Blog

Ev mi almalı, yoksa arsa mı?

Ev mi almalı, yoksa arsa mı?

Soru: Emlak fiyatlarının çok pahalı olduğunu şu aralar ev almanın hiç mantıklı olmadığını düşünüyorum. Sizce mantıklı mı ev almak yoksa balon var mı emlak fiyatlarında?

Cevap: Emlak fiyatlarının yüksek olduğu konusunda size katılıyorum. Bunun en önemli sebebi son yıllarda (Özellikle 2005 yılı ve sonrası) kredi faiz oranlarındaki düşüş. Faziler düştükçe talep artar, talep arttıkça ev fiyatları yükselir. Ama bu dengeyi değiştirebilicek bir unsur daha vardır. O da ARZ. Arzın talepten çok olması durumunda fiyatlar düşme eğilimi gösterir. Örneğin İstanbul Etiler’de yeni konut üretimi boş arsa olmaması sebebiyle neredeyse imkansız olup sürekli artan bir talep bulunmaktadır. Bu durum fiyatları sürekli olarak yukarı taşımaktadır.

Ev almak istediğiniz bölgede sürekli ve gereğinden fazla bir arz söz konusu ise sabırla beklemenizi öneririm. Düzenli ve sistemli bir takip sonucunda mutlak suretle uygun fiyatlı bir gayrimenkulle karşılaşırsınız. Ama ev almak istediğiniz bölge merkezde ise hoşunuza giden bir ev bulduğunuzda bu faiz oranları kaçırılmamalı diye düşünüyorum.

 

Soru: Peki ev mi arsa mı ikilemi için yorumunuz nedir? Başımızı sokacak bir ev mi yoksa hayli risk içeren arsa mı almak daha mantıklı?

Cevap: Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Arsa ve tarla birbirinden farklı iki kavramdır. Gelişigüzel değil de bilinçli olarak bir arsa yatırımı yaptığınızda yüksek ihtimalle daha karlı çıkarsınız. Ankara 10 yıl içerisinde değerini 4-5 kat katlayacak arsa yatırımı fırsatlarını barındırıyor. Belirttiğiniz gibi bir hayli yüksek olmamakla beraber risk tabii ki var.

2 Yorum

 1. Sema Güllü

  Sayın Evren Bey,

  Ben 5 ay önce eşimi kaybettim ve kızımla birlikte Ankara Eryaman da kirada oturuyorum .Eşim den Şu an 200 TL
  değerinde hisse senedi kaldı fakat borsadan hiç anlamıyorum ve karda olduğunu gördüğüm hisse senetlerini satarak dışarıya 160 TL çıkarabildim diğerleri zarar da satamadım.
  Ben bu nakte arsa mı almalıyım Ankara dan ve nerelerden? yoksa Bağlıca gelişmekte olan bir yer, kredi çekip (ev fiyatları uçmuş ) borca girerek ev mi almalıyım ? Ayrıca kirada iki tane evim var .
  Bana yabancı olduğum bu konularda yardımcı olursanız çok sevinirim . Teşekkür ederim. Saygılar.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Sema Güllü,

   Öncelikle Merhuma Tanrı’dan rahmet, siz değerli eşine ve yakınlarına başsağlığı dilerim. Mekanı cennet olsun.
   Son 10 – 15 yıllık süreçte Ankara gayrimenkul piyasasından arsa arazi yatırımı yapan kişilerin diğer tüm piyasa araçlarına göre çok daha fazla kazançlar sağladığı şüphe götürmez bir gerçektir. Dolayısı ile bir süre daha kirada oturup 150.000 TL ile 200.000 TL aralığında bir bütçe ile 5-7 yıl vadede geri dönüş beklemek sureti ile bir arsa yatırımı yapmanız durumunda (kredi ile bir konut almak yerine) çok büyük olasılıkla daha avantajlı olacaksınızdır. Vadeyi uzun tutmak koşulu ile arsa yerine tarla yatırımı yaptığınız takdirde (ortalama 10-12 yıl) olağandışı bir durum olmadığı takdirde daha da fazla kazanç sağlayabilirsiniz.
   Bugün örneğin imarlı ama daha hiçbir yapılaşma gerçekleşmemiş, inşaat yoğunluğu 1.20 olan bir bölgeden 1 dönüm imarlı bir arsa yatırımı yaptığınızda büyük olasılıkla 5-7 yıl içinde
   1000 m2 imarlı arsa x 1.20 inşaat yoğunluğu = 1200 m2 iskan edilebilir konut alanı
   %35 ile kat karşılığı anlaşıldığında: 420 m2 konut alanı (yaklaşık 100 m2’lik 4 konut)
   %40 ile kat karşılığı anlaşıldığında: 480 m2 konut alanı (yaklaşık 120 m2’lik 4 konut)
   %50 ile kat karşılığı anlaşıldığında: 600 m2 konut alanı (yaklaşık 120 m2’lik 5, 150m2’lik 4 konut) sahibi olabilirsiniz.
   Bu şartlar altında arsa yatırımı yapmanız daha mantıklı durmaktadır.
   Hangi bölgelerden hangi şartlarla bir yatırım yapmamız gerektiği hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanız adına müsait olduğunuz bir zamanda iletişime geçmemiz halinde uzun uzun sohbet edebiliriz.
   Tekrardan başınız sağolsun.
   Selam ve saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir