Blog

Gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi Ankara

Gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi Ankara

Coldwell Banker Başkent ofisi Broker ve Genel Müdürü Evren Barutçu

 

 Ankara‘nın önümüzdeki 20 yıl boyunca gayrimenkul sektörü açısından çok ciddi yatırım fırsatları barındırdığını belirtti. 

 Askı sürecinde olan 2038 Başkent Ankara Çevre Düzeni Planı üzerinden Ankara‘nın önümüzdeki 20 yılını yorumlayan BarutçuAnkara bugün 5.5 milyonu aşkın bir nüfusa ev sahipliği yapmakta. 2038 nüfus projeksiyonu ise yaklaşık olarak 8.5 milyon kişi. Bu artış 750.000 yeni konut anlamına gelmekte. Bununla beraber planda çok önemli kamu yatırımları gözüküyor. Bunlardan en önemlileri ikinci çevre yolu, İzmir otobanı, Niğde otobanı ve ikinci havaalanı projeleri. Bu gelişmeler doğru analiz edildiği takdirde gayrimenkul yatırımcıları açısından çok ciddi fırsatlar var” dedi. 

 

Ankara’da son 20 yıldaki 2 milyonluk nüfus artışının; arazi fiyatlarında, bölgesine göre değişmekle beraber 50 katına yaklaşan değer artışlarına sebep olduğunu belirten Barutçu “Planlar incelenip doğru yatırım yapıldığı ve sabırlı olunduğu takdirde Ankara belki de tüm dünyada yer alan gayrimenkul piyasaları içerisinde arazi yatırımı açısından ilk sıralarda gelmekte” dedi.

 

Yatırımcıların en çok merak ettiği konuların başında gelen Ankara’nın hangi yöne doğru gelişeceği ile ilgili ipuçları da veren Barutçu “Geçtiğimiz 20 yılda olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da esas gelişim aksı Ankara’nın batı aksı olarak gözükmekte. Temelli, Kahramankazan ve Tulumtaş üçgenin içerisinde kalan bölgeler en az riskli yatırım bölgeleri olarak öne çıkmakta” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir