verdim parsel olarak da 422 parsel. Sizce mantikli bi ismi yaptim yoksa daha Iyi degerlendirlirmi. Bide bundan 3 yil önce ankara bagcilardan arsa aldim 750 Metre Kare Villa Arsasi 70 bin Euro ya onuda krediyle aldim fikrinizi merak ediyorum simdiden Tsk ederim.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Alper Bey,

   Öncelikle alımlarınız hayırlı olsun. Ankara Bağcılar hakkında bir bilgim yok maalesef o yüzden bir yorum yapamıyorum ama çubuk’ta 422 parselde almış olduğunuz tarla gerek Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsünün hayata geçmesi gerek ise Ankara’nın Kuzey batı aksındaki Akyurt fuar alanı ve Otonomi gibi yatırımların hayata geçmesi ile ciddi anlamda prim yapacaktır diye düşünüyorum.
   Bir de bunun üzerine Esenboğa metro hattı da devreye girer ise orta vadede (5-7 yıl) fiyatların neredeyse 4-5 kat artması son derece olası gözükmekte. Tekrar hayırlı olsun.
   Saygılarımla,

 8. tahir

  sayın Evren Barutçu Halaçlı için ve Keçiören Ovacık görüşlerinixi rica ediyorum buralara yatırım yapmak sizce doğru olurmu.Teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Tahir Bey,
   Öncelikle merhabalar, Halaçlı bölgesi Ankara’nın güneyinde kalan Gölbaşına bağlı bir köy, çoğunlukla hafta sonu evleri mevcut fiyatlarına bakıldığında 50- 70 TL arası hatta bazı yerlerde daha bile yüksek rakamlar isteniyor ama bence gerçekçi değil. Keçiören Ovacık bölgesi ilgi alanım olmasa da son yıllarda çok ciddi gelişim gösterdi ve bu gelişim devam edecek diye düşünüyorum.

 9. Bekir Ulu

  Evren bey iyi günler
  Ben size Ankaranın Kazan ilçesindeki Aydın köyünü de içine alan imar çalışması hakkında bir soru sormak istiyorum. buranın imar işi yaklaşık 8milyon m2 lik bir alan. Avrupa Asya Haritacılık adında bir şirkete verilmiş ama imar yıllardır bitirilememiş. Şirketin internet sitesinde Ankara ve çevresinde 50 milyon m2 imar çalışması yaptığı belirtiliyor. Ayrıca Kazan ın 5 köyünü içine alan imar çalışmasının taslak çizimleri de yayınlanıyor. Kazan ın bu bölgesindeki İmar çalışmasının ne zaman biteceği konusunda ise net bir cevap veremiyorlar. Hep yakında diyorlar. Şirket kendisi de bölgeden arazi topluyor. Ayrıca arazi sahiplerine tapu masrafı ödemeyin bize arazinizin %5 ini devredeceğinize dair taahhütname imzalayın diye baskı yapılıyor. Ayrıca şirket bu %5 lerin imar ın En değerli parçasında kendine ayırmak için planlama yapıyor. Bu işe karşı çıkılınca da arazi sahipleri imar çıkarılmayarak cezalandırılıyor. Bu duruma dur demek üzere şirket hakkında zamanında imar çalışmasını bitirmemekte israr ettiği için yasal yollara başvurulunabilinirmi?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Bekir Ulu,
   Öncelikle merhabalar, Büyükşehirlerimizde hatta tüm Türkiye’de şehir planlama maalesef en kötü yönetilen süreçlerin başında gelmekte.
   Planlama genel bir aktivitedir, hayatın her alanında planlamaya ihtiyaç duyulur. Ancak farklı alanlarda kullanımına rağmen planlama iki unsurla tanımlanmaktadır. Bunlar
   a) Ulaşmayı hedeflediğiniz amaç, yani proje
   b) Bu amaca ulaşmak için gerekli olan düzenlemeler, yani araçlardır.
   Bir planın hem hedeflenen amacı hem de bu amaca hangi yoları izleyerek, hangi amaçlara ulaşılacağının belirlenmiş olması gerekmektedir.
   Kent planlama ise planlamanın özel bir alanını oluşturur ve plan yapımını ya da temsili bileşenlerini içerir. (Pacione, 2003) “Kent planlama kamu mallarının yatırım ve tüketim süreçlerinin kentlerdeki etkilerini araştıran ve yönlendiren bir devlet aktivitesidir dolayısı ile kent planlamanın amacı pazar mekanizmaları ve devletin rolleri arasındaki aykırı ve çelişen tavırları ortaya çıkarmak olmalıdır” der.
   Planlamanın kamusal boyutu önemlidir; çünkü “kentsel planlamada çözüm önerileri üretmek, planlama kararı vermek değildir. Kentsel plancılar, karar verici değil karar vericiler yol gösteren ve onları uyaran meslek insanları olmalıdır.
   Dolayısı ile kent plancısı uygulamalarında üç ilkeyi esas almak zorundadır.
   1) Bilimsel esasları dikkate almak
   2) Kurumsal işleyişe ve yasal çerçeveye uymak
   3) Kamu yararı ağrılıklı tercihler, kişilerin haklarına ve mülkiyet haklarına saygı ve eşitlik ilkelerine bağlı olmak.
   Özet olarak, planlama kuramı, plancıların bir problemi farklı formüle etme yolları ararken, sonuçlarını tahmin etmeye çalışırken ve tutarlılık, yönelim ve stratejinin önemini anlatmanın yollarını ararken ihtiyaç duydukları bir unsurdur. Bu kuramlar plancının
   “ne yapıyorum?”, “Nasıl yapıyorum?” , “Neden ve kimin için yapıyorum” ve “hangi sonuçlara ulaşıyorum?” sorularına rehberlik eder.

   Plancının bu sorulara yanıt ararken faydalanacağı en önemli ipucu ise kamu yararının sağlanmasıdır. Kamu yararı temelde kişiye ilişkin değil, bu kişilerin bir arada yaşayarak oluşturdukları toplumun varlığını sürdürmesine ev o toplumdaki kurulu düzenin korunmasına yardımcı olan çıkardır.
   Maalesef ülkemizde şehir planlama yapılırken kamu yararı en arka plana itilmekte, kişisel çıkarlar ve rant ön plana çıkmaktadır. Her konuda olduğu gibi bu konuda da yasal yollara tabii ki başvurabilirsiniz ama bir sonuç alabilir misiniz bilemiyorum. Allah yardımcınız olsun.
   Saygılarımla,

 10. Yalçın E

  Evren bey, Ankara’da yatırım yapmayı düşünüyorum. (100.000 tl civarında) ss yurtsavunma organize sanayi toplu işyeri yapı kooperatifi hakkında ne tavsiye edersiniz

  1. Evren Barutçu

   Sayın Yalçın Ertek,
   Öncelikle merhabalar, size yardımcı olmayı çok isterdim ama inanın ki Yurt Savunma Organize Sanayi toplu işyeri yapı kooperatifi hakkında detaylı bilgiye sahip değilim. Yenikent Tai yakınlarında bir arsaları var diye biliyorum ki bu bölgeler yatırım açısından son derece mantıklı bölgeler. Ama yorum yapabilmem için kooperatifin iç dinamiklerini, karar vericilerin yaklaşımlarını ve ortakların ödeme durumlarını bilmek gerekir diye düşünüyorum. Bu konularda tereddüdünüz yok ise yatırım yapılabilinir.
   Saygılarımla,

   1. Yalçın Ertek

    Evren bey,öncelikle açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bildiğim kadarıyla kooperatif başkanı daha öncede benzer projeler yapmış. Hem kooperatif tecrübesi var hem de inşaat sektöründe iş yapıyor. Yenikent Tai civarında arsa alımlarına devam ediyorlar. Henüz alınan arsaların imarı yok. Kooperatif 2013 de kurulmuş. Şu anda 95000 TL ile üye olunuyor. (2000 m2 karşılığı, imar geçince 700m2 civarında kapalı alanı olan işyerleri yapılarak teslim edilmesi planlanmış. Tabi o aşamaya gelince işyerleri yapımı için üye aidatının 2-3 katı civarında her üyeden ödeme yapması istenecek.) imar geçerse sanayi imarı olacağı için konuta göre daha avantajlı mı olur? Kısa sürede o bölgenin gelişimi hakkında ne söyleyebilirsiniz.

    Ayrıca, Ayaş Tekke de konut imarlı arsalar var. Bu bölgede yatırım hakkında ne tavsiye edersiniz. Teşekkür ederim

 11. Onur

  Merhaba Evren bey 500.000 civarı meblağ ile 10 yıl bekleyerek tarla almak mı mantıklı yoksa Şuan hazır da arsa olan yerleri almak mı mantıklı ayrıca öneri olarak bu paraya yatırım yapılabilecek yer neresidir biliyorsanız ortalama m fiyatı nedir yardımcı olursanız sevinirim saygılar ..

  1. Evren Barutçu

   Sayın Onur Çalışkan,
   Öncelikle merhabalar, 500.000 TL civarında bir bütçeyi yatırım için ayırıp bu yatırımınıza bir de 10 yıl vade verebiliyor iseniz Ankara’nın çevre yolunun hemen dışarısında kalan neredeyse tüm bölgelerinden tek tapu güzel tarla yatırımı yapabilirsiniz. Çoğu planlama bölgesinde minimum parsel büyüklüğü 5000 m2 olarak planlanıyor dolayısı ile tek tapu en az 10-12 dönüm bir tarla almanızı tavsiye ederim.
   Bu bütçe ile tabi ki daha az risk alarak daha kısa vadede arsa yatırımı yaparak da kazanç elde edebilirsiniz ama bu kazancınız tarla yatırımınızın yanında çok daha düşük getiriye sahip olacaktır diye düşünüyorum.
   Saygılarımla,

 12. Enver

  Evren bey merhabalar Konya yolu 35. Km oğulbey mevkiisinde (konya ıstıkametine gıderken yolun sağında) bır arazımız var burda bır toplulastırma soz konusu, akabınden el altından gökdenız dıye bır proje dolanıyor (mogan ın uzatılma projesı anlamında) konu ıle alakalı bılgınız var mı. Bıldıgım kadarı ıle su an metre kare fıyatları 100 ıle 120₺ arasında bu fıyatları nasıl etkıler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Enver Ergenç,
   Öncelikle merhabalar, Gölbaşı İlçesi Oğulbey Mahallesi’nde bazı imarlı parseller için m2 x 100 TL ile 120 TL arası rakamlar telafuz edilse de bence çoğu parsel için çok gerçekçi rakamlar değil. Bu rakamlar aralığında Ankara’da özellikle Güney Batı aksında çok daha büyük fırsatlar yer almakta. Ben sizin yerinizde olsam yatırımlarımı tekrar gözden geçirirdim diye düşünüyorum.
   Saygılarımla,

 13. Nihat

  Merhaba Evren Bey , Yapracık köyü Eskişehir yoluna sol cephede bir miktar arsa alımı yapmıştım. Bir arkadaşın sorusuna çok açıklayıcı bir cevap yazmışsınız ayrıca teşekkür ederim. Benim sorum şu şekilde olacak m2 sine 1100 TL gibi bir fiyattan aldığım bu imarlı arsa da küçük hissedarım , benden hariç toplam 100 kişi aynı ada parselde hissedar. Diğer kişiler benim bu satın alma işlemine itiraz etme süresi var mı ve bu alımı çok mu pahalıya yapmışım? Teşekkürler

 14. Evren Barutcu

  Sayın Nihat Bey,
  Öncelikle merhabalar, Yapracık sol taraf diye tabir ettiğiniz bölgede 20000 m2 üzeri parsellerde 1.40 inşaat yoğunluğu bulunmakta. Bununla beraber plan notları incelendiğinde inşaat yoğunluğunun 3.29 olduğu söylenebilir. 3.29 inşaat yoğunluğu düşünüldüğünde m2 x 1100 TL yüksek bir rakam olarak gözükmemekte. son 1 yıldır çoğu alım satım bu rakamlara yakın rakamlardan gerçekleşmekte. Zaten alıcılar da satıcılar da bu kolay hesabı yapmakta ve yaklaşık fiyat oluşmaktadır. Parselin 100 ortaklı bir yapıdan oluşması ise kulağa çok hoş gelmiyor. Şufa davası sorunuza gelince bir hukukçu olmadığım için bu sorunuza cevap vermektense detaylı bilgiyi benim de ihtiyaç halinde başvurduğumu bu linkten (http://www.ilkerduman.av.tr/makaleoku.aspx?id=568) detaylıca okuyup öğrenebilirsiniz diye düşünüyorum.
  Saygılarımla,

 15. ERKAN

  Evren Bey merhabalar, ikiyüz bin, üçyüzbin lira arası 2-3 yıl vadeli (tarla veya arsa) en uygun ve kazançlı yatırım
  yapılabilecek yerler neresidir,, şididen tşklr

  1. Evren Barutçu

   Sayın Erkan Bey,
   Öncelikle merhabalar, 250.000 TL – 300.000 TL aralığında kısa vadeli (2-3 yıl) bir yatırım yapılacak ise 5000’lik planları onaylanmış bölgelerden tarla veya imarlı arsa yatırımı yapmanızı tavsiye ederim. Bunun yanı sıra kendini ispatlamış kooperatif hisseleri de düşünülebilinir.
   Saygılarımla,

  1. Evren Barutçu

   Sayın Murat Sezer,
   Öncelikle merhabalar, Gölbaşı Topaklı köyü son zamanlarda Ankara’nın güneyinde 500.000 nüfusun yerleşik olarak yaşayacağı bir Güneykent Projesi söylentilerinin tam kıyısında kalan bir bölge olarak dikkatimi çekmekte. Velihimmetli, Çayırlı ve Topaklı üçgeni içerisinde kalan bölgelerin önümüzdeki yıllarda fiyatlanacağını düşünmekteyim.
   Saygılarımla,

 16. hamit

  MERHABALAR EVREN BEY yenikent bölgesinde arsa almayı düşünüyorum 50.000 tl civarında villa arsası olarak geçiyor 5 yıla kadar gelişir mi bu bölgeler yatırım için mantıklı mı bilgi verirmisiniz teşekkürler…

  1. Evren Barutçu

   Sayın Hamit Bey,
   Öncelikle merhabalar, 50.000 TL ile 5 yıl vadeli bir yatırım yapacak iseniz ve bölge sizin için özel bir anlam ifade etmiyor ise Yenikent bölgesinde hem de villa imarlı bir yer tavsiye etmem.
   Saygılarımla,

 17. Savaş

  Eveen bey ankara kazan orhaniye köyü sırakayalar mevkiinde tek tapu tarlam var buranın gelişimi ve ne tür getirisi olabilir hakkında görüşlerinizi alabilirmiyim saygılarımla

  1. Evren Barutçu

   Sayın Savaş Bey,
   Öncelikle merhabalar, Ankara Kazan Orhaniye Mahallesi, Ankara’nın kuzey batı aksında Dağyaka’nın kuzeyinde Saray ile Kazan arasında kalan bir bölge. Saray ve Kazan bölgelerinde önümüzdeki yıllarda ciddi gelişmeler ve yerleşim olacak fakat Sırakayalar Mevkiinin topografik yapısı son derece sıkıntılı. Çok ciddi doğal bariyerler mevcut. Eğer yatırımınızdan kar elde etti iseniz çıkıp aynı aks içerisinde İstanbul Yolu’na daha yaklaşmanızı tavsiye ederim.
   Sayın İbrahim Erbaş,
   Öncelikle merhabalar, Temelli Türkobası köyü Alcı Köyü’nün hemen kuzeyinde yer alan bir bölge. Bugün nüfusu 50.000 bile olmayan Temelli’de orta – uzun vadede sanayinin yerleşmesi ile en az 250.000 – 300.000 kişinin yaşayacağını öngörmekteyim. Bununla beraber aynı vadede bölgeye raylı toplu ulaşımının geleceğini de düşünmekteyim. Dolayısı ile 10-15 yıl vade ile bölgeye yatırımı kesinlikle tavsiye ederim. Hisseli tarla aldığınızda ortaklarınız size şüfa hakkını kullanabilir. Dolayısı ile mümkün olduğunca rayiç bedel üzerinden değil gerçek değer üzerinden ve az hisseli tarlalara yatırım yapmanızı tavsiye ederim. Çok zor olmakla beraber mümkünse tarlanın diğer ortaklarından şüfa hakkı kullanmayacağına dair yazı alabilir iseniz riski bayağı bir indirgemiş olursunuz.
   Saygılarımla,

 18. Berce

  Evren Bey Merhabalar,
  Elimizde yatırım amaçlı 150 bin tl var. Açıkçası önce üzerine bir miktar daha koyarak Bahçelievlerden ev almak istedik. İmar izni 3 katmış ve eksik kat yoksa mütaahitler girmiyorlarmış bilgisi aldık ama siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? 10 yıl sonra imar izni 4 kata çıkar mı?

  Bir de daireden bu durumda vazgeçtiğimizde kat karşılığı yada nakit olarak 5 yıl içinde bize dönüş için nereyi önerirsiniz?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Berce Bey,
   Öncelikle merhabalar, şehir merkezinde yer alan 35-40 yaş üstü ve özellikle de kat eksiği bulunan binalardan yapılacak olan daire/konut yatırımı günümüzde risk almayı ve belirsizliği sevmeyen yatırımcılar için belki de en güzel arsa yatırımı denilebilinir. Bugün merkezde bulunan çoğu semtte (ör: Gaziosmanpaşa, Ayrancı, Kavaklıdere, Bahçelievler, Emek vb..) neredeyse konut fiyatları arsa fiyatlarının altına gerilmiş durumda. Mesela Ankara, Çankaya, Gaziosmanpaşa Nenehatun Caddesi üzerinde yer alan 35 yaşında 8 daireli bir binada bir konut 300.000 TL – 350.000 TL değerinden satılmakta lakin bu dairenin bulunduğu arsanın değeri 8 x 350.0000 TL değerinin daha üzerinde. Dolayısı ile bu tarz bir konut niteliğinde taşınmaz alındığında bir yandan kira getirisi elde ederken bir yandan da arsa yatırımı yapmış olunmakta. Burada dikkat edilmesi gereken konuların başında almış olduğunuz dairenin hisse oranı, toplam hisse sayısı, binanın yaşı ve binada oturan kişilerin yaklaşımı son derece önemli. Dolayısı ile imar izninin 4 kata çıkması beklenene kadar mevcutta kat eksiği olan, az daireli ve hisse oranları eşit pay edilmiş konut binalarına yönelmenizi tavsiye ederim. Şu anda yüzlerce hatta binlerce fırsat piyasada yer almakta.
   Saygılarımla,

 19. Deniz Falay

  Evren Bey merhaba,
  Ben İstanbulda yaşıyorum ve Ankarada 50-60 bin lira civarında arsa(yada önerinize göre tarla da olabilir) almak istiyorum.Ankarada yatırım yapılacak yerler hakkında hiçbir bilgim ve fikrim yok.Temelli yada Yenikent civarlarında alım yapsam sizce ne kadar mantıklı olur?Ve bunların dışında öneriniz nereler olur?maksimum 5 yıla kadar bekleyebilirim.Cevaplarınız için teşekkür ederim.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Deniz Falay,
   Öncelikle merhabalar, beş yıl vade ve 60.000 TL ile yerinizde olsam Mamak Nenek’ten 5000 lik plan dahilinde yaklaşık bir dönüm tarla veya Ankara’nın kuzeybatısında İlyakuttan 1 döünümden biraz daha fazla tarla alırdım diye düşünüyorum.
   Saygılarımla,

 20. hüseyin

  Merhaba Evren bey, Etimesgut yapracık bölgesinden 49305 ada 1 parsel ve 49310 ada 2 parselden 500 m2 yeri 125 bin tl satıyorlar. sizce bu bölge kaç sene içinde prim yapar. ayrca üniversite kök hücre nakil merkezi yapılacağı söyleniyor, bu durum arsaya bir değer katarmı. şuan burada emsal 0.50 olduğu düşünülürse yatırm yapmaya değer mi… şimdiden teşekkür ederim.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Hüseyin Bey,
   Öncelikle merhabalar, bahsetmiş olduğunuz bölgede 3-5 yıl içerisinde ciddi anlamda yapılaşmanın başlayacağını düşünüyorum. Konut m2 fiyatları ise tahminimce Bağlıca fiyatlarının bir tık alt seviyelerinde oluşacaktır diye düşünüyorum. Bölgenin kuzeyindeki Elvan Oğuzlar bölgesinde de emsallerin artacağı yönünde çeşitli söylentiler var. Tüm bunlar olumlu gelişmeler. Üniversite sorunuza gelince bölgeye değer katacağı tartışmasız. Yalnız aynı bölgede bildiğim kadarı ile farklı emsaller var ve bu durum planlara itiraz doğurabilir ve üretime geçme sürecini yavaşlatabilir. Yüksek emsalli ve az hisseli parsellerden bir yer bulabilir iseniz bence daha doğru olur.
   Saygılarımla,

 21. eren guney

  evren bey öncelikle merhaba.. 200.000 milyarımı< var 6 – 7 sene bekleme süremiz , bize türkobası ve ıhlAmurkent i önerdiler turkobası imarsz 4dönüm 160 milyar ıhlamurkent ise imarrlı 1 dönüm 160mlyar sizce hangisi uygun veya alternatif bir bölge önerirmsnz ? saygılar

 22. şenol

  Sayın Evren bey iyi günler diliyorum.Daha önce bir soru sormuştum ancak sorumu bloğunuzda göremiyorum ve cevap alamadım.Cevap verirseniz sevinirim.
  ‘4 yıl once ankara temelli/ türkobası sarıkız mevkiinden bir dönüm tarla aldım.Sizce şuanki fiyatı nedir ? Ayrıca o bolge için projeler varmı? Yatırımım ne zaman değer kazanır? ! teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Şenol Bey,
   Öncelikle merhabalar, elimden geldiği kadarı ile tüm soruları, tüm samimiyetimle cevaplamaya çalışıyorum. Fakat dikkat ederseniz bu süreçte fiyat ve satış odaklı konulardan uzak durmaya çalışıyorum. Amacım yatırım yapmayı düşünen insanları Ankara’nın önümüzdeki 5 – 10 – 15 – 25 yıllık gelişiminden aklımın erdiği ve yorumlayabildiğim kadarı ile haberdar etmek ve doğru karar verebilmelerine bir nebze de olsa yardımcı olabilmek.
   Taşınmaz değerleme ise (Benim malım ne kadar eder?) sektördeki çoğu meslektaşım açısından basit bir konu olarak gözükse de benim gayrimenkul sektörüne bakış açım dahilinde TARTIŞMASIZ EN ÖNEMLİ ve HASSAS başlık. Bir tarlanın/arsanın topografik yapısı, şekli, hisse durumu, kadastro yoluna yakınlığı, manzarası, konumu, komşuluğu, elektirk su gibi altyapıların olup olmadığı vb.. onlarca farklı faktöre göre fiyatı değişmekte. Dolayısı ile bu bilgilerin hiç birine sahip olmadan fiyat vermem anlamsız ve sorumsuzca olacaktır. Bu sebeple olası bir yanlış anlaşılmaya ve/veya spekülasyona sebep vermemek adına fiyat vermekten mümkün olduğu kadar uzak duruyorum.
   Temelli Türkobası için yorumum ise son derece olumlu. Stratejik planlarda Temelli ve yakın çevresinde 7-10 yıl vadede yaklaşık 10 kat uzun vadede 20-25 kat nüfus artışı öngörülüyor ve nazım imar planlarında bu lejantlı. Dolayısı ile sabırla beklemenizi tavsiye ederim. Bol şanslar.
   Saygılarımla,

 23. mehmet

  merhabalar. 500.000-550.000tl civarında 3-5 senelik bir yatrım yapmak isiyorum. üreğül,kusunlar,ballıkuyumcu dolaylarında baktım. buraların aradında ya da daha farklı nereyi önerirsiniz. tesekkurler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mehmet Bey,
   Öncelikle merhab Fuar alanı, Kuzey Ankara girişi kentsel dönüşümü, Kızılay – Havaalanı arası metro planları, Otonomi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsü bunlardan bazıları. alar, sahip olduğunuz bütçe ve vade dahilinde; şahsen üçü arasında bir seçim yapmam gerekir ise tartışmasız Ballıkuyumcu’yu seçerdim.
   Saygılarımla,

 24. mehmet

  Evren Bey Merhabalar

  Önceden yapmış olduğum Çubuk Yazır bölgesinde yatırımlarım var. bir süredir de beklemekteyim.
  yeni 126 ada 18 parsel. 8.000 m2
  Sizin fikrinizi almak istiyorum
  Bu bölge de beklemeye devam mı etmeliyim ?
  Yoksa elimde yeri satıp(m2 birim fiyat ?) tavsiye de bulunacağınız yer de mi beklemeliyim?

  şimdiden teşekkür ederim

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mehmet Bey,
   Öncelikle merhabalar, daha önceki yorumlarımda bahsettiğim üzere Ankara’nın kuzey batı aksında önemli gelişmeler var. Fuar alanı, Kuzey Ankara girişi kentsel dönüşümü, Kızılay – Havaalanı arası metro planları, Otonomi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsü bunlardan bazıları. Eğer yatırımınız bölgedeki 5000’lik planların içerisinde kalıyor ise elinizde tutmanızı tavsiye ederim.
   Saygılarımla,

 25. Erkan Aslan

  Merhaba Evren Bey,
  ben Pursaklar Sirkeli’den 1800 metre kare yer aldım. Sirkelinin geleceği hakkında yorumunuz nedir. Bu yatırımın sonucunda iyi bir getiri gelebilir mi?

  Ayrıca yaklaşık 80-90bin TLlik ayrı bir yatırım daha düşünüyorum. Bu fiyatlara çok uzun vadeli olmamak koşulu ile nereleri önerirsiniz?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Erkan Aslan,
   Öncelikle merhabalar, alımınız hayırlı uğurlu olsun. Ankara’nın kuzey batı aksında son yıllarda çok olumlu gelişmeler yaşanmakta. Fuar alanı, Kuzey Ankara girişi kentsel dönüşümü, Kızılay – Havaalanı arası metro planları, Otonomi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsü bunlardan bazıları. Uzun vadede Kazan ile Havaalanı arasında yeni bir yol planlanmakta. Tüm bu gelişmeler neticesinde orta uzun vadede Ankara’nın kuzeyi dolayısı ile Sirkeli ve civarı da olumlu etkilenecektir.
   Saygılarımla

 26. Burak

  Evren Bey Merhaba
  Ankara Hüseyingazi bölgesinde 60-80 bin civarında bir meblağ ile arsa almak istiyorum. 5-6 yıl içerisinde
  bir gelişme yaşanırmı bu bölgede yatırım için uygunmudur öneriniz nedir birde hisse paylı arsa almanın
  sakıncaları nelerdir bilgi verebilirmisiniz lütfen

  1. Evren Barutçu

   Sayın Burak Bey,
   Hüseyin Gazi Mahallesinden arsa (tarla değil) aldığınızda 5-6 yıl içerisinde hatta belki daha bile kısa bir zamanda bir getiri veya daire sahibi olabilirsiniz. Hisseli tapu alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ise aşağıdaki yazıdan destek alabilirsiniz. Saygılarımla.
   Av. Kürşat Karacabey’in sayfasından alıntıdır.

   Bilindiği üzere Dünyada üretimi yapılamayan, çoğaltılamayan tek meta gayrimenkuldür. Buna ilave günümüzde ortalama bir insan her gün taşınmaz alım satımı yapmaz. Çoğu kimse de bu tür işlemleri hayatında ancak birkaç kez yapar. Üstelik belki on yıllarca süreçte gerçekleştirdiği birikimini “hayatının yatırımı” olmak üzere taşınmaza yatırır. Ancak bu işlemleri yaparken, gerekli ve asgari ölçekte yeterli bilgi donanımına sahip değilse, yapacağı küçük bir hata ile hayatının kararmasına yol açabilir. O halde taşınmaz hukuku konusunda bir takım temel bilgilere sahip olmak, her yurttaş için adeta bir kaçınılmazlıktır.
   Mâlum, kişiler arsa veya tarla satın alırken, ya bir arsa veya tarlayı müstakilen satın alırlar; çoğu kez de taşınmazın bütününü değil fakat, belli orandaki payını satın alırlar.
   İşte bir kişi herhangi bir taşınmazdan büyük veya küçük oranda bir hisse satın alıyorsa, öncelikle ve özellikle satışa taraf olmayan diğer hissedarların kendisine karşı şufa (önalım) hakkının varlığını bilmelidirler.
   Peki, nedir önalım hakkı? Bir kişi hisseli bir taşınmazdan hisse satın aldığı takdirde, satış tarihi itibariyle –satışı yapan kişi dışındaki hissedarların birisi, bir kısmı veya tamamı- hisse satın alan kimseye karşı dava açıp, satış bedelini ve alıcıya isabet eden satış masraflarını ödemeye (depo etmeye) hazır olduklarını beyanla, davalının satın aldığı hissenin mahkeme kararı ile kendi adına veya adlarına tescilini talep edebilirler. Mahkeme de, şayet taşınmazda uzunca süredir süregelen fiili taksim (resmen veya hukuken değil fakat fiilen paylaşmışlık hali) yoksa ve dava da süresinde açılmışsa, tapuya beyan edilen satış bedelini ve alıcının ödediği resmi satış masraflarını mahkemenin göstereceği yere (mahkeme veznesine veya bankaya) depo etmesi kaydıyla satışa konu hissenin, alıcı adından terkini (iptali) ile davacı adına tapuya tesciline karar verir.
   Bu davanın açılabileceği hak düşürücü süre, hisse satışından itibaren 2 yıldır. Bunun anlamı şudur: Dava açacak hissedar, bu davayı satıştan itibaren 2 yıl içinde istediği zaman açabilir; 2 yıl geçtikten sonra da hiçbir şekilde açamaz. Bu iki yılın uzun olduğunda elbette ki kuşku yoktur. Taşınmaz hissesi satın alan kişinin 2 yıl süreyle dava açılabilir endişesiyle beklemesinin zor bir durum olduğu da açıktır. Ancak Medeni Kanun taşınmaz hissesi satın alan kişiye, bu 2 yıllık süreyi 3 aya düşürme hakkını tanımaktadır. Şöyle ki, hisse satın alan kişi bu hisseyi satın aldığı hususunu, noterden göndereceği ihtarnameyle satışa taraf olmayan diğer hissedarlara bildirebilir. Bu taktirde ihtarnameyi tebellüğ eden her bir paydaş, ihtarnameyi aldığı tarihten itibaren 3 ay içinde önalım davasını açmak zorunda kalır. Bu süre içinde (3 ay içinde) şufa davası açmaz ise artık bu kişi için 2 yıllık sürenin bir anlamı kalmaz; önalım davası açma hakkı sona erer.
   İkinci dikkat çekilmesi gereken konu ise şudur: Önalım davası açan kişi, tapuya beyan edilen satış bedelini ödeyerek hisseyi satın alma hakkına sahiptir. Bu davaya karşı hisseyi satın alan davalının, gerçek satış bedelinin daha yüksek olduğunu savunması – bedelde muvazaa yaptığının ikrarı anlamında olacağı cihetle – kaale alınmaz. Sonuç itibariyle gerçekte daha yüksek bir bedelle satın almış olsa bile, satın aldığı hisseyi tapuya beyan ettiği düşük bedel karşılığında dava açan kişiye teslim etmek zorunda kalabilir.
   O halde taşınmaz hissesi satın alan kişinin, böylesi bir risk ile karşı karşıya kalmama adına yapması gereken şudur: Öncelikle satış sırasında satış bedeli olarak daha düşük olan emlak beyan değerini değil fakat, gerçek satış bedelini beyan etmesi gerekir. İkinci olarak da satış tarihinden itibaren 2 yıl gibi uzun bir süreyle tedirginlikle beklememek için satışı müteakip vakit geçirmeden, hisseyi satın aldığı hususunu diğer paydaşların tamamına noterden çekeceği ihtarnameyle bildirmelidir.
   Taşınmaz hissesi satın alan kişi, şayet böyle bir dava riski ile hiç ama hiç karşı karşıya kalmak istemiyorsa, bu takdirde yapması gereken şudur: Hisse satışını yapan kişi dışındaki paydaşların tamamından önalım hakkından feragat ettiklerine dair yazılı ve imzalı bir belge almalıdır. Bu belgeyi alırken de “filan kişinin, filan kişiye, filan taşınmazdaki hissesini satması halinde, şufa hakkı kullanmayacağım” tarzında; taşınmazın tapu bilgilerini, satıcı ve alıcının isimlerini özellikle zikretmesi gerekmektedir. Şayet böyle bir feragatname elde edildikten sonra hisse satın alınmışsa, artık orada önalım davası açılamaz.

 27. Mücahit

  Iyi günler Evren bey benim baglum hisar mh.de 590 metre kare yerim var. Buranın degeri nedir. Ve 5 10 sene sonrasina bıraktığımda kazanc birakir mi?
  Bir de suan elimde 40 bin nakit var ankara da nereye yatirim yapmaliyim. Tavsiyelerinizi sabirsizlikla bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mücahit Bey,
   Arazinizin değeri hakkında buradan bir yorum yapmak istemiyorum fakat kesinlikle dokunmayın derim. 5-10 yıl vadede Bağlum ve çevresinde inanılmaz değişimler olacaktır. Yeni yatırımlarınızı arazinizi büyütmek ve daha fazla söz sahibi olmak adına yapabilirsiniz. Saygılarımla.

 28. Yusuf

  Merhaba Evren Bey, Ankara, Temelli, Kuz bölgesinden 1000 m2’si 8 bin tl’ye 4000 m2 tarla vasfında arazi almayı düşünüyorum. 10-15 yıl bekleyebilirim. Nasıl bir yatırım olur. Bu konuda fikrinizi alabilirmiyim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 29. raşit güneş

  evren bey merhaba ,

  Ben Çankaya ilçesi Yakup abdal köyünden 892 PARSEL PARSEL TAMAMININ BÜYÜKLÜĞÜ 45700m2

  İÇİNDE 750m2 ben satın aldım sizce güzel bir yatırım mı yoksa satıp başka yerden mi alayım

  1. Evren Barutçu

   Sayın Raşit Güneş,
   Yakupabdal bölgesini aynı Mühye ve Karataş gibi uzun yıllardır yatırımcısını bekletmiş patlamaya hazır bir volkan gibi görmekteyim. Ben yerinizde olsam beklerdim. Saygılarımla.

 30. Mustafa

  Merhaba evren bey 150000tl lik yatırım yapmayı düşünüyorum (suresi 5-10yil) aklımda olan yerler Kutludugun 2.etap ve esenboğa sirkeli Cubuk istikametleri sizce hangisi. Birde bu mevkilerde ne kadar sürede ne kadar kazandırır.mantıklı olan hangisidir sizce.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mustafa Bey,
   Her ikisi de alt gelir grubuna yönelik konut projeleri üretimine uygun bölgeler. Kutludüğün gerek çevre yoluna olan uzaklığı gerek m2 fiyatları açısından bakıldığında daha mantıklı gibi durmakta. Bununla beraber sirkeli bölgesi için Esenboğa – Kazan arası yol ve Esenboğa metrosu gibi beklentiler mevcut. Yine de ben uzun vade de Kutludüğünden yana tercihimi kullanırdım diye düşünüyorum

  1. Evren Barutçu

   Sayın Kartal Bey ;

   Ücret Bölgesi Ankara’nın güney batı aksında yer alan geleceği son derece parlak bir bölge. Özellikle de uzun vadede Ankara’nın etrafında oluşacak 3 çevre yolunun komşularından bir tanesi olarak gözükmekte. Kesinlikle orta ve uzun vade yatırımı tavsiye ederim. Saygılarımla

   1. kartal

    evren bey merhabalar bir sorum daha vardı.
    ankara polatlı macunköyde 7500 m2 lik bir tarlam var ve geçen de e-develtten öğrendiğim kadarıyla bu tarla hakkında ” 3402 Sayılı Kanunun 22. maddesinin 2. fıkrasının (a) bendi uygulamasına tabidir.” hükmü belrtilmektedir.
    SORU 1: bu benim için iyi birşey midir kötü birşey midir?
    SORU 2: yeni yapılacak ankara izmir otoyolunun geçeceği güzergaha çok yakın. bunu düşünürsek kar mı ederim zarar mı ederim? kamulaştırma olursa eğer…
    ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

    1. metin

     Eskişehir yolu hisarlıkaya dan eskişehir yoluna ve ballıkuyumcuya yakın 200000tl civarında arsa almak istiyorum metresine 60tl diyorlar nasıl bir yatırım olacağı konusunda görüşlerinizi rica ediyorum.

     1. Evren Barutçu

      Sayın Metin Bey,

      Öncelikle merhabalar, fiyat konusunda mümkün olduğunca yorum yapmaktan çekiniyorum lakin yatırım yapmayı düşündüğünüz bölge şiddetle tavsiye ettiğim ve kendim de yatırım yapmak istediğim bir bölge. Köyün Ballıkuyumcu ve Alagöz sınırları rakım olarak da yapılaşmaya elverişli. Orta uzun vadede çok keyifli bir yatırım olacaktır düşüncesindeyim.

 31. Metin

  Evren Bey merhaba. 80000-100000 tl civarı ileriye dönük (20 yıl olabilir) Ankara’dan tarla yatırımı yapmayı düşünüyorum. Çok kararsız kaldım . Önerileriniz nereler olur?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Metin Bey,

   Öncelikle merhabalar, 100.000 TL ile 20 yıl vadeli bir tarla yatırımı yaptığınızda kararsız kalmanız son derece normal çünkü 20 yıl sonra tahminimce Ankara’nın nüfusu 7.000.000 kişiyi aşmış, üçüncü çevre yolunun neredeyse tamamı planlanmış hatta büyük bir kısmı da bitmiş olacaktır. Bu sebeple mevcut çevre yolunun 10 km dışarısında kalan neredeyse tüm köylerde çok ciddi getiri sağlamanız mümkün. Yerinizde olsam tek tapu ve çok m2 olmak kaydıyla; m2 x 10 TL altında Çankaya köylerinden veya m2 x 20 TL‘nın altında Gölbaşı köylerinden (Topaklı, Çayırlı, Subaşı) alım yapardım.

 32. kadir

  doğukent ten imarli arsa almak istiyorum bölgenin durumu nedir tesekkürler evren bey

  birde gölbası hallaclı – şehitali bölgesinden düşünüyorum kararsz kaldım tesekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Kadir Bey,
   Öncelikle merhabalar, doğukent bölgesi gerek konumu gerek Doğu garajının bölgeye konumlanacak olması sebebi ile yatırım yapılabilir bir bölge gibi durmakta fakat bölge planlarının revize edileceğini düşünüyorum. Bölgede parseller çoğunlukla 1000 m2, plan tadilatı ile minimum parsel büyüklüğünün 5000 m2 ve inşaat yoğunluğunun 1.50 – 160 olacağı söylentileri var. Bu durumda tek tapu imarlı bir parsel almanıza rağmen hisseli duruma düşebilirsiniz.
   Saygılarımla

 33. Ersin

  Merhaba Evren bey,

  Ankara Çubuk ilçesinde Melikşah mahallesinde 8200 m2 tarlam var. 4 Yıl önce almıştım bir miktar prim yaptı ancak hak verirsiniz ki son siyasi durumlardan dolayı bir nebze düşüş oldu ve geleceğinide kestiremiyorum. Satışını yapıp Çayyolu-Dodurga bölgesinden hisse almak istiyorum sizce beklemeli miyim? Eğer 2-3 yıl içerisinde getirisi artarsa bekleyecek pozisyonum var. Engin bilgileriniz için teşekkür ederim.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ersin Bey,
   Öncelikle merhabalar, güzel ve gelişmekte olan bir bölgede gayet yeterli büyüklükte bir yatırım yapmışsınız. 2-3 yıl olmasa bile ben en geç 5 – 7 yıl içerisinde bölgede çok ciddi bir yapılanma ve değişim bekliyorum. Alım yaptığınız fiyatları bilmediğim için yatırımınızı batıya kaydırmak adına bir tavsiye vermem zor. Bu süre zarfında %300’ün üzerinde bir getiri elde etmiş iseniz çıkabilirsiniz ama aksi takdirde beklemenizi tavsiye ederim.

 34. selim şeker

  iyi çalışmalar, gölbaşı yaylakent özlem kooptan villa hissesi mantıklı mı ? Tahmini 100.000-120.000tl arası. sizce buraya mı yatırım yapmalı yoksa hemen dibindeki karataş otoban altı mı ? özlemkent imarlı ama karataş imarsız ve 250m2=50.000 civarı ?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Selim Şeker,
   Öncelikle merhabalar, daha az risk alarak sonuçları daha net (somut) bir yatırım yapmak istiyorsanız kooperatif hissesi almanız mantıklı durmakta. Tabi burada daha önce de bahsettiğim gibi kooperatifin yapısı, üyeleri, niyeti son derece önemli. Bölgede 50’ye yakın kooperatifin oluşturduğu bir üst birlik var. Yaklaşık 3000’e yakın üye var. Bu kadar kalabalık bir yapı beni ürkütüyor açıkçası ama bu denli büyük bir konut projesinin üstesinden gelinebilir ise yatırım mantıklı duruyor.
   Karataş’tan aynı miktarlarla yatırım yapmanız durumunda ise bence daha uzun vadede daha yüksek bir kazanç söz konusu. Karataş için daha riskli, daha belirsiz ama daha kazançlı denebilir. Yine burada da köyün neresinden ve hangi fiyatla yatırım yaptığınız son derece önemli. Kooperatif hissesi alsanız bile önünüzde en az 5 yıl hatta belki daha uzun bir süre var gibi duruyor o yüzden ben olsam o kadar bekleyeceksem belirsizliği göze alır Karataş’tan tarla yatırımı yapardım.

 35. metin

  sayın evren bey hürriyet gazetesi arsa ilanlarının altında emlak fiyat endeksi yazıyor mesala ;hisarlıkaya 2016 yılı bir yıllık arsa fiyat artış oranı yüzde 49 yazıyor.bu doğruları yansıtıyormu ,bu olay 2016 yılında hisarlıkayanın arsa yatırımı için ankaranın şampiyonumu olduğunu gösteriyor ,merakımdan soruyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir