Blog

Konut Alacaklar Dikkat

Konut Alacaklar Dikkat

KONUT ALACAKLAR DİKKATUluslararası gayrimenkul yatırım ve danışmanlık firması Coldwell Banker’ın Başkent ofisi genel müdürü ve brokerı Evren Barutçu siyasi istikrarın yeniden tesis edilmesiyle Kasım ayında tüketici güven endeksinin bir önceki aya göre yüzde 22,9 artarak tarihinin en yüksek artışını gösterdiğini ve bu artışın konut fiyatlarına yansıyacağını belirtti.

Özellikle Ankara gayrimenkul piyasasının dolar kurundaki artıştan ciddi anlamda etkilendiğini, son bir yılda kurlardaki artışın gayrimenkul fiyatlarına henüz yansımadığını söyleyen Barutçu “Son 10 yıl incelendiğinde 2015 yılı başına kadar dolar kurunda 5 baz seviye görmekteyiz. İlk önce 1.20 sonrasında sırasıyla 1.50, 1.80, 2.00 ve 2.20 seviyeleri. Bu artışların tamamında Ankara gayrimenkul piyasası özellikle de ikinci el konut metrekare fiyatları hızlı bir şekilde reaksiyon göstermiş ve fiyatlar aynı seviyelerde artış göstermişti. 2015 yılının başından itibaren ise siyasi belirsizlik ve buna bağlı düşen tüketici güven endeksi sebebi ile dolar kurundaki hızlı tırmanışa rağmen ikinci el konut metrekare fiyatları neredeyse sabit kaldı. Şimdi ise siyasi istikrarın tekrar tesis edilmesi ve Kasım ayında rekor düzeyde artan tüketici güven endeksiyle beraber ikinci el konut metrekare fiyatları kendini %15-%20 seviyelerinde yukarı doğru fiyatlayacaktır.” dedi.

Konut satın almak isteyen tüketicilere hızlı karar vermeleri yönünde tavsiyede bulunan Barutçu“Pazarda yer alan eski stok emildikçe yerine gelecek olan yeni mallar bir daha bu fiyatlardan pazara girmeyecektir dolayısı ile konut ihtiyacı olan tüketicilerin acele etmeleri gerektiğini düşünüyorum” dedi.

 

2 Yorum

  1. Evren Barutçu

   Hüseyin Bey,
   Öncelikle merhabalar, Yakupabdal Köyü yıllardır konumu ve merkeze yakınlığı düşünüldüğünde değerinin altında kalan bir bölge. Bütçeniz ile bölgeden 200 m2 civarında bir yatırım yapılabilinir.
   Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir