Soru Sor

Gayrimenkul sektörüne dair merak ettiğiniz her soru için benimle ücretsiz olarak iletişime geçebilirsiniz. Daha önce yanıtladığım sorular için ayrıca buradaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

SORU SOR

183 Yorum

 1. Hüseyin Şaşmaz

  Öncelikle merhabalar. Sizi internette araştırma yaparken buldum ve hakkınızda biraz araştırma yaptığımda son derece etkilendim. Benim size son derece klasik bir sorum olacaktı. Acaba Ankara’dan nereden arsa alınır? Şimdiden çok teşekkür ederim. Başarılar.

    1. Evren Barutçu

     Evet doğru söylüyorsunuz. Yapracık bir ara çok revaçtaydı ve fiyatları arttı ama hala yatırım yapılabilir bölgeler arasında ilk sıralarda diyebilirim. Fiyatlar her ne kadar arttıysa da bölgenin 2023 projeksiyonunu düşündüğümüzde hala çok fırsatların olduğu bir bölge. DİE ve TÜİK tarafından bugün Ankara nüfusunun yaklaşık 4.800.000 kişi olduğu ve bu nüfusun 2023 yılında ise 6.200.000 kişi olacağı tahmin ediliyor. 2023 nazım imar planı dikkatlice incelendiğinde Eskişehir Yolu Çevre Yolu başlangıcından Temelli’ye kadar olan bölümünde 950.000 ile 1.000.000 kişilik bir nüfusun yaşayacağı öngörülüyor. Bu da 250.000 konut ve burada yaşayan kişilere yönelik ticari ve benzeri fonksiyonların 10 yıl içerisinde hayata geçeceği anlamına gelir. Çevre Yolunun hemen sınırında kalan Yapracık Bölgesi bu gelişimin meyvelerinin en lezzetli olacağı bölgelerden biri olarak gözüküyor. Dodurga’nın çevre yolu dışında kalan bölgeleri ise plan dikkatlice incelendiğinde bence 2023 Ankara’sının en en en kıymetli bölgesi olacak gibi duruyor.

 2. Evren Barutçu

  Ev alıp tamir tadilatı yapıp satarak para kazanmak tabi ki de mümkün. Ama bunun için doğru bölge seçimi şart.

  Bölgedeki eski ve yeni konut fiyatlarının oranı dikkatlice incelenmeli. İhtiyaçlar önceden tespit edilmiş olmalı. sektörde 200.000 TL’nızı bir yıl içerisinde sıfır risk alarak 260.000 TL ile 300.000 TL arasında bir değere taşıyabilirsiniz.

  Bu sırada vergiler hariç tabi.

 3. Zerrin Kılıç

  Emlak fiyatlarının çok pahalı olduğunu şu aralar ev almanın hiç mantıklı olmadığını düşünüyorum. Sizce mantıklı mı ev almak yoksa balon var mı emlak fiyatlarında?

  1. Evren Barutçu

   Emlak fiyatlarının yüksek olduğu konusunda size katılıyorum. Bunun en önemli sebebi son yıllarda (Özellikle 2005 yılı ve sonrası) kredi faiz oranlarındaki düşüş. Faziler düştükçe talep artar, talep arttıkça ev fiyatları yükselir. Ama bu dengeyi değiştirebilicek bir unsur daha vardır. O da ARZ. Arzın talepten çok olması durumunda fiyatlar düşme eğilimi gösterir. Örneğin İstanbul Etiler’de yeni konut üretimi boş arsa olmaması sebebiyle neredeyse imkansız olup sürekli artan bir talep bulunmaktadır. Bu durum fiyatları sürekli olarak yukarı taşımaktadır.

   Ev almak istediğiniz bölgede sürekli ve gereğinden fazla bir arz söz konusu ise sabırla beklemenizi öneririm. Düzenli ve sistemli bir takip sonucunda mutlak suretle uygun fiyatlı bir gayrimenkulle karşılaşırsınız. Ama ev almak istediğiniz bölge merkezde ise hoşunuza giden bir ev bulduğunuzda bu faiz oranları kaçırılmamalı diye düşünüyorum.

   1. Zerrin Kılıç

    Peki ev mi arsa mı ikilemi için yorumunuz nedir? Başımızı sokacak bir ev mi yoksa hayli risk içeren arsa mı almak daha mantıklı?

    1. Evren Barutçu

     Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Arsa ve tarla birbirinden farklı iki kavramdır. Gelişigüzel değil de bilinçli olarak bir arsa yatırımı yaptığınızda yüksek ihtimalle daha karlı çıkarsınız. Ankara 10 yıl içerisinde değerini 4-5 kat katlayacak arsa yatırımı fırsatlarını barındırıyor. Belirttiğiniz gibi bir hayli yüksek olmamakla beraber risk tabii ki var.

 4. Tolga Can

  36 yıl önce yapılmış (1977) 12 daireli bir apartmanda oturmaktayım. Ev sahibiyim. Yaklaşık 1 hafta önce bizim binada oturan ve 4 dairesi olan bir kişi kapı kapı dolaşarak imza toplamak istedi. Neden diye sorduğumda ise binadaki tüm dairelerin iskanı olduğunu fakat kendi dört dairesinin iskanının bulunmadığını eski ruhsatların süresinin bittiğini bu yüzden de yeni yapı ruhsatı ile iskan almak istediğini (veya ben böyle anladım) söyledi. Yalnız anladığım kadarıyla bu kişinin derdi başka. Bu kişinin dört dairesinden bir tanesi binanın giriş katındaki daire ve ön cepheye bakıyor. Daha önce yine imza toplamak istemiş o zaman da alt kattaki daireyi cephesini değiştirmek kaydıyla dükkân yapmak istediğini söylemişti ve izin vermemiştik. Yine aynı sebep yüzünden olabilir diye ben yine imza atmadım. Belediyeye de gidip sorduğumda tüm kat maliklerinin rızası olmadan projede bir değişiklik yapılamayacağını veya ruhsatta bir yenileme yapılamayacağını söylemişlerdi. Bu cevabın üzerine konunun üzerine fazla düşmedim fakat geçen günlerde bu kişinin benden başka herkesten imza aldığını ve benim imzam olmadan belediyeye başvurarak bir takım işlemler yaptığını duydum.

  Şimdi size sormak istiyorum. Bu kişi benim imzam olmadan diğer 11 imza ile aşağıda bulunan daireyi (meskeni) işyerine (Dükkana) çevirebilirmi ?

  1. Evren Barutçu

   Tolga Bey, Öncelikle teşekkür ederim yazdıklarınız için. Size en doğru cevabı verebilmem için binanızda 4 dairesi bulunan komşunuzun belediyeye tam olarak ne için başvurduğunu öğrenmeniz gerekir diye düşünüyorum. Kendisi size doğruyu söylemese bile ilgili belediyeden gidip bizzat öğrenebilirsiniz. Sorunuzun cevabına gelince öncelikle eğer binanızın iskanı varsa iskan süresinin dolması gibi bir şey söz konusu olamaz.

   İkincisi komşunuz sizden izin almadan (Tüm maliklerin rızası olmadan) binanın giriş katında yer alan dairenin cinsini değiştiremez. Bu kesinlikle mümkün değil. Bu konuda kat mülkiyeti kanunda açıkça belirtilmektedir. Şöyle ki; Ana gayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir.” Yukarıdaki madde de açıkça görüldüğü üzere binanızdaki tüm kat maliklerinin rızası olmadan hiçbir şekilde bir binada yer alan bir bağımsız bölümün meskenden işyerine çevrilmesi söz konusu değildir. Umarım sorunuza cevap verebilmişimdir.

 5. Filiz Baran

  Evren Bey, okuduğum ve anladığım kadarıyla uzun senelerdir gayrimenkul alıp satmak üzerine hizmet vermektesiniz. Bende 3 aylık bir uğraşımın sonunda bir evi beğendim ve almaya karar verdim fakat daha önce hiç böyle bir deneyimimim olmadığı için bu aşamadan sonra neler yapmam gerektiğini sormak istiyorum. Almak istediğim ev 130 m2, 3+1 ve yaklaşık 25 yaşında. Evi alırken nelere dikkat etmeliyim. Bu süreçte başıma nelerin gelme ihtimali var?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Filiz Baran, öncelikle şunu düzeltmek isterim. Ben 2004 senesinden beri yani yaklaşık 10 yıldır Ankara’da gayrimenkul yatırım ve danışmanlık üzerine hizmet vermekteyim. Bu hizmetin temelinde alıp satmak yerine aracılık hizmetleri yer almaktadır. Vermiş olduğumum hizmetin tam olarak açılımı sahip olduğu gayrimenkulünü satmak veya kiralamak isteyen kişilere profesyonel danışmanlık hizmetinin verilmesi ve bunun sonucunda gayrimenkulün en kısa zamanda en yüksek değerle el değiştirmesine aracılık etmektir.

   Sorunuza gelince; bir ev almaya karar verdiğinizi belirtmişsiniz. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bir dolu husus var. Bunları elimden geldiği kadarıyla açıklamaya çalışacağım.
   Birincisi almak istediğiniz evin bulunduğu binanın iskanı var mı yok mu bunu araştırın. Dairenizin tapusunun niteliğini iyice araştırın. Kat irtifakı mı, kat mülkiyeti mi, toprak tapulu mu, koopertaif devirli mi tüm bunları iyice araştırmalısınız.

   İskan ne demek: İskan oturma izni, yapı kullanım izni olup, gayrimenkulün tasdik edilmiş projesine uygun yapılıp bitirilmesi durumunda, ilgili belediyece verilen bir belgedir. Bir başka anlatımla ruhsatlı binalar için, yapının ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren ve Belediyelerin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni birimleri tarafından düzenlenen belgeye verilen isimdir. Normal şartlarda suyun, elektriğin, doğal gazın, telefon ve kanalizasyon gibi hizmetlerinin bu belgeden sonra verilmesi gerekir. Ama ülkemizde mesela Ankara’da binaların neredeyse yarısının iskanı bulunmamaktadır.
   Genellikle binalarda iskan iki durumdan dolayı alınmaz. Bunlardan birincisi İnşaatı üstlenen firma inşaatı projeye aykırı bir şekilde yapmış olabilir. Bir diğer sebep ise müteahhit projeye uygun bir şekilde üretimi tamamladığı halde kanuni prosedür ve harçlar, sigorta primleri gibi masraflardan kaçındığı için alınmamış olabilir.

   İkinci olarak dairenin tapusunu isteyerek tapu dairesinden dairenin üzerinde herhangi bir alacak olup olmadığını araştırın. Şayet bir alacak var ise bunun hemen kaldırılıp kaldırılamayacağını öğrenin. Bazen haftalar sürebilir.
   Üçüncü olarak dairenin bağlı bulunduğu ilgili belediye imar müdürlüğüne başvuruda bulunarak, almak istediğiniz evin veya evin bulunduğu binanın üzerinde belediye imar müdürlüğünce konmuş herhangi bir şerh olup olmadığını, bir şerh var ise kaldırılabilir mi kaldırılamaz mı onun sorulması öğrenilmesi gerekir.
   Dördüncü olarak binanın yönetiminden ilgili dairenin binaya herhangi bir borcu olup olmadığını araştırın. Eğer herhangi bir borç varsa bu borçların kapatılması veya kapatılacağına dair noterden anlaşma yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bu borçlardan dolayı müteselsil sorumlu olabilirsiniz.
   Beşinci olarak komşularınızı (Alt kat, üst kat ve bitişik) araştırmanızı öneririm. Bazen öyle durumlarla karşılaşmaktayız ki bir yan komşu evin değerini neredeyse yarı yarıya düşürebilmektedir. Buna ilaveten apartmanda işyeri izni olup olmadığını varsa bunun detaylarını araştırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yan dairenizde bir anda bir masaj salonu açılabilir.
   Tüm bu araştırmaların sonucunda bir sıkıntı yok ise artık diğer konulara geçebilirisiniz. Kredi kullanıp kullanmadığınızı bilmiyorum ama kullanmıyor iseniz çok cüzi de olsa kullanmanızı tavsiye ederim Böylelikle gözden kaçırmış olduğunuz bir takım problemler kredi aşamasında bankanın yönlendireceği değerleme firması tarafından fark edilecektir.

   Dikkat etmenizi gereken bir konu da tapu işlemleri sırasında göstereceğiniz tapu satış bedelidir. Siz gayrimenkulü kaç lira üzerinden anlaşırsanız anlaşın tapu dairesine gidilmeden önce ilgili belediyeden bir borcu yoktur yazısı almanız gerekmektedir. Genellikle bu kağıt üzerinde o taşınmaza ait bulunduğu yılın rayiç satış bedeli (Asgari beyan değeri) de yer almaktadır. Bunun anlamı şudur: Siz pazarlığınızı hangi rakam üzerinden yapmış olusanız olun satış esnasında bu rakamın daha altında bir değerden satışı gerçekleştiremezsiniz. Bir örnekle açıklamaya çalışayım. Diyelim ki beğenmiş olduğunuz dairenin rayiç bedeli 2013 yılı için 67.848 TL olsun. Sizin anlaştığınız rakam ise 175.000 TL olsun. Satış esnasında tapu dairesine gidildiğinde size satışın hangi rakam üzerinden yapılacağını soracaklardır. Bu rakam üzerinden de halk arasında TAPU MASRAFLARI diye adlandırılan harçların yatırılması gerekir. Bugün için bu oran alıcı ve satıcı için ayrı ayrı %2 yani toplamda %4tür. Bu durumda siz bu satışı pazarlık etmiş olduğunuz 175.000 TL üzerinden gösterebileceğiniz gibi isterseniz (Kesinlikle tavsiye etmiyorum) rayiç bedelin altına düşmemek kaydıyla daha düşük bir bedelden de gösterebilirsiniz. Çoğunlukla da tapu masraflarından kaçınmak adına düşük gösterilir fakat bu durumun bir dolu sakıncası olacaktır. Maliyenin denetimine takılmanız yüksek ihtimaldir. Böyle bir durumda aradaki farkı yüksek bir ceza ile katlanmış bir şekilde ödemek zorunda kalabilirsiniz. İkinci sıkıntısı satış esnasında paranın banka yoluyla el değiştirmesi yerine elden verilmesi olacaktır. Bir diğer sıkıntı ise evinizi beş yıl dolmadan satmak isterseniz tapuda belirtmiş olduğunuz değerin üzerinde bir satış yapamayacak olmanızdır. Aksi halde gelir artış kazancı vergisi ödemekle yükümlü olursunuz. Diyelim ki evinizi 175.000 TL değer üzerinden aldınız ve tapuda satış değerini 70.000 TL olarak gösterdiniz. İki yıl sonra evinizi satmaya karar verdiniz ve birisiyle 210.000 TL üzerinden anlaştınız. Ama evinizi almak isteyen kişi kredi kullanmak istiyor. Bu aşamada bu kişiye en fazla 70.000 TL kredi kullandırabilirsiniz aksi halde size aradaki farkın gelir artış kazancı vergisi doğacaktır. Bu kişi eğer evinize 175.000 TL kredi kullanarak almak ister ve sizde bu satışı yaparsanız bu sefer iki yıl içinde normal de 35.000 TL kar etmişken 105.000 TL kar etmiş gibi gözükecek ve bu karın neredeyse %35’ini vergi olarak ödemek zorunda kalacaksınızdır. Karışık bir durum olduğunu biliyorum. Bu durum bence sizin değil devletin ayıbı. Hala tapularda yapılan işlemlerin %90’ı değerinin altında gösteriliyor. Şiddetel tavsiyem ne kadar rakam üzerinden anlaşmışsanız tapuda o rakam üzerinden satış gerçekleştirmenizdir.

   Evinizi aldıktan sonra ilgili belediyeye gidip beyan etmeyi unutmayın.

 6. Ayhan

  Merhaba Evren Bey,

  biz yurtdisinda Avusturyada yasiyoruz, bura dogumluyuz.
  Hedefimiz Türkiyede Gayrimenkul sahibi olmak. Avusturya vatandasiyiz, ama tc kimliklerimiz mevcut. Getirisi saglam bi yere yatirim yapmak istiyoruz ama hicbir fikrimiz yok, nereye ve nasil yatirim yapabilicegimizi. Ankaradan isyeri veya bi daire alsak, onun kira getirisiyle bi konut veya yazlik alabilirmiyiz sizce? vadeli deniliyor heralde. vergi ödememiz gerekiyormu? Nasil ve nerden baslayicagimizi bilmiyoruz, insallah yardimci olabilirsiniz.
  Simdiden cok tesekkürler
  Bütcemiz yaklasik 75.000 tl

  1. Evren Barutçu

   Merhaba Ayhan bey,

   Avusturya’ya selamlar, yaşadığınız ülkede kira çarpan oranlarını bilmiyorum ama Türkiye’de bir işyeri aldığınızda en iyi ihtimalle yatırımınızın geri dönüş süresi 12-15 yıl arasında olacaktır.

   Örneklemek gerekirse 75.000 TL ile alacağınız işyerinin aylık kira getirisi yaklaşık 450 – 500 TL aralığında olacaktır. Aynı bütçeler ile bir konut aldığınızda bu rakamları yakalamak dahada zorlaşacağı gibi; işyeri aldığınızda stopaj adlı vergiyi kiralayan ödeyecek fakat konut alır kiraya verirsiniz size ekstradan yıllık yaklaşık yüzde 10 oranında bir de vergi doğacaktır.

   Bir işyeri alıp kiraya verir ve aylık diyelimki 500 TL kira getiriniz olur ise şu andaki mevcut güncel faiz oranları doğrultusunda yaklaşık 30.000 TL mortgage kredinizin (ipoteğe dayalı konut kredisi) 10 yıllık vadede geri ödemesini yapabilirsiniz.

   Naçizane tavsiyem bu bütçeyle doğru yerden 5-7 yıl vadeli bir arsa veya tarla yatırımı yapmanız olacaktır.

   Evren Barutçu

 7. ömer atay

  merhaba,

  s.s.özgül meşe konut yapı koop adlı bir kooperatiften 1000m2 hisse(tarla) almayı düşünüyorum.
  Tarlalar esenler köyü/sincan’da imiş.
  köyün çevresinde müteahhitler çok sayıda proje başlamış.
  iki sorum olacak
  1) yakında yapracık köyünde toki 20 katlı daireler yaptı.bu köy buraya 3 km mesafede.
  buranın kat müsaadesi kaç kat olabilir?
  2) Bu yatırım iyi bir yatırım mı?Müteahhitlerle yüzde kaçla bu kooperatif hissesi için anlaşabilirim?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ömer atay,

   Almayı düşündüğünüz tarlaları bağlı olduğu belediyeden gidip araştırmanızı ve imar planı çalışmalarını incelemenizi şiddetle tavsiye ederim. Ama şunu da belirtmem gerekir ki 3 km ileride çok katlı blokların yapılıyor olması burada da yapılacağı anlamına gelmez. Her bölgenin yapılaşma koşulları kendi dinamiklerine göre belirlenir.

   Kat karşılığı oranları ise bölgede yapılacak olan üretimin m2 satış rakamlarıyla orantılı olacaktır. Metrekare satış fiyatları arttıkça arsa sahibinin oranı artacak müteahhit oranı ise düşecektir.

   Evren Barutçu

 8. Levent

  Evren bey iy günler.Benim sorum şu:
  1)Elimde 100bin tl param var,bunu gayrimenkul alıp satarak kar amaçlı değerlendirmek istiyorum.Bu aşamada vergi değer artışı gibi sorunlara takılmadan nasıl alım-satım yapabilirim?
  2)Ssk’lı çalıştığım için vergi dairesinden mükellef beyanı versem direkt bağkurlu olacağım için sadece bu alım -satım alanında mı faaliyet göstermem lazım?
  3)Büro açması,kira,muhasebe,aylık büro gideri gibi masrafları bana ağır geleceği için serbest faaliyet düşünüyorum.Mevzuaatta böyle bir imkan varmı?
  4)Sizinle bu paramı değerlendirmem konusunda profosyonel çalışsam,fakat danışmanlık ücretini kâr oranım nispetinde belirli yüzdeyle belirlesek,yani gayrimenkul kârla satılıp,o kâr nispetinde ücret belirlesek olur mu?
  5)Ayrıca ankarada her yere hizmet veriyormusunuz?
  Biraz fazla sordum:)Cevaplarsanız sevinirim.Saygılarımla

  1. Evren Barutçu

   Sayın Levent Ayrancı;
   Öncelikle bana sayfamdan ulaştınız için teşekkür ederim. Elimden geldiği kadar sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.
   1) Yüz bin Türk Lirası ile gayrimenkul alıp satmak istediğinizi söylemişsiniz. Sorun olarak ifade ettiğiniz şeylere takılmak istemiyor iseniz vekâletle alım satım yapabilirsiniz. Örneğin A kişisinin gayrimenkulünün parasını verip vekâletini alıp sonrasında üzerine kar koyarak satmaya çalışabilirsiniz. Bence riskli!
   2) Bu sorunuzun cevabını iyi bir mali müşavir daha doğru cevaplar diye düşünüyorum.
   3) Serbest faaliyet tanımından ne ifade ettiğinizi tam olarak anlayamadım.
   Ama ilk 3 sorunuzu incelediğimde hiç bir masraf altına girmeden ve kazanç olduğu takdirde hiçbir vergi yükümlülüğü altına girmeden 100.000 TL ile (yasal yollardan) nasıl para kazanabilirim gibi bir soru sormuşsunuz ki inanın bende cevabını tam olarak bilmiyorum.
   4) Coldwell Banker Başkent olarak temsil ettiğimiz kişilerden (alıcı ve/veya satıcı) %3 +KDV hizmet bedeli talep ediyoruz. Bunun dışında hiçbir şekilde başka bir ad altında bir ücret veya kar paylaşımına girmiyoruz.
   5) Değerleme, arazi geliştirme veya proje geliştirme aşamalarında Ankara’nın neredeyse her yerine hizmet verebiliyoruz ama aracılık hizmetleri açısından ağırlıklı olarak Ankara’nın Güney Batı aksı içerisine yoğunlaşmaktayız.
   Saygılarımla

 9. Korhan ERGÜL

  Merhabalar sayın Evren Bey,Altındağ- Kavaklı mah’den (878 parsel) 1190 m2 (hisseli toplamda 14000 m2) tarla almıştım. İleriye dönük bir yatırım için iyi olduğunu söyleyenler oldu. Ancak şu an Kıbrıs köyünde m2 si 400 tl olan imarlı arsaların satıldığını ve yakın zamanda buralara müteahhitlerin gireceğini , Kavaklıdaki arsayı satıp buradan arsa almamı söyleyen dostlarım oldu. Piyasayı bilmediğimden tereddüt içinde kaldım. Bu konuda fikirlerinizi iletirseniz memnun olurum. Saygılarımla

  1. Evren Barutçu

   Sayın Korhan Ergül
   Öncelikle bana sayfam üzerinden ulaştığınız için teşekkür ederim. Kavaklı Mahallesi Ankara’nın Kuzey Doğu aksında ve çevre yolunun yaklaşık olarak 5-6 km dışarısında kalan ağırlıklı olarak hafta sonu evlerinin bulunduğu bir bölge. Yakın zamanda ise bölgede bir plan çalışması olmasını beklemiyorum ama hemen bölgenin güneyinde kalan Bayındır ve Nenek (Gökçeyurt)bölgelerinde bir imar çalışması var. Buradaki olumlu gelişmeler Kavaklı bölgesine değer anlamında olumlu olarak yansıyacaktır. Çok uzun vadede bölgenin kuzey batısında kalan Akyurt ve güneyinde yer alan Bayındır ve Nenek bölgesindeki yapılaşma beklendiği gibi olur ise Kavaklı bölgesine sıçrama yapabilir diye düşünüyorum.
   Kıbrıs Köyü ise Kavaklı Mahallesine göre hem çevre yoluna hem de şehir merkezine daha yakın bir nokta. Onaylı imar planları mevcut ve planda değişiklikler oldu. Kavaklı Mahallesinde kaç liradan alım yaptığınızı bilmediğim için çıkın veya çıkmayın demem doğru olmaz ama bugün bir yatırım yapacak olsam Kıbrıs Köyünü Kavaklı Mahallesine tercih ederdim diye düşünüyorum.
   Saygılarımla

 10. Doğan Tercan

  Merhabalar, Ankara’da 55000-60000 tl civarında kredi çekip çocuklarım için 5-10 sene içerisinde değerlenebilecek bir arsa,arazi almak istiyorum. Tecrübeleriniz benim için çok önemli. Hangi bölgeden almamı tavsiye edersiniz. Teşekkürler…

  1. Evren Barutçu

   Sayın Doğan Tercan,
   5-10 yıl vadede Ankara’nın çevre yolu dışarısında kalan neredeyse tüm sınırlarında önemli gelişmeler bekliyorum. Şahsi tavsiyem olabildiğince tek tapu en az bir buçuk, iki dönüm civarı yatırım yapmanız olacaktır. Bence Ankara’nın güney doğu aksında 5-10 yıl vadede m2’si 30 – 50 TL altında kalan her bölgenin en az 5-10 katı prim yapma potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Mesela birisi bana 10 yıl sonra Kutludüğün’de arsa m2 fiyatları (bugünün parasıyla) 500 – 750 TL aralığında değişiyor derse çok şaşırmam diye düşünüyorum. Bu olmayabilir ama olursa hiç şaşırmamak gerekir.

 11. MURAT ŞIRA

  EVREN BEY MERHABALAR,

  ELVANKENT AHİ MESUT BULVARI KONSER ALANI HEMEN YANINDAKİ BİR SİTEDE GÜZEL BİR EVİM ALALI 2 YILI GEÇTİ FAKAT OTURMAK NASİP OLMADI BAYA DEĞER YAPTI ŞUAN 280000-320000 ARASI FİYATLARDA GİDİYOR. FAKAT BURADA OTURMA ŞANSIM YOK. EŞİMİN KAZAN’A ATAMASI ÇIKTI VE ORAYA TAŞINMAK VE EN AZ 4 YIL OTURMAK DURUMUNDAYIZ. ŞİMDİ BU EVİ 300000 CİVARINA SATARSAK ÜZERİNE DE 100000 CİVARI KREDİ ÇEKEBİLİRİM. BENİM SORUM 1 KAZANDAN EV 1 DE 2+1 REZİDANS ALIP KİRAYA MI VEREYİM? YADA HER İKİSİNİ DE Mİ 2+1 REZİDANS MI ALAYIM? YOKSA KAZANDA HİÇ EV ALMAYAYIM, KAZANDA EMLAK PİYASASI ZAYIF SATMAK ZOR GİBİ YADA KAZANDA İYİ GÜZEL BİR PROJE İLERİDE PİRİM YAPAR MI.. YADA 4 YILDA GETİRİ SAĞLAYACAK ARSA MI ALAYIM. TAVSİYENİZ NEDİR EMLAK MI ARSA MI YEKÜNDE HANGİSİ DAHA ÇOK GETİRİ SAĞLAR. VE HANGİ BÖLGE … TEŞEKKÜR EDER BOL KAZANÇLAR DİLERİM…

  1. Evren Barutçu

   Sayın Murat Şıra,
   Öncelikle merhabalar, evinizi satarsanız yaklaşık 300.000 ile 320.000 TL arasında bir gelir elde edeceğinizi belirtmişsiniz. En az 4 yıl boyunca Kazan’da oturmanız kesin ise; 4 yıl boyunca Kazan’da kirada oturur ve bu süreyi de hiç tartışmasız arsa yatırımında değerlendirirdim. Bugün 300.000 TL ile 4-5 yıl vadede asgari risk ile en az 2-3 katı getiri elde edebilirsiniz diye düşünüyorum. Kuzey Batı’da Susuz, Tombakkaya tarafları veya Güney Batı’da Eskişehir Yolu aksı üzerinde birinci sırada Dodurga olmak kaydıyla Yurtçu ve Ballıkuyumcu bölgeleri size yapacağınız çoğu yatırımdan (4-5 yıl vade kesin ise) daha fazla getiri sağlayacaktır diye düşünüyorum. Bu vadeyi 7-10 yıl arasında tutabilir iseniz ve Ankara’nın gelişiminde beklenmedik bir faktör ortaya çıkmaz ise (Savaş, ekonomik çöküntü vb..) konut yerine arsa yatırımında hangisinin daha fazla getiri sağlayacağını tartışmaya gerek bile görmüyorum.

 12. berk

  Evren Bey Merhabalar. 20-30 bin civarı Eskişehir yolunda Temelliye kadar yatırım için yer bakıyorum. Sizce burası yatırım için uygun mudur ? Özellikle sizin tavsiye ettiğiniz mevkiler varmı? Araştırma yaparken çok köy ismi duydum ama hiç biri bana birşey ifade etmiyor.sİZİN fikirlerinizi önemsiyorum.Neler yapmalıyım.

  1. Evren Barutçu

   Merhabalar,
   Öncelikle Eskişehir Yolu aksı, Ankara’nın bugüne kadar ki gelişimi ve 25.000’lik nazım imar planları göz önünde bulundurulduğun da tartışmasız en risksiz bölge. Köy ismi vermem doğru olmayacaktır ama önümüzdeki 10 yıl içerisinde Çevre yolu çıkışından Temelli’ye kadar yapacağınız hiçbir yatırım sizi utandırmayacaktır. Şahsi tavsiyem 30.000 TL ile mümkün olduğu kadar az hisseli çok m2 almanız olacaktır.

 13. murat

  Merhaba Evren bey, böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkür ederiz. Benim 500000 TL param var ve Ankaradan dükkan alıp kiraya vermek istiyorum ek gelir olsun diye…Ankaranın neresinden dükkan almalıyım? ve bu paraya bir tane düzgün dükkan mı yoksa 2 tane daha uygun dükkan mı almalıyım bilemiyorum. Sizin görüşleriniz nedir?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Murat Topçu
   Öncelikle merhabalar, aslında telefonda konuştuk ama sorunuza bir de buradan cevap vermek isterim. Dükkan yatırımında eğer son kullanıcı değil iseniz çoğunlukla yatırımcının tek bir motivasyonu vardır o da kira getirisi. Yatırımcının kararını etkileyen en önemli faktör “ne kadar para yatırıp bu parayı ne kadar zamanda geri alabiliyorum?” sorusunun cevabıdır.
   Öncelikle bu konuyu bir aydınlatalım. Günümüzde uygun kira getirisi nedir? Olması gereken en uygun ve/veya ideal kira çarpanı nedir? Bir dükkan yatırımı yapılacak ise kendisini kaç ayda veya yılda amorti etmelidir. 10 yıl?, 150 ay?, 180ay? Her kafada bir ses çıkmakta. İyi ama nedir bunun doğrusu?
   Türkiye’de 90’lı yılların ortalarına kadar gayrimenkul yatırımı denince akla ilk gelen yatırım konut yatırımıydı. Kişiler dükkan veya ofis almak yerine en garantili yatırım aracı olarak konutu görmekteydi. O dönemlerde hem Türkiye’de perakendecilik sektörü daha emekleme döneminde hem de faizler yüksekti. Dolayısı ile çoğu kişiye göre bir konut alıp kiraya vermek bir dükkan alıp kiraya vermekten daha az riskliydi. Faizlerin yüksek ve kurumsal kiracının olmadığı bir piyasa da bir dükkan kendini ortalama 10 yılda amorti ederse iyidir derlerdi büyüklerimiz.
   Sonrasında ise; alışveriş merkezlerinin hayatımıza girmesi, Türkiye’de perakendeciliğin artması, genç nüfus olmamız sebebi ile tüketim alışkanlıklarımızın değişmesi ve artması ve daha bir çok farklı olumlu faktörlerin de etkisiyle 90’lı yılların sonu ve özellikle de 2000’li yılların başından itibaren hem perakendecilik sektörü hem de ticaretin hacmi çok ciddi oranda artış göstermiştir. Dolayısı ile de günümüzde yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyen kişilerin ilk tercihi dükkan yatırımı haline gelmiştir.
   Günümüzde bu yatırımı yapan kişilerin çoğu getiri oranını çoğunlukla döviz veya mevduat faiz oranları ile karşılaştırıp kararlarını vermektedirler. 2000’li yılların ortalarında mevduat faiz oranları yaklaşık %10-12 seviyelerinde iken kira getirili dükkanlar yaklaşık olarak %8 ile (yaklaşık 150 ay) el değiştirmekteydi. Faiz oranlarının daha da düşmesi ile kira çarpanı daha da yükseldi. 2013 yılı faiz oranlarının en düşük seviyede olduğu yıllar olup bu dönemde yaklaşık 200-220 ay çarpanı ile el değiştiren kira getirili dükkanlar oldu. Bugün ise tekrar faizler artmakta dolayısı ile kira çarpanları yavaş yavaş düşmektedir.
   Kira çarpanı bir gayrimenkulün kendisini ne kadar zamanda amorti ettiğini gösteren bir çarpan olup aslında gerçek hesaplama yöntemi aşağıdaki gibi olmalıdır.
   Bir gayrimenkulün yıllık net kira getirisi
   (YILLIK NET KİRA GETİRİSİ / GAYRİMENKÜLÜN DEĞERİ ) X 100 = % …
   Örneğin bir dükkanın içerisinde 7300 TL ile bir kiracı olsun ve dükkanın değeri de 1.100.000 TL olsun.
   Halk dilinde bu dükkan kendisini 150 ayda amorti eden bir dükkan olarak anılmakta ama aslında
   ((7300 TL x 12 ) / 1.100.000 TL ) x 100 = %7.9636 net kira getirisine sahiptir.
   Faiz oranları %15 seviyelerinde ise kimse gayrimenkule %5 ile yatırım yapmayacak, faiz oranları %7 seviyelerindeyken kimse gayrimenkulünü %10 ile satmayacaktır. Eskiden 10 yılda sonraları bir ara 12-13 yılda sonraları 15-17 hatta 20 yılda şimdilerde ise tekrar 13-15 yılda amorti eden dükkan fiyatlarının altında yatan sebep genellikle yukarıda anlattığım durum ile izah edilebilir.
   Bununla beraber dükkanın niteliği, konumu, cadde cephesi, baca ve ön bahçe kullanımı olup olmaması, giriş katı kullanım alanı, tavan yüksekliği, eve dönüş yolunda olup olmaması gibi bir çok kriter bir dükkan alanının değerine etki eden diğer faktörlerdir.
   Günümüzde en ideal, en kolay kiraya verilebilen, en çok kurumsal hedef kitleye sahip dükkan işlek cadde üzerinde, en az 5-6 metre cepheli, en az 100 m2 giriş katı bulunan, en az 2.60 tavan yüksekliğine sahip olmalıdır. En işlek caddede olsun veya en hareketli semtte olsun, 15 m2 olsun yaklaşımı hedef kitleyi daraltacak ve kiracının niteliğini azaltacaktır.
   Sorunuzun cevabına gelecek olursak ben olsam 250.000 TL ile iki dükkan alacağıma 500.000 TL ile daha büyük bir dükkan alırdım. Yer ve bölge seçerken ise yeni gelişen veya gelişmekte olan bölgelerde ama mutlaka cadde üzerinde ve en az 100 – 120 m2 giriş katı olmasına dikkat ederdim. Ankara için bir örnek vermek gerekir ise Kızılay’da az işlek bir ara sokakta 25 m2 dükkan alacağıma Bağlıca’da veya Mamak’ta bölgenin perakende caddesi olmaya aday bir caddesinde güzel konumlu, 100-120 m2 cadde üzeri bir dükkan alırdım diye düşünüyorum. Yine de tercih sizin.
   Saygılarımla,

 14. Çağsu

  Merhaba Evren bey yukarı yurtçu Mahallesi 63191 parselde 330 m2 hissem var getirisi Yada geleceği nasıl olur bu konuda bilgi verebilirmisiniz

  1. Evren Barutçu

   Sayın Çağdaş Çağlar,

   Öncelikle merhabalar, Yukarı Yurtçu Mahallesinde 63191 ada ??? parselde 330 m2 hisseniz olduğunu belirtmişsiniz. Öncelikle parselinizin yüzölçümünü bilmediğim için inşaat yoğunluğunuzun 1.20 mi yoksa 1.44 mü olduğunu bilemiyorum. Bölgede plan notları gereğince 10.000 m2’nin üzerindeki parsellerde ilave %20 inşaat yoğunluğu hakkı tanınmakta. 1.20 yoğunluk biraz kritik gibi gözükmekte ama inşaat yoğunluğunuz 1.44 ise (parselinizin büyüklüğü 10.000 m2 üzerinde ise) %35 kat karşılığı bile anlaşsanız
   330 m2 x 1.44 =475 m2 x 0.35 = 166.250 m2
   bir daire gözükmekte.
   Parseliniz yapılaşmanın hemen kenarında, bu ilk bakışta bir avantaj gibi gözükse de mevcut yapılaşma son derece çirkin ve ucuz dolayısı ile iyi bir fiyat yakalamanız durumunda burayı elden çıkarıp yine Yurtçu Mahallesinde biraz daha nitelikli yapılaşmanın gerçekleşeceği bir alana yatırım da yapabilirsiniz. İyi bir fiyat olmadığı sürece beklemenizi tavsiye ederim.

 15. Mehmet Türk

  Evren bey merhaba,

  2016 yılı temmuz-ağustos aylarında Ankara’dan bir arsa almayı düşünüyorum. 40-50 bin TL’lik bir miktarım olacak. Geri dönüşünün 10-15 yıl sonra daire olmasını istiyorum. Lütfen tavsiye edeceğiniz yerleri ve tahmini fiyatları yazar mısınız?

  Selamlar saygılar,

  Mehmet

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mehmet Bey,
   Öncelikle merhabalar, 2016 Ağustos ayında tavsiye edeceğim bölgelerde fiyatlar ne düzeyde olur kestirmek biraz zor ama yine de tavsiyem Ankara’nın doğusunda kalan Gökçeyurt (Nenek) olacaktır. 1 dönümlük bir yatırım 10-15 yıl vadeyi öngördüğünüz takdirde (şu an için 5000’lik planlarda öngörülen) 1.60 emsal hesabı ile sizi en az iki daire sahibi yapar diye düşünüyorum.

 16. SELDA DAL

  Merhaba,
  İstanbulda yaklaşık 2 aydır daire satın almak için uğraşıyorum.Fakat dairelerin hepsi ipotekli ve Kat irtifaklı benim öğrenmek istediğim bir daire beğendim kat irtifaklı fakat yapı denetim ruhsatı alınmış durumda bir sakıncası olurmu?Ayrıca daire üzerinde kredili alındığı için ipotek mevcut ev sahibi bana bankadan sen kredimi kapat ipoteği kaldıralım dedi diyelimki ben krediyi ödedim ve ipoteği kapattım daha sonra benimle tapuya gelmeme gibi bir durum söz konusu olabilir mi?Ayrıca bana bu kişinin bankadan başka bir borcu üstüme kalma durumu olabilir mi?
  teşekkürler,iyi çalışmalar

  1. Evren Barutçu

   Sayın Selda Dal
   Öncelikle merhabalar, İstanbul’da baktığınız daireler eğer proje veya inşaat aşamasında ise kat irtifaklı tapusu olması dışında bir ihtimal söz konusu olamaz dolayısı ile bu bir problem değil. Almak istediğiniz daire üzerinde kredi borcundan dolayı ipotek olduğunu belirtmişsiniz. Eğer sizde bu daireyi kredi kullanarak almak istiyorsanız ve almak istediğiniz kredi miktarı taşınmazın mevcut sahibinin kredi borcu kadar veya daha fazla ise bankalar bu konuyu kendi aralarında çözebilir dolayısı ile sorunsuz ve risksiz bir şekilde ipotek işlemleri hallolur.
   Kredi kullanmayacak iseniz taşınmaz sahibinin kredi kullandığı bankadan ipotek miktarını ve kredi bilgilerini öğrenmelisiniz. Sonrasında ilgili bankadan söz konusu kredi miktarının ödendiği takdirde ipotek fek yazısının verileceğine dair ıslak imzalı bir evrak almak koşulu ile daireyi ipotekli bir şekilde satın alıp sonrasında ipotek bedelini ilgili bankaya ödeyerek ipoteği kaldırabilirsiniz. Fek yazısının gelmesi birkaç gün sürebilir. Bu yazıyı almadan ipotekli bir şekilde daireyi üzerinize alır iseniz sonrasında ipotek miktarını bankaya ödeseniz bile kişinin ilgili bankaya (eğer var ise) başka risklerinden dolayı fek yazısını alamayabilirsiniz.
   İpotek bedelini, tapu işlemi öncesinde ödemeniz ise ise en riskli durum olup olası bir aksilik durumda hiçbir hak iddia edemezsiniz. Olumsuz her türlü durumla karşılaşabilirsiniz. Belki karşılığında evrak (çek, senet vb..) alınabilir ama son derece riskli, her şeyden önce ölümlü dünyada yaşadığımızı unutmamak gerekir.

  1. Evren Barutcu

   Sayın Cemil Bey,
   Öncelikle merhabalar, Dodurga köyü otoban içi tartışmasız son derece kıymetli ve geleceği parlak bir bölge. Lakin fiyatlar son derece artmış durumda. En düşük m2 fiyatları 275TL – 300 TL aralığında. İmar sonrasında elinize net kalması beklenen oran %35-%40 aralığında. Beklenen inşaat yoğunluğu ise 1.50 civarında. Bu şartlar altında alacağınız tarlanın imar sonrası size maliyeti m2 x 700 – 750 TL aralığında gözükmekte. En iyi senaryoda 5 yıl içerisinde imarın geçtiğini, bölgenin yapılaşmaya uygun hale geldiğini, arsanızı %40 ile kat karşılığı müteahhide verdiğinizi, eksiksiz üretimin gerçekleştiğini ve sattığınızı düşünelim. Yakın çevredeki üretimleri göz önüne alarak bugünkü fiyatlarla bölgedeki üretimin (bence zor) m2 x 3000 TL ile el değiştirdiğini varsayalım.
   1000 m2 tarla  imar sonrası 350 m2 imarlı arsa
   350 m2 x 1.50 emsal = 525 m2 kapalı alan
   525 m2 x %40 arsa sahibi hakkı = 210 m2 kapalı alan
   210 m2 kapalı alan x 3000 TL = 630.000 TL
   Kazanç = ~ %100
   Paranın 5 yıllık %10 üzerinden finansmanı = ~%60-%65
   Net kazanç = ~30-%40
   Ben bölgenin çok fiyatlandığını ve küçük yatırımcı için geç kalındığını düşünüyorum. 10 dönüm ve üzeri yatırım yapabilir ve imar aşamasında bölgenin perakende açısından stratejik bulvarlarından bir tanesinde geniş cepheli bir parseliniz olması durumunda tabi ki ciddi kazanç fırsatları var.
   Saygılarımla,

   1. egemen uzunbel

    Merhaba evren bey,

    dodurgada otoban icinde 4950 m2 lik bir arsa var.1000 m2 olarak boldurup almayi dusunuyorum.Ve suan hmax serbest emsal 1.75 .boldurme sonrasi h max serbest durumunu kaybetme durumu var.m2 320 tl diyorlar.Tek atimlik kursunum var ve degerli yorumlariniza ihtiyacim var.Sizce kisa surede nasil bir yatirim ve ne kadarlik bir kar elde edebilirim.emekci olup sifirdan butun birikimimi buraya yatirmayi dusunuyorum.

    saygilarimla

    Tesekkurler

    1. Evren Barutçu

     Sayın Egemen Uzunbel,
     Öncelikle merhabalar, böldürme sonrası H.Max serbest durumunun bozulması derken ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım lakin Dodurga otoban içinde yapılacak olan yatırım yüksek fiyatlı az kazançlı ama az riskli ve mutlak kazançlı bir yatırım olacaktır.
     Ortalama 7 yıl vadede ( 5-9 yıl)
     Bölgeden 1000 m2 tarla alımı yaptığınızı varsaydığımda DOP ve KOP kesintileri sonrası elinizde yaklaşık 480 m2 arsanız kalacaktır. İnşaat yoğunluğunun 1.60 olduğunu varsaydığımda yaklaşık 800 m2 inşaat hakkınız doğmakta. Kat karşılığı olarak yüklenici ile %40 üzerinden anlaştığınızı düşündüğümüzde 320 m2’lik kapalı alana sahip olacaksınız. Günümüz fiyatlarıyla bölgede m2 satış rakamlarının 3000 TL seviyelerinde olduğunu varsayalım.
     320 m2 x 3000 TL = 960.000 TL gibi bir rakam karşımıza çıkmakta. Kısacası 1’e 3 gibi bir kazanç gözükmekte.

     Tabi bu mallar piyasa da satılırken kat karşılığı oranları %50, kesintiler %50, m2 satış fiyatları ise yakın çevredeki en yüksek m2 satış fiyatı baz alınarak yapılıyor. Hesap böyle yapıldığında ise kazanç 3 katı yerine 5-6 katı gözüküyor. Gerçekçi hesaplar üzerinden elde edilen getiri hoşunuza gidiyor ise bölgeye yatırım yapabilirisiniz. Saygılarımla

 17. Bahri selçuk

  Merhaba Evren Bey,
  Ankarada 1 ile 2 milyon liralık bir arsa veya hisse ile yatırım için,5-10 yıl bekleme süreli,yüksek getirili en az riskli yatırım bölgeleri olarak nereleri önerebilirsiniz?Teşekürler!

  1. Evren Barutcu

   Sayın Bahri Selçuk,
   Öncelikle merhabalar, 2 milyon TL civarında bir yatırımı yapacak ve 5-10 yıl arası vade ile bekleyecek iseniz kesinlikle 3 -4 farklı bölgede asgari 10 dönüm ve tek tapu olmak kaydıyla bölünmenizi tavsiye ederim. Mesela 10 dönüm Ballıkuyumcu, Fevziye veya Şehitali, 10 dönüm nenek, 10 dönüm memlik veya bunun gibi bölünebilirsiniz. %60, %30, %10 veya %55, %30, %15 iyi bir dağılım olabilir.
   Saygılarımla,

 18. M.Baki ERFİDAN

  Öncelikle merhabalar. Kolay gelsin
  Ankara’dan çok fazla olmasa da bir birikimi var. Hafta sonları ailecek gidebileceğimiz ilerde bağ evi olabilecek ve hafif tarım ile uğraşılabilecek bir alan arıyorum. bir veya iki dönüm kadar yeterlidir. Kulağıma Elmadağ Kargalı mevkii ve Kutludüğün bölgeleri gelmektedir. Bu iki bölgeden hangisini tavsiye edersiniz. Sonuçta bu yatırımdan dan getiri de de elde etmek düşünülmektedir.
  Şimdiden teşekkürler.
  İyi günler dilerim.

  1. Evren Barutcu

   Sayın Baki Erfidan
   Öncelikle merhabalar, ben sizin yerinizde olsam Kutludüğün yatırımını Elmadağ Kargalı yatırımına tercih ederim. Gelecek beklentisi dediğinizde hem şehre daha yakın hem de belediye olarak daha güçlü.
   Saygılarımla.

 19. Levent

  Selam,öncelikle değerli yorum ve bilgilendirmek ediniz için çok tesekkur ediyorum,yatırım amaçlı 1+1 evlere baktım,Eryaman bölgesi ve İstanbul yolu üzerindeki hipodrum sonrası yerlere baktım..çok fazla konut var ,1+1 almak mantıklı mı ? Ankara dan nereden almak doğru olur? 3-4 yıl sonrası düşünülecek olursa 4-5 kişi birleşip arsa almak daha mı doğru bir iş??

  1. Evren Barutcu

   Sayın Levent Bey,
   Öncelikle merhabalar, bahsetmiş olduğunuz bölge özellikle metro tipi toplu ulaşımın hayata geçmesiyle ilk evini almak isteyen memur kesim tarafından ciddi anlamda talep görmüş durumda. Dolayısı ile iyi araştırıp uygun fiyatlı bir küçük konut almanız durumunda zarar etmeyeceksinizdir. Ama bahsetmiş olduğunuz gibi 4-5 kişi bir araya gelip bir tarla yatırımı yapmanız durumunda uzun vadede kazancınızın daha fazla olacağını düşünüyorum.

 20. Lokman

  Merhaba Akyurt fuar alanı için düşünceniz nedir? 2 yıl önce yer aldım fiyat hala aynı zaman zaman yukarı aşağı dalgalanma oluyor ama. Ne yapmalıyım fikir verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Lokman Bey,
   Öncelikle merhabalar, daha önce de söylediğim gibi arsa veya tarla yatırımı kısa vadede yüksek kazanç sağlayan bir yatırım olarak görülmemelidir. Özellikle de küçük yatırımcı için (100.000 altı) kısa vadeli kazanç çok daha zor. Bu tarz bir yatırımda hatırı sayılır bir kazanç elde etmek için kendinize asgari 4-5 yıl vade tanımalısınız. Keza Akyurt bölgesi önümüzdeki 10 yıllık süreçte bölgedeki diğer gelişmelerle beraber yatırımcısını utandırmayacaktır diye düşünüyorum.
   Saygılarımla,

 21. erdal kılınç

  Merhabalar;
  Ankara da yaşayan bir kamu görevlisiyim. Elimde 30.000-TL nakit var ve 70 bin TL ye kadar da borçlanabilirm.
  Yani 50-100 bin TL arası bir yatırım düşünüyorum.
  Bankacılar ile görüşünce BES ve birikimli hayat sigortasını tavsiye ediyor; emlakçılar ise arsa ve diğer gayrimenkulleri tavsiye ediyor.

  Dünyada bir kısım ülkerlerde emlak sektörü hızla büyüyor ve biz %16 ile 2015 te lideriz. Yunanistan, kıbrıs ve japonya gibi bazı ülkelerde ise emlak fiyatları düşüyor. İspanya ve Amerika da da konut krizleri yaşandı.

  Bu kapsamda öncelikle bahsi geçen konut balonu ve emlak fiyatlarının şişkinliği konusunda görüşleriniz nedir.

  MeselaAnkara GFölbaşı İncek de toplu konutlarda kot daireleri 500bin TL , bağlıca da yine benzer fiyatlara ulaştı. Kim nasıl alıyor büyük merak gerçekten.

  Eğer 2023 planları ve ülkenin geleceği açısından emlak ve özellikle arsa tavsiye ediyorsanız 100bin TL ye kadar ankarada nerden arsa tavsiye edersiniz.

  Herkes temelli ve eskişehir yoluna yığılmış durumda. Ben nüfus artışına göre hala Ankara nın çevre yolu dairesinin içinde kalmayı mantıklı görüyorum.

  Ancak İncek bölgesinde 114+37m2 yerler 70bin TL, mamak kızılca tarafları da 200m2 benzer fiyatlarda. Otoban dairesi dışında da 500-1000m2 yer alınabilir gibi.

  Bu kapsamda sizce bağlıca yada incek gibi yerlerde 100-200 m2 arası bir hisseye mi dahil olmak lazım, yoksa mamak kızılca, etimesgut elvan, istanbul veya eskişehir yolunda hisse veya müstakil tapuya mı bakmak lazım.

  İnanın çevremde yüzlerce kişide ben gibi kafası karışık. Vereceğiniz cevap güzel bir emsal olabilir.

  Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

  1. Evren Barutcu

   Sayın Erdal Kılınç,
   Öncelikle merhabalar, BES ve birikimli hayat sigortaları riski ve dolayısı ile getirisi az yatırım araçları. Hatta yatırım aracı bile olmayabilir. BES’teki amaç yatırım yapmak değil de daha çok para biriktirmeyi teşvik etmek diye düşünüyorum. Tabi ki özünde hepimizin amacı elimizdeki imkanları günümüzde en iyi şekilde kullanarak geleceğimizi garanti altına almak ve gelecekteki yaşantımızdaki konforumuzu arttırmak. BES toplumumuzun kanayan bir yarası olan gereksiz tüketimini bir miktar da olsa azaltmaya yönelik, şeffaf, risksiz, sıkıştığınızda ödemelerinizi erteleyebileceğiniz faydalı bir para biriktirme sistemi. Bu işle 12 yıldır uğraşan bir kişi olarak benim de ciddi oranda ve uzun zamandır BES ödemelerim var. Öncelikle onu belirtmek isterim. Bazen eşime BES’leri bozdurup tarla veya arsa yatırımı yapalım dediğimde “Saçmalama, ölürüm de bozdurmam, tarlanın ne olacağı belli değil diyor” belki de haklı. Karar sizin.
   Konut balonu sorunuza gelince bu soruyu aslında ayrı bir başlık altında yazmayı düşünüyordum ama yeri gelmişken konuya gireyim. Önce inşaat sektörü ile başlamak gerekirse; inşaat sektörünün Türkiye’deki ekonomi (GSYİH)içindeki payı %6-7 aralığında değişmekte. bu oran göze kulağa küçük gelse de inşaat sektörünün lokomotif sektör olduğunu düşündüğümüzde işin rengi değişmekte. Bugün inşaat sektörü çimentodan tuğlaya, mobilyadan boyaya, elektrik prizinden zemin döşemesine kadar onlarca hatta yüzlerce sektörü beraberinde sürüklemektedir. Bu açıdan bakıldığında Türkiye ekonomisi içindeki payı tam olarak ölçülememekle beraber %23-25 aralığında olduğu belirtilmektedir. Yani Türkiye ekonomisinin yaklaşık dörtte biri inşaat sektörü üzerine kurulu diyebiliriz.
   İnşaat sektörünü biraz incelediğimizde ise konut sektörünün inşaat sektörünün lokomotifi olduğunu görmekteyiz. Son 5 yıllık Türkiye’de yapı kullanım izin belgeleri incelendiğinde yapılan üretimin %80’inden fazlasının konut amaçlı üretim olduğunu görmekteyiz. Tabi ki Büyükşehirlerde bazı konut amaçlı iskan almış yapıların ticari amaçlı kullanıldığı bir gerçek ama yine de bu oranı fazla oynatmayacaktır diye düşünüyorum. Kısaca inşaat sektörü Türkiye ekonomisinin, konut sektörü de inşaat sektörünün başrol oyuncusu durumunda.
   Sektörü diğer gelişmiş ülkeler ile kıyasladığımızda ise yine bazı kendi iç dinamiklerimizi görmekteyiz. Ülkemizde konut sadece barınma güdümüzü tatmin ettiğimiz bir temel ihtiyaç değil aynı zamanda çok ciddi bir yatırım aracı. Çoğu gelişmiş ülkede kişi sadece oturacağı konutu satın alır hatta çoğu zaman vergilerden dolayı kiralama yolunu satın almaya tercih edebilir. Bizde ise ilk amaç bir ev sahibi olmak daha sonra ise ikinci üçüncü eve yatırım yapmak, tarla ve arazi yatırımları, çocukların hayatını garanti altına almak hatta torunları bile ev sahibi yapmak temel ve geleneksel güdülerimizden bir tanesidir. Haksız da sayılmayız çünkü hem hatırı sayılır kira getirisi elde edilmiş hem de yapılan yatırım kendini çoğu diğer yatırım aracına göre fazlasıyla fiyatlamıştır.
   Bir diğer konu ise Türkiye’deki konut stokunun son derece niteliksiz yapılardan oluşmasıdır. 2000’li yıllardan önce üretilen konutların neredeyse yarısından fazlası (deprem kuşağında olduğunu düşündüğümüzde) deprem yönetmeliğine uygun olarak üretilmemiştir. Dolayısı ile geleneksel talebin yanında çok ciddi anlamda yapısal bir talep de bulunmaktadır.
   Son olarak üzerinde durulması gereken konu ise Türkiye’deki genç nüfusun konut talebindeki yeri. Yapılan araştırmalara göre konut kredisi ile ilgilenen her 4 kişiden 3 kişinin yaş aralığı 20 ile 40 yaş arasında. Dolayısı ile Türkiye’nin sahip olduğu genç ve tüketim meraklısı nüfus konut sektörünün itici gücü olmaya devam edecektir diye düşünüyorum. Yeter ki hedef kitlenin ihtiyacına yönelik konut üretimi tercih edilsin.
   Tabi ki bu anlattıklarım her şeyin güllük gülistanlık olduğunu göstermemekte. Demin de belirttiğim gibi bizim en büyük problemimiz kopya üretimler yapmak. Birisi bir yerde bir şey yaptığında bir bakıyorsunuz yanında on kişi daha aynısını yapmaya başlıyor. Hiçbir üretici gerçek ihtiyacın araştırılmasına para hatta zaman bile harcamıyor. Mesela tutup Ankara İncek yumrutepe denilen bölgede nerdeyse 4000 – 5000 adet 1+1 tipi konut üretiliyor. Bölgede daha doğru dürüst toplu taşıma yok, 1+1 konut talep eden kimse yok, ticari fonksiyon yok. İyi arkadaş üret de kime üretiyosun bu kadar 1+1 konutu soran yok. Sorunca “İstanbul’da moda bu, en iyi o satıyor” diyor. Şehrin içinde yapılması gereken üretim şehir dışına, dışında yapılması gereken üretim şehir içine yapılıyor. Bu kafayla üretim yapıldığı sürece bazı müteahhitler sıkıntıya düşebilir.
   2023 Ankara planları incelendiğinde şehrin Güney Batı aksının ana damarı olan Eskişehir yolunun güneyinde ve kuzeyinde yoğunlaşacağı görülmekte. Temelli bölgesi 2023 yılında olmasa bile 10 -15 yıllık süreçte 500.000 üstü nüfusa ev sahipliği yapacak gibi duruyor. Dolayısı ile 20 – 30 yıllık süreçte Temelli ile Çevre yolu arasında kalan tüm boşluklar (Yurtçu, Ballıkuyumcu, Yapracık, Şehitali vb..) yağ damlası modeli şeklinde dolup birleşecektir. Tüm kamu kurumlarının, çoğu üniversitenin ve sanayinin Güney batı aksında konumlanması bu bölgenin değerini her geçen gün arttıracaktır. Bence 2030 yılında çevre yolu dışından Temelli’ye kadar olan çizgide Eskişehir Yolunun kuzeyi ve güneyinde bugün 100.000 altı denilebilecek nüfus en az 1.500.000 kişi olacaktır diye düşünüyorum. Hatta düşünüyorum kelimesi bile yanlış çünkü planlar bunu söylüyor.
   1927 – 2012 yılları arası Ankara Nüfusu ve Nüfus Artış Hızı

   1927 404.581 –
   1940 620.965 24,28
   l950 819.693 32,85
   1960 1.321.380 32,92
   1970 2.041.658 43,29
   1980 2.854.689 19,82
   1985 3.306.327 29,38
   1990 3.236.378 21,28

   1997 3.631.612 18,58

   2000 4.007.860 21,37
   2012 4.965.542 23.89

   2023 Ankara nüfusunun 3 ayrı kurum tarafından yapılan araştırmaların ortalaması ele alındığında 6.000.000 üstü olacağı tahmin ediliyor. Bu nüfusun mecburen konut ihtiyacı olacaktır.
   Umarım size ve sizin gibi düşünenlere yardımcı olabilmişimdir. Yakın zamanda videolu bir anlatımla Ankara’nın 1900’lü yılların başından bugüne nasıl bir gelişim gösterdiğini ve bugünden sonraki gelişim tahminlerimi (yorumlarımı) paylaşmayı düşünüyorum. Belki daha da faydalı olabilir.
   Saygılarımla,

 22. Mehmet Türk

  Evren bey merhaba,

  2016 yılı temmuz-ağustos aylarında Ankara’dan bir arsa almayı düşünüyorum. 40-50 bin TL’lik bir miktarım olacak. Geri dönüşünün 10-15 yıl sonra daire olmasını istiyorum. Lütfen tavsiye edeceğiniz yerleri ve tahmini fiyatları yazar mısınız?

  Selamlar saygılar,

  Mehmet

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mehmet Bey,
   Öncelikle merhabalar, 2016 Ağustos ayında tavsiye edeceğim bölgelerde fiyatlar ne düzeyde olur kestirmek biraz zor ama yine de tavsiyem Ankara’nın doğusunda kalan Gökçeyurt (Nenek) olacaktır. 1 dönümlük bir yatırım 10-15 yıl vadeyi öngördüğünüz takdirde (şu an için 5000’lik planlarda öngörülen) 1.60 emsal hesabı ile sizi en az iki daire sahibi yapar diye düşünüyorum.

 23. Alper

  Merhaba evren Bey, Size 2 sorum olarak birincisi ankara Cubuk ybü yaninda 422 parsel arsa aldim 4000 Metre Kare hisse 400000 bin liraya düsünceleriniz merak ediyorum Cubuk hakinda her nekadar eskisehir yolunu tavsiye etsenizde burayla ilgili ne düsünüryorsunuz? Bide ankara bagcilar 750 Metre Kare Villa Arsasi aldim 70 euroya bununla ilgili fikirlriniz önemli benim icin Tsk ederim .

  1. Evren Barutçu

   Sayın Alper Bey,

   Öncelikle alımlarınız hayırlı olsun. Ankara Bağcılar hakkında bir bilgim yok maalesef o yüzden bir yorum yapamıyorum ama çubuk’ta 422 parselde almış olduğunuz tarla gerek Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsünün hayata geçmesi gerek ise Ankara’nın Kuzey batı aksındaki Akyurt fuar alanı ve Otonomi gibi yatırımların hayata geçmesi ile ciddi anlamda prim yapacaktır diye düşünüyorum.
   Bir de bunun üzerine Esenboğa metro hattı da devreye girer ise orta vadede (5-7 yıl) fiyatların neredeyse 4-5 kat artması son derece olası gözükmekte. Tekrar hayırlı olsun.
   Saygılarımla,

 24. Bilal BALKAYA

  Ankara Sincan temelli ücret bölgesinden tek tapulu arsa alınır mı arsa şuan bağ olarak geçiyor imara açılması uzun sürer mi pek de acelemiz yok 5-7 sene arası bekleriz saygılar

  1. Evren Barutçu

   Sayın Bilal Balkaya,
   Öncelikle merhabalar, Ücret bölgesi için bildiğim kadarı ile bir plan yok ama 5-7 yıl içerisinde çevre köylerin değerlenme ile Ücret köyü de bu değerden nasibini alacaktır diye düşünüyorum.
   Saygılarımla,

 25. Ömer

  Mrb ankarada velihimmetli ve hacimuratli tarafında 10 dönüm lük bir tarla almak istiyorum bu süre içerisinde eğer toprak uygunsa ceviz ekerek değerlendirmek niyetindeyim buranin 10 yıllık sure içerisinde degerlenme durumu hakkında bilgi verebilirmisiniz ve buralarda dönümü kaç tl den arazi almak uygun olur teşekkür ederim

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ömer Bey,
   Öncelikle merhabalar, 10 yıl boyunca tarım ile ilgilenecek iseniz her iki bölgeyi de tavsiye edebilirim. 10 yıl olmasa bile 20-25 yıl vadede her iki bölgenin de fiyatlanacağını bekliyorum. İkisinden birini tercih edecek olsam tercihim herhalde Velihimmetli olurdu.
   Saygılarımla,

 26. Ahmet Özdemir

  Gelecek için yatırımlar yaparak banka faizleriyle uğraşmadan ev sahibi olmak istiyorum. Ballıkuyumcu mevkiinde bir yer tavsiye edildi. Tarla olarak 400m2 almak istiyorum. Sizce buraya böyle bir yatırım mantıklı olur mu?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ahmet Özdemir,
   Öncelikle merhabalar, Ballıkuyumcu bölgesi benim de çok inandığım ve gelişmesine mutlak gözüyle baktığım bir bölge. Metro hattına yakın yerlerde yatırım yapmanızı tavsiye ederim.
   Saygılarımla,

 27. Ertugrul YOSMAOGLU

  Merhaba;

  Gölbası yaylabag bölgesinden yatırım amaçlı 50.000 TL ye kadar arsa almak istiyorum.
  Bölge için görüşleriniz nelerdir.Önerebileceğiniz farklı bir bölge varmı?

  Tşkler.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ertuğrul Yosmaoğlu,
   Öncelikle merhabalar, bölgede planlı yerler mevcut ve fiyatlar son yıllarda artış göstermekte. Bölgede çok kaştı yapılar olacak gibi gözüküyor fakat 50.000 TL gibi bir bütçe ile küçük hisse sahibi olmaktansa vadeyi uzatmak koşulu ile başka bölgelerden en az 1 dönüm ve az hisseli yer almanızı tavsiye ederim. Yine de tercih sizin.
   Saygılarımla,

 28. mert

  Merhaba Evren Bey,
  Öncelikle çalışmalarınızda başarılar dilerim ve ziyaretçilerinizin sorularına özenle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Benim sorum şu, çocuklarım için altın yatırımı yapmayı tercih edip 4-5 yıldır biriktirmekte idim. Fakat arsa yatırımının daha doğru olduğunu düşünmeye başladım. Mühye 895-896 parsel hisseli yatırım yapmak mı doğrudur, yok sa tek tapulu misalen Kutludüğün civarında mı? Yatırım olarak 100.000TL gibi bir rakam düşünmekteyim. Tarla yerine, imarı çıkmış arsalar daha mı iyi dir? 20 yıllık vade de düşündüğümüzde ne önerirsiniz.
  Tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. Evren Barutcu

   Sayın Mert Bey,
   Öncelikle merhabalar, altın her ne kadar global piyasalar açısından düşünüldüğünde en güvenli liman olarak görülse de Ankara gayrimenkul piyasasında tarla/arsa yatrımı yapmak altın veya diğer araçlarla kıyaslandığında son 50 yıl incelendiğinde tartışmasız çok daha fazla kazanç ve getiri sağlamıştır. Tabi ki altın yatırımınızın çok daha nitelikli, risksiz ve likit olduğunu unutmamanız gerekir. Mühye 895 ve 896 yılan hikayesine dönmüş bir parsel olmakla beraber yatırımcısını eninde sonunda (20 yıl vade dediğiniz için) mutlu edecektir. Kutludüğün her ne kadar Ankara çevre yoluna yakınlık ve fiyat açısından bakıldığında en düşük fiyatlı bölge olarak gözükse de arazinin topografik yapısı açısından ciddi riskleri olan bir bölge. Yine de m2 x 15 TL gibi rakamlarla alım yapabilir iseniz uzun vadede herhangi bir plan ve/veya yapılaşma olmasa bile etrafındaki gelişimle beraber fiyatlanacaktır. 20 yıl vade verebiliyor iseniz Ankara’nın güneybatı aksındaki Velihimmetli, Ücret, Çayırlı bölgelerini de düşünebilirsiniz. 100.000 TL ile 20 yıl vadeli bir yatırım yapacak olsam kesinlikle tarla yatırımını tercih ederdim.
   Saygılarımla,

 29. Tuncay SARI

  Evren bey merhaba, ballıkuyumcu bölgesin de yatırım yapmak istiyorum. Bu bölgede imarlı mı imarsız mı arsa almak mantıklı bir de bölge ile ilgili görüşlerinizi alabilirmiyim?

  Saygılarımı sunuyorum.

  1. Evren Barutcu

   Sayın Tuncay Sarı,
   Öncelikle merhabalar, Ballıkuyumcu bölgesi Ankara’nın güneyinde Gölbaşı ilçesinde yer alan bir mahalle olup bölge çoğunlukla düşük yoğunluklu konut bölgesidir. Belirli bir kısmı ise ÖÇK alanı içinde kalmaktadır. Alım maksadınızı ve yatırım miktarınızı tam olarak bilemediğim için bir yorum yapmam doğru olmayacaktır ama Ankara’da günümüz koşullarında yatırım yapılabilecek daha avantajlı bölgeler olduğunu düşünüyorum.
   Saygılarımla,

   1. Tuncay SARI

    Evren Bey, Ballıkuyumcu Eskişehir yolu üzerin de kalıyor. Cevabınız da Gölbaşı ilçesinde kalıyor, diye yorum yapmışsınız. Yatırım tutarı ise,300.000 TL olarak düşünüyorum. Tavsiye edermisiniz.

    Saygılarımla.

 30. murat

  merhaba evren bey,

  32 yaşındayım Hayatta konumumu daha yeni yeni toparladım diyebilirim. Şimdi geleceğim için yatırım yapmak istiyorum. 10 sene 15 sene sonra amacım makul bir yerden Ankara da düzgün bir evim olması. 300bin tl tabi çalışarak bu mümkün değil maalesef. Bu konuyu yeni yeni araştırmaya başladım. Arsa almak üzerine yoğunlaştım. Sizin bana tavsiyeleriniz neler olabilir. En basit anlamda Ankara’da nerelerden bakmalıyım. Kaç tl para yatırmalıyım. Arsa alımı konusunda emlakçılara güvenilir mi. Ankara yatırılan parayı 4 e 5 e katlayacak yerler var mı. Arsa nasıl alınır vs. Genel olarak beni aydınlatırmısınız. Bir ilk fikire ihtiyacım var. Bu işler malum ciddi işler dolandırılmak mağdur olmak vs bu durumlarla karşılaşmak istemiyorum

  1. Evren Barutçu

   Sayın Murat Bey,
   Öncelikle merhabalar, daha çok gençsiniz hayatın kime neler getireceği hiç belli olmaz, umutsuzluğa kapılmamak gerekli diye düşünüyorum. Ankara’nın son 10-20 ve 50 yıllık büyüme ve gelişme hızını incelediğimizde Ankara’da çevre yoluna yakın hemen her bölgede yapacağınız arsa veya tarla yatırımı 10-15 yıllık vadede çoğu yatırım aracına göre teorik olarak daha fazla kazanç sağlayacaktır. Yatırım miktarının çok da önemi yok. Çoğu kişide “15 – 20.000 TL ile arsa mı alınır? Biraz daha param biriksin öyle bakarız” gibi erteleme ve atalet gözlemlemekteyim. Bence yatırımın miktarı değil hedeflerin önemli dolayısı ile bugün küçük paralarla hisse toplamaya başlayıp ileride yeni birikimlerin ile aynı bölgeden hisseni çoğaltabilirsin. Arsa alımı konusunda emlakçılara güvenilir mi dersen; ülkemizde hemen her sektörde konusunda başarılı, düzgün referanslara sahip, bilgili işadamları olduğu gibi işini baştan savma yapan ve sadece gününü kurtarmaya çalışan insanlar da var. Dolayısı ile bir yatırım yapmadan önce kiminle hareket edeceğin konusunda iyi bir araştırma yapman gerekir. Ankara’da 4-5 katı değerlenecek yerler var mı sorusuna cevabım kesinlikle Evet olacaktır. Ama bu tarz yatırımlara girişecek kişilerin özellikle de küçük yatırımcıların bilmesi ve baştan kabullenmesi gereken en önemli detay sabırdır. Sabırlı, koyduğun hedeflerine sadık ve araştırmacı bir yatırımcı olduğun sürece Ankara’da yapacağın tarla veya arsa yatırımı bence seni hayalindeki ev sahibi yapacaktır.
   Saygılarımla,

 31. Yusuf

  Evren bey benim Susuz Karayatakta 323 metre kare yerim var. Bursada yaşıyorum. Değeri ne kadar olur. Birde Yapracıkta Girişim Sitesinin alt tarafında 200 m hissem var. 160 000tl ye almıştım. Şimdi ne kadar olur. Başka şehirde yaşıyorum. Fiyatlardan haberim yok. Teşekkür ederim.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Yusuf Bey,
   Öncelikle merhabalar, arsanızın yerini bilmediğim için net olarak bir şey demem doğru olmaz ama genelde Susuz Karayatak bölgesindeki imarlı parsellerde yerine konumuna ve hisse oranına göre değişmekle beraber m2 x 800 – 900 – 1000 TL arasında fiyatlar mevcut. Yapracıkta ki yatırımınız da son derece güzel bir yatırım. Hissenizin bulunduğu parselin büyüklüğünü bilmediğimden dolayı yorum yapmam biraz zor ama tahminimce 20.000 m2’nin üzerinde bir parseldir diye düşünüyorum. Şu an için 1000 TL üzerinde fiyatlar mevcut. Bölgede üretime geçilmesiyle fiyatların 1500 TL ile 1750 TL arasına oturmasını bekliyorum.
   Saygılarımla,

 32. Hakan

  Merhaba evrenbey ankarada çocuklarim icin bi yatirim yapmak istiyorum yurt disindayim ve kanser hastasiyim anliyacaginiz gözüm arkada kalmasin istiyorum 250.000 civarlarinda nerde ileriye dönük yatirim yapabilir. Tesekkurler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Hakan Bey,
   Öncelikle merhabalar, Kanser hastası olduğunuzu belirtmişsiniz. Yüce rabbim size ve tüm hastalarımıza acil sağlık ve şifa versin. Yerinizde olsam 250.000 TL civarında bir bütçe ile imarlı tek tapu arsa veya yüksek oranlı hisse tercih ederdim. Tek tapu olarak İncek Tek yapı kooperatifi parselleri veya Yaşamkent bölgesindeki Yenikent parselleri gibi. Hisse olarak ise Susuz tarafı ve Kıbrısköy hisseleri düşünülebilir. Bu tarz tavsiye vermemin sebebi acil bir paraya ihtiyacınız olduğunda daha hızlı nakite dönebilmenizdendir. Bunun yanı sıra bahsetmiş olduğum tüm bu arsalar belki bir tarla yatırımı kadar kazandırmayacak ama yatırımcısını utandırmayacaktır.
   Tekrar geçmiş olsun.
   Saygılarımla,

 33. Serkan Yilmaz

  Sayin Barutcu
  Herkese sabirla cevap verdiginizi gordüm .Sizi cok takdir ettim.

  Ben Ankara mamaK / nenek taraflarindan ( Sizin tavsiyelerinize bakarak ve aileme yakin olmasi itibari ile ) 1-2 donüm civari yer almayi düsünüyorum . Hangi niteliklere dikkat etmeliyim , onerdiginiz bir fiyat araligi var midir. Veya elinizde bana uygun bir yer varmi . Nenek te hangi blgeleri tavsiye edersiniz.
  Simdiden tesekkürler .
  Syagilar

  1. Evren Barutçu

   Sayın Serkan Yılmaz,
   Öncelikle merhabalar, Nenek bölgesinde bir yatırım yapacak iseniz bölgedeki 1.etap imar planları içerisinden ve mümkünse üniversite civarında konut alanlarına konumlanmanız avantajınıza olacaktır. Bu dediğim bölgelerde m2 x 75 TL altına bulabildiğiniz her yer iyi fiyat olarak düşünülebilir. Bu platform üzerinden satış veya direk yönlendirme kesinlikle yapılmamaktadır. Randevulaşıp sizi ofisimize davet edebilirsek bölgeyi, çevresini ve bölgenin tüm planlarını çok daha detaylıca anlatma fırsatını bulabiliriz.
   Saygılarımla,

 34. Ahmet

  1 sene kadar önce Gölbaşı Koparan 749 parsel den 1 dönüm yer aldım ,
  Buranın mevcut değer , getiri durumu hakkında bilgi verebilir misiniz ?
  Birde kısa vade de 50 bin ₺ küçük bir yatırım daha düşünüyorum , tavsiyenizi alabilir miyim ?
  Teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ahmet Bey,
   Öncelikle merhabalar, Gölbaşı Koparan 749 parsel plan sınırları içerisinde ama planın en uç noktasında yer almakta. Geleceği parlak olmakla beraber gerçek değerini bulması tahminimce 5-7 yıl arası bir zaman alır diye düşünüyorum. Eğer ilk alımınıza göre kar elde ettiyseniz çıkıp başka yatırımlara yönelmenizi tavsiye ederim.
   Saygılarımla,

 35. Sema Işık

  Evner Bey,
  Bir konuda fikrinizi almak isterim. Bir arsa almak istiyorum yatırım amaçlı. Bir tanesi yenimahalle/karacakaya mahallesinde 463m2 93 bin, diğeri gölbaşı/velihimmet 800 m2 95bin. 5-10 yılda hangisi daha akıllı bir yatırım olur sizce. Veya sizin öneriniz ne olabiilir. Her ikiside imarlıu.
  Saygılarımla,

  1. Evren Barutçu

   Sayın Sema Işık,
   Öncelikle merhabalar, arsalarınızın tam olarak yerini bilmediğimden dolayı bir yorum yapmam doğru olmayacaktır. Genel perspektiften bakıldığında ise Karacakaya Mahallesi Velihimmetli bölgesine göre daha hızlı ve keskin bir gelişim gösterecektir. Hem çevre yoluna daha yakın hem de bölgenin güneyi, doğusu ve batısında ciddi gelişmeler mevcut. Yalnız Karacakaya bölgesinde de çevre yoluna ve Saray bölgesine yakın kalmanızı, çevre yolundan en fazla köy merkezine kadar uzaklaşmanızı tavsiye ederim.
   Saygılarımla,

 36. Mahmut ESENYEL

  merhaba Evren bey; Susuz eryaman 3. etap gibi bölgelerden 600 m2 (60000-80000 tl) lik koperatif hissesi alınabilir mi? koperatiflerin riski varmı? ayaş başkent organizenin üst taraflarındaki imarlı ucuz arsaları almak mantıklı mı? son soru: yakacıkta müstakil tapulu 400 m2 lik imarlı arsa 130000 tl ye almayı nasıl değerlendirisiniz? şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mahmut Esenyel,
   Öncelikle merhabalar, Susuz Eryaman 3.etap bölgelerinden kooperatif hissesi alımını daha önce ki yazılarımda da belirttiğim üzere mantıklı bir yatırım olarak görmekteyim. Ayaş Başkent Organize Sanayi Bölgesinin yukarısı dediğiniz (Güneyi) bölge orta – uzun vadeli bir yatırım açısından mantıklı olabilir. Yakacıkta müstakil tapulu 400 m2’lik imarlı arsa kulağa en hoş gelen yatırım olarak duruyor. Yakacık Bölgesi Ankara’nın tam olarak kuzey aksında kalan ve Ankara’nın kuzey doğu ve kuzey batısında ki her bir gelişmeden fiyatlanmasını beklediğim bir bölge.
   Saygılarımla,

 37. serdar

  Merhabalar evren bey ,

  Yakın tarihte düğün yapacağım kalan paramı arsa olarak değerlendirmek istiyorum ortalam 30.000 tl ama şehrin batısından yer almak istiyorum bu konudaki görüşlerinizi merak etmekteyim .örnekte verdiğiniz gibi kutludüğünden bir yer alıp kalan para üzerinine 10-20 bin kredi çekilip yenikent taraflarından bir yer alına bilirmi yada ne taraftan almak uygun olur tşk

  1. Evren Barutçu

   Sayın Serdar Bey,
   Öncelikle merhabalar, 15 yıl vadem varsa büyük olasılıkla çok m2, tek tapu, Çankaya köylerini seçerdim. Saymış olduğunuz yerler arasında Fevziye de ikinci sıraya alınabilir. Saygılarımla.

 38. ahmet tarana

  Evren Bey merhaba, yaklaşık 50000 tl lik bir bütçem var. çubuk melikşah da yeni yapılan yıldırım beyazıd üniversitesinin arkasında melikşah mahallesini öneriyorlar. bu bölgeye yatırım yapmak doğrumudur sizce?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ahmet Bey,
   Öncelikle merhabalar, 10 yıl vadeli alım yapmayı göze alıyor iseniz bütçeniz dahilinde tarla yatırımı yapmayı daha mantıklı buluyorum. Sirkeli konusuna gelince gelecek vaat eden bir bölge ama bahsetmiş olduğunuz fiyatlardan daha uygun fiyatlı ve çevre yoluna daha yakın yerler olduğunu düşünüyorum. Örneğin Çankaya’nın bazı köylerinde çevre yoluna aynı mesafede bahsetmiş olduğunuz rakamların beşte biri fiyatına tarlalar mevcut.
   Saygılarımla,

 39. yeşim karaman

  merhaba,
  elimizde 70.000 civari bir paramız var. Gölbaşı tarafından bir arsa almak istiyoruz. Fakat metre kare fiyatları çok değişkenlik gösteriyor. Örn. bezirhane diye bir bölge var, metre karesi 1 TL. ya da Gölbaşı köylerine doğru gittikçe metre karesi 20 Tl’ye bir sürü arsa bulmka mümkün. ne yapmalıyız, ne önerirsiniz?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Yeşim Kahraman,
   Öncelikle merhabalar, eğer Gölbaşı civarından tarla yatırımı yapmayı düşünüyor iseniz uzun vadede üçüncü çevre yolunun sınırlarında kalmasını beklediğim Ücret, Topaklı, Çayırlı civarından yatırım yapabilirsiniz. Mümkün olduğu kadar bu köylerin kuzeyinde konumlanmanızı tavsiye ederim. Yapacağınız yatırımın tahmini geri dönüşü 10-15 yıl olacak ama bu sürenin sonunda sizi ciddi anlamda mutlu edecektir.
   Saygılarımla,

 40. GÖKHAN GÖK

  Merhaba. Umarım bir yol gösterebilirsiniz.
  2012 yılı temmuz ayında kooperatiften kont maliyeti, kat cephe farkı ve toplam borç miktarı yazılı bir evrak geldi. bu borcu ödediğimiz taktirde tapunun verilerek kooperatif ile ilişiğin kesileceği yazılıydı. banka kredisi çekilerek bu borcu ödedik ve tapumuzu aldık. ancak 2015 kasım ayında kesin maliyet ve şerefiye hesabı yapılıp borç çıkartıp bildirdiler. Bunun üzerine çevre şehircilik il müdürlüğüne başvurdum kooperatifin 2015 tarihli genel kurul toplantısı hazirun cetvelinde ismim olmadığını söylediler. Bu cevaptan sonra noter aracılığıyla ihtarname çektim. sonra bana kooperatiften mayıs ayında genel kurula çağırmaktalar. 4 yıl boyunca hiçbir genel kurula çağırmamışlar. durumum nedir?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Gökhan Gök,
   Öncelikle merhabalar, yardımcı olabilmeyi çok isterdim ama konu maalesef benim uzmanlık alanımın dışında. Yerinizde olsam gayrimenkul hukukunda kendini yetiştirmiş bir uzman avukata danışırdım. Benimle iletişime geçerseniz sizi elimden geldiği kadar yönlendirebilirim.
   Saygılarımla,

 41. bahattin

  Evren bey merhaba,

  Sincan Temelli, Alcı Mahallesi 472 nolu ada 49 nolu parselde 14.000 metrekare tarla içerisinde yaklaşık 500 metrekare hisse (33,35 veya 6 nolu parselde farklı alanlara sahip hisseler de olabilir) almayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz? Bu bölgenin geleceğini nasıl görüyorsunuz? İlginiz ve yardımınız için çok teşekkür ederim.

  İyi çalışmalar diliyorum.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Bahattin Bey,
   Öncelikle merhabalar, Temelli Alcı bölgesi organize sanayinin benimsenmesi, dolması ve nüfusun artması ile değerine değer katacak güzel bir bölge. Orta vadede yatırımcısının yüzünü güldürür diye düşünüyorum. Saygılarımla

 42. ÖMER

  Mrb evren bey ben Ankara (Peçenek)-(yukarı Peçenek)-(akyurt büğdüz)-(körselik kizigi) mevkilerinde 2000-3000m2 arasında tarla almak istiyorum buraların 10-20 yıllık dönem içerisinde değerlenmesi hakkında bilgi verebilir misiniz

 43. Zübeyr Karadağ

  Merhaba evren bey. Sizi sosyal medyadan uzun zamandan beri takip ediyorum. muhalif duruşunuzla ankarada zirveleri fazlasıyla hakediyorsunuz. Sorum şu, Ankara’ya amacını şimdilik gizli tuttuğumuz buyuk bir proje için arsa yatırımı yapmayı planlıyorum. Sizce sınırları zorlayacak bir yatırımı hangi bölgeye ve ne şekilde yapmalıyım?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Zübeyr Karadağ,
   Öncelikle merhabalar, yorumunuz için teşekkür ederim. Ama üzülerek belirtmeliyim ki sorunuza doğru cevabı verebilmem için en birinci bilmem gereken şey amacınız ve projenizin niteliği (ticari, konut, hafta sonu evi, sağlık turizmi vb..) Detay verebilir iseniz yardımcı olmaya çalışırım.
   Saygılarımla,

 44. latife

  merhaba bizim 40.000tl paramız var hem yattırım hem de hobi bahçesi tarzında bir yer istiyoruz ve en az 1 dönüm olmalı diye düşünüyoruz sizin tavsiye edebileceğiniz yerler neresi olur .
  teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Latife Hanım,
   Öncelikle merhabalar, öncelikli amaç hobi bahçesi olacak ise Ankara’nın çevre yolu dışarısında kalan hemen her bölgesinden alım yapabilirsiniz. Kazanç konusuna gelince arazinin konumu kadar oluşumun niteliği de önemli. Daha çok yeni yakın arkadaşlarımla beraber Beynam tarafından benzer bir oluşuma dahil olduk. Eğer düzgün bir oluşumun içerisinde yer alabilir iseniz, nitelikli komşuluk ve düzgün bir altyapı sayesinde, arazi m2 fiyat artışının kazandırdığından daha çok kazanabilirsiniz. Çünkü artık ortaya farklı bir değer çıkmakta. Umarım anlatabilmişimdir.
   Saygılarımla,

 45. MAHMUT SADİ KAMBUROĞLU

  merhaba evren bey;
  Benim hisseli bir arsam var. söz konusu arsayı müstakil tapuya çevirmek istiyoruz fakat hisse sahiplerinden bir iki kişi bu konuda ayak diriyor. Biz diğer hisse sahipleri hangi hukuki yaptırım haklarına sahibiz veya ne yapabiliriz?
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mahmut Sadi Kamburoğlu,
   Öncelikle merhabalar, hisseli bir arsanızı müstakil bir tapuya çevirebilmeniz için ifraz işlemi denilen bir yol izleyebilirsiniz ama bunun için gerekli şartların oluşması gerekli. Arsanızın toplam m2’si, sizin hisseniz ve bölge planları hakkında bir fikrim olmadığı için yorum yapamıyorum. Bunun dışında ortaklıktan kurtulmanın bir diğer yolu ise ortaklığın giderilmesi davası açılması.
   İzale-i şuyu
   Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davaları Hakkında Genel Bilgi
   ORTAKLIĞIN GİDERİLMESİ DAVALARI
   Taşınmaza ortak mülkiyet olarak sahip olan hissedarların mallarının aynen taksim edilmesi veya mahkemece satılarak bedellerinin hissedarlar arasında payları nispetinde paylaştırılmasına izale-i şuyu denir.

   Ortak malın taksimi aynen mümkün olmuyor ise mahkemece satılarak bedellerinin paylaştırılacağı M.K 628 maddesinde belirtilmiştir. İzale-i şuyu davasında temel amaç ortaklar arasında çıkan anlaşmazlıkların ve uyuşmazlıkların mahkeme yolu ile ortaklıklarının giderilerek çözülmesidir.Söz konusu taşınmazın bölünebilir nitelikte olması halinde mahkemece taşınmazın aynen paylaştırılmasına,aksi durumda açık arttırma yolu ile satılmasına karar verilir.

   GÖREVLİ MAHKEME:

   Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun “Sulh hukuk mahkemelerinin görevi” başlıklı 4. maddesinin b bendinde sulh hukuk mahkemelerinin taşınır ve taşınmaz mal veya hakkın paylaştırılmasına ve ortaklığın giderilmesine ilişkin davalara bakacakları yazılıdır. Bu sebeple dava sulh hukuk mahkemesinde açılır.

   YETKİLİ MAHKEME:

   Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun “Taşınmazın aynından doğan davalarda yetki” başlıklı 12. maddesi taşınmaz üzerindeki ayni hakka ilişkin veya ayni hak sahipliğinde değişikliğe yol açabilecek davalar ile taşınmazın zilyetliğine yahut alıkoyma hakkına ilişkin davalarda, taşınmazın bulunduğu yer mahkemesinin kesin yetkili olduğunu belirtmiştir. Hakkında paydaşlığın giderilmesi davası açılacak olan taşınmaz hangi il ya da ilçe sınırlarında ise o yer sulh hukuk mahkemesi yetkilidir.

   DAVA AÇMA HAKKI OLANLAR:

   Paydaşlığın giderilmesi davasında dava açma hakkı paydaşlara aittir. Türk Medeni Kanunu 698/I’e göre paydaşlardan her biri malın paylaşılmasını isteyebilir. Bu maddeye göre paydaşlığın giderilmesi davası açabilecek kişiler taşınmaz malın paydaşı olan kişilerdir.

   Paydaşlığın giderilmesi davasını paydaşlardan her biri ayrı ayrı açabileceği gibi birden fazla paydaş diğer paydaşlara karşı da açabilir. Davanın davalısı ise diğer paydaşlardır. Davalı durumunda olan paydaşların da davacılar gibi taşınmazdaki ortaklığın ne şekilde giderilmesi gerektiğine ilişkin talepte bulunma hakları vardır.

   SATIŞ YOLUYLA PAYDAŞLIĞIN GİDERİLMESİ:

   TMK m. 699/III hükmüne göre “Bölme istemi durum ve koşullara uygun görülmezse ve özellikle paylı malın önemli bir değer kaybına uğramadan bölünmesine olanak yoksa açık artırmayla satışa hükmolunur. Satışın paydaşlar arasında artırmayla yapılmasına karar verilmesi, bütün paydaşların rızasına bağlıdır.” Paydaşlığın giderilmesi davası açılan taşınmazın yukarıda açıkladığımız koşullara göre aynen bölüşme yoluyla paydaşlığının giderilmesine karar verilemiyorsa paydaşlığın taşınmazın açık arttırmayla satışa sunulması yoluyla giderilmesine karar verilir.

   Menkul ya da gayrimenkuller hissedarları arasında taksim edilemez ise, paydaşlardan birinin ortaklığın giderilmesi talebi ile sulh hukuk hakimliği’ne müracaatı ile hukuki süreç başlar. Genellikle gayrimenkullerde rastlanan bir durumdur. Mahkeme öncelikle ortaklığın giderilmesi istenen şeyin taksim edilebilir olup olmadığını inceler. teknik bilirkişileri görevlendirir. taşınmazın imar durumu, hisse ve hissedarların sayısı gibi etmenlere bakarak, paylaştırma sureti ile her bir paydaşa müstakil bir parça (daire, arsa vs.) düşebilecekse, paylaşımı seçer, değil ise satışına karar verir.

   Saygılarımla,

 46. Ulaş

  Mrb Evren Bey,oncelikle bu hizmetinizden dolayi tesekur ederim tum birikimim olan 25.000tl ile Golbasi karagedik koyu aydinlar mahlesinde konut imarli 54donumluk arsadan 250m2 pay satin aldim 115233ada parsel:1 buraya karagedik projeleri olan fatih projesi mng projesi adi altinda bir sehir kurulacagi soyleniyor sizce dogru bir yatirim yapmismiyim? Ilerde bir ev sahibi olabilir miyim burasi deger kazanir mi simdiden tesekurler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ulaş Bey,
   Öncelikle merhabalar, Figen Hanım’ın cevabında da belirttiğim gibi Karagedik bölgesi 15- 20 yıl vade de hatırı sayılır bir gelişme kaydedecek ve sizi ev sahibi yapacaktır diye düşünüyorum. Şehrin güney ve güney batı aksında yerleşik nüfus arttıkça Karagedik gibi bugün için uzak gözüken bölgeler algı olarak yakınlaşacak ve değerlenecektir.
   Saygılarımla,

 47. Figen

  Merhaba Evren Bey ben 2014 yilinda golbasi karagedikten bilkent projesi dahilinde 150 000 tl degerinde 2000m² imarli arsa aldim simdi esim satmak istiyor sizce ne yapmaliyiz satmak mi karli olur yoksa beklemek mi?
  ikinci bir soru; suanda elimde 64 000 tl var sizce nasil degerlendirebilirim?
  cevaplariniz icin simdiden cok tesekkur ederim

  1. Evren Barutçu

   Sayın Figen Hanım,
   Öncelikle merhabalar, Gölbaşı Karagedik’ten almış olduğunuz 2000 m2 arsanız 15-20 yıl vadede hatırı sayılır bir getiriye ulaşacaktır. Ama kısa vadede bir beklenti içine girmemeli hatta fiyatlar diğer yatırım araçlarına göre geri kaldığında demoralize olmamanız gerekmektedir. Yaklaşık 60-70 Bin Türk Lirası değerindeki yatırımınızı da kısa vadeli düşünüyor iseniz imar planları onaylanmış ve yeni üretime geçmiş bölgelerden daire hissesi alabilir (Örneğin Kıbrıs Köy vb..) veya kısa – orta vadede Doğuda Nenek, Güney Batıda Fevziye veya Kuzey Batıda İlyakut gibi bölgelerden yaklaşık 1 dönüm tarla alabilirsiniz.
   Saygılarımla,

 48. Halil

  Elmadağ lalabelden Ankara Sivas yüksek hızlı tren geçecek. Durak olacak. Durak yanlarında tarla metrekare fiyati 15 TL. Sizce buradan alım yapılır mı? 2018 sonunda proje tamamlanmiş olacak.
  2015 yılında metrekare fiyati 7 tl iken şimdi 15 tl de.
  Bu fiyata tarla alsak 3 yıl içinde getirisi ne olur ?

 49. ismail

  Evren Bey size sorulan sorulan soruları ve cevapları okudum fakat biraz kafam karışı.size şıklı sorsam sorumu sanki daha doğru olacak gibi.150000-200000 tl bir bütçeyle ankaradan arsa almayı düşünüyorum. bir kaç yer aklımda .araştırma da yaptım sayılır ama öngörüm çok iyi değil sanırım.aşağıda belirttiğim şıklardan sizce 5-7 sene içinde getirisi en yüksek hangisi olabilir.
  1- tulumtaştan hisse alıp müteahiti bekleyip dairemi veya dairelerimi almak
  2- susuz belörende hisse almak ve müteahhiti beklemek ve daire olarak almak
  3-yenipeçenek plan içinde yer alıp 5-7 sene bekleyip değerlenince arsa olarak 5-7 sene sonra satmak
  4- etimesgut oğuzlardan 0.40 emsal hisselerden alıp yinde daire getirisini beklemek
  5-fevziyeden tarla alıp yine 5-7 sene bekleyip arsa olarak satmak
  6-kazan kayı mah. veya kazanın başka bir yerinden arsa almak ve beklemek
  7-bunların hiçbiri ………şurası daha mantıklı da diyebilirsiniz
  (bunlardan hangisi daha mantıklı hocam .hepsinin 5-7 sene ve 150000 tl bütçe için sordum.250000 bütçe olursa sizin seçenekleriniz değişir mi? )
  şimdiden çok teşekkür ederim…

  1. Evren Barutçu

   Sayın İsmail Bey,
   Süper sorular sormuşsunuz, Kazan hariç neredeyse birebir aynı kıyaslamaları biz de kendi kendimize her gün soruyoruz. En risksiz gözükeni Tuluntaş ve Susuz. Her ikisinin de 3-5-7 yıl içerisinde daireye dönüşeceği neredeyse kesin. Yenipeçenek 5-7 yıl sonra kar edecektir hatta belki de yapılaşma öncesi durumuna gelecektir. Üç tarafından gelen yapılaşma baskısı Yeni Peçenek köyünü mantıklı kılmakta. Her koşulda kıymetlenecektir. Oğuzlar mahallesi 0.40 emsalli bir bölge. Bölgenin planlarının tadilat yapılacağı ve 1.60 yoğunluk olacağına dair hatırı sayılır duyumlarımız vardı fakat 15 Temmuz’dan sonra galiba askıya alındı. Fevziye’den tarla almak vadesini bilememekle beraber (10-15 yıl olabilir) tümü içerisinde eninde sonunda en fazla getiri gibi gözüküyor. Kazan Kayı mahallesini bunların dışında tutuyorum. Yine yaz başında İlyakut öneriyordum fakat son olaylardan sonra bölgenin nasıl şekilleneceği hakkında bir tahmin yürütemiyorum. Az risk ve kısa vadede 1 veya 2, orta risk ve vadede 3, uzun vadede ise 5 diyorum. Bakış açınızı ve analizlerinizi çok beğendiğimi belirtmek isterim. Saygılarımla.

 50. Evren Barutçu

  Sayın Halil Bey,
  Öncelikle merhabalar, Elmadağ Lalebel’den yüksek hızlı tren geçecek olması fiyatları yukarı yönlü baskılamış olsa da bahsetmiş olduğunuz m2 x 15 TL seviyelerinden tarla alımı yapmanın kısa vadede çok mantıklı olmadığını belirtmek isterim. Aynı fiyatlardan veya dönümü 20 TL civarında şehir merkezine daha yakın ve geleceği daha parlak tarla yatırımı yapmak mümkün.
  Saygılarımla,

 51. Mehmet SUNGUR

  Evren bey Merhaba 5-6 yıllık bir yatırım yapmak istiyorum.Ankara’yı pek bilmiyorum ama yazılarınızdan ve size sorulan soruların cevaplarından yola çıkarak,Ankara’nın temelli,dodurga bölgelerinden mümkünse tek tapu arsa alınmasının mantıklı olduğu yorumunu çıkarttım,bu bağlamda sahibinden com üzerinden bir emlakçı ile bağlantı kurdum ve Ücret mevkiinde 1900 mkare tek tapulu,imar planına girmiş bir arsa varmış 65 bin tl bedel istiyorlar.İkinci alternatifte Peçenek köyünde (Meşe dağ sınırında) Yapracık-Bağlıca sınırında 1100 mkare yine tek tapu ve bu arsada imar planına alınmış emlakçının söylediğine göre burayada 100 bin tl istiyorlar.Sizden ricam bu bölgelerin geleceği nasıl,bu bölgeler için bu fiyatlar uygun mu,yoksa çok mu fazla istemişler,bu 2 seçenekten hangisini seçmek daha mantıklı?Emlakçı Peçenek köyünün Ankara’ya daha yakın olmasına rağmen Ücret bölgesinin daha erken konut yapımına açılacağını değerlendirdiklerini burayı almanın daha mantıklı olacağını söyledi.Lütfen yardım edin,nelere dikkat etmeliyim?Son olarakta sizin bir yazınızda mümkünse tek tapu alın yazmıştınız,emlakçıya tek tapu bir yer arıyorum dediğimde emlakçı şu cevabı verdi; 1000-2000 mkare yerler için tek tapu çok önemli değil,imara açıldığında size zaten farklı bir yerden hisse verirler,yeriniz her halükarda değişir dedi,tek tapu 8-10 bin mkare için işe yarar dedi,bu yorum doğru mu?Teşekkürler.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mehmet Sungur
   Bahsetmiş olduğunuz köylerin her ikisi de yatırım açısından tavsiye ettiğim gelişimi muhtemel köyler. Ücret köyü ileride yapılması planlanan İzmir otobanı sebebi ile 10 üstü yıl vadede hareket beklediğim bir köy. Ayrıca bölgenin güneyine doğru bir güneykent projesi söylentileri mevcut. Bugün için 30 TL mertebelerinde yatırımcısını utandırmaz. Peçenek ise üç tarafından (kuzey- güney ve doğusundan) gelen yapılaşmanın ve planların arasında kalmış bir bölge. Size söylenenin aksine Ücret köyüne nazaran daha hızlı bir gelişme ve yapılaşma bekliyorum. Her ikisi de olabilir. Ücret Köyü daha fazla getiri yakalayacak gibi gözükürken, Peçenek Köyü bence daha az riskli ve daha garanti olarak gözükmekte. Tercih sizin.
   Tek tapu tarlanız olduğunda; tabii ki plan aşamasında hisseli tapuya göre farklı bir işleme tabi değil. Benim tek tapu tavsiyem olası bir şüfa davasına konu veya taraf olmamanız adınadır. Yoksa plan (imar) aşamasında her hangi bir avantajınız veya dezavantajınız olmamakta. Eğer hisseli tapu alınacaksa kesinlikle gerçek değer üzerinden tapu alışverişi yapılmalı hatta mümkünse diğer ortaklardan şüfa hakkı kullanmayacağına dair yazı alınmalıdır. Saygılarımla.

 52. Furkan

  Merhaba Evren Bey, Ankara Ayaş Tekke mahallesinde batıkonut alanı olarak satılan arsalar hakkında bilgi verebilirmisiniz? İleriye dönük daire getirili arsa olarak satılıyor. 250 m2 arsa 3500-4000 tl civarında satılıyor. Söylenildiği gibi daire getirisi olur mu? Kaç sene içinde olur ? İyi çalışmalar.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Furkan Bey,
   Bahsetmiş olduğunuz oluşumun iç yapısını maalesef bilmiyorum. Bilmeden de bir daire getirisi olup olmayacağını söylemem mümkün değil lakin bu tarz bir araya gelmelerin sonucunda yüz binlerce kişinin ev sahibi olduğu bir gerçek. Önemli olan içerisinde bulunacağınız oluşumun düzgün ve iyi niyetli insanlardan oluşuyor olması. Fiyat açısından bakıldığında ise mantıklı duruyor. Zarar etmeyeceğinizi düşünüyorum.

 53. Selman

  Evren bey merabalar
  Çankayanın köyleri olan tohumlar,kömürcü,evciler köylerinden m2 si 15tl civarından 10 ila 15 dönüm arasında yer almak mantıklımıdır, sizce ileride (15 yıl) sonra falan neler olur.teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Selman Bey,
   Kesinlikle mantıklıdır. 10-15 yıl vadede sıra dışı bir getiri elde etmesini bekliyorum. Bölgedeki mülkiyet sahipliliği incelendiğinde Türkiye’nin hatırı sayılır inşaat firmalarının bahsetmiş olduğunuz köylerde milyonlarca m2 yerleri olduğu görülmekte. Bu firmalar yatırımlarını yaparken buralar çok gelişecek diye değil zamanında (5-7 yıl önce) en düşük fiyatlı yerler diye alım yaptılar. Sonrasında ise bu köyler Bala’dan çıkıp Çankaya’ya bağlandı. Sadece bu iki gösterge bile bölgeye bu fiyatlardan yatırımın mantıklı olduğunu işaret etmekte. Yalnız şu husus unutulmamalı. Özellikle düşük m2 fiyatlarında ne aldığınız kadar neyi kaça aldığınız da çok önemli. Örneğin 15 dönüm yeri 6 lira yerine 8 liraya alırsanız bu %33 yüksek aldığınız anlamına gelir. Normalde %33 getiri faiz piyasalarında yaklaşık 2.5 – 3 yılda elde edebileceğiniz bir getiridir. Saygılarımla

 54. Fatih Cavdar

  Merhabalar,
  Evren bey 200.000 ile 250.000TL araliginda orta vadeli yatirim yapmak istiyorum. Sizce sanayi arsasina mi konut arsasina mi yatirim yapmaliyim. Sanayi-konut arsasi icin hangi bolgeyi tavsiye edersiniz? Ayrica tavsiye edebileceginiz kooperatif var mi?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Fatih Çavdar,
   Ankara’nın gelişimi ve ihtiyaçları göz önüne alındığında bahsetmiş olduğunuz bütçe ile orta vadede konut arsasına yatırım yapmanızı daha mantıklı görmekteyim. Sanayi parsellerinin fiyat olarak geleceği son nokta belli; konut parsellerinde ise yoğunluk ve çevresel gelişimlere bağlı olarak tahmininizin üzerinde bir getiri elde etmeniz mümkün. Saygılarımla

 55. BİRGÜL BEŞTEPE

  EVREN BEY MERHABA
  YAZILARINIZI SEVEREK TAKİP EDİYORUM TEŞEKKÜRLER BİZLERİ AYDINLATTIĞINIZ İÇİN
  SİZE SORUM ANKARA KUSUNLAR BÖLGESİNE YATIRIM YAPILABİLİR Mİ ?
  5 YILDA GERÇEK ANLAMDA DEĞERLENİR Mİ
  EMLAKÇILARIN SÖYLEDİĞİNE GÖRE DOĞU GARAJI ORADAN GEÇECEĞİ İÇİN ÇOK DEĞERLENECEKMİŞ
  DOĞRU MU SÖYLÜYORLAR
  75.000 TL.LİK İLRİYE 5-6 YILA DÖNÜK BİR ARSA ALMAK İSTİYORUM
  SİZCE NERDEN ALMAYILIM
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
  KOLAY GELSİN

  1. Evren Barutçu

   Sayın Birgül Beştepe
   Doğu garajının gelmesi beklenen bölgenin adı Mamak Üreğil Mahallesi olarak geçmekte. Ankara Çevre Yolu ile Nato Yolu Caddesinin kesişiminde çevre yolu içerisinde kalan üçgen; içerisinde IKEA’nın, Anatolium ve Nata Vega’nın da yer aldığı büyük ticari parsellerden ve terminal alanından oluşmakta. Şimdilerde ise bu ticari parsellerin planlarının değişeceği ve konut + ticari yapılaşamaya izin verileceği söyleniyor. Keza Doğukent denilen bölgede de bir plan değişikliği söz konusu olabilir. Tüm bu gelişmeler olur üzerine Doğu terminali de gelirse (25000’lik planda terminal alanı olarak gözükmekte) bölgede 3-5 yıl vadede ciddi bir hareketlenme yaşanacaktır. Saygılarımla

 56. melih

  Sn.Evren Bey,
  bütün yazılanları okudum, değerli bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkürler.
  ben yirmili yaşınların ortasında genç bir yatırımcıyım.en az 10 sene beklemeyi düşünüyroum.Mamak’ta bütçeme uygun arsa bulamadım,Eryaman Akçaali veya Karacahasan’dan tarla almayı düşünüyorum önerir misiniz? fiyatlar artarsa kaç kat artar?
  ayrıca herhangi bir ekonomik krizde (umarım bir daha yaşamayız) arazi fiyatları nasıl değişir.
  Saygılarımla,
  Melih

  1. Evren Barutçu

   Sayın Melih Bey,
   Bütçenizin ne kadar olduğunu belirtmemişsiniz dolayısı ile net bir cevap vermem biraz zor fakat yine de Mamak’ta 10 yıl vade göze alındığında çok uygun m2 fiyatları ile güzel yatırımlar yapabilirsiniz diye düşünüyorum. 10 liranın altında kalmak istiyorsanız belirtmiş olduğunuz gibi Akçaali veya Karacahasan tercih edilebilir. Ankara’nın üçüncü çevre yolu yapılacak ise Güneydoğu bacağı bahsetmiş olduğunuz bölgelerden geçecektir. Fakat bu köyler için 10 yıl vadeyi kısa bir zaman olarak düşünmeli yatırımınızı 20 – 25 yıl vade ile planlamalısınız diye düşünüyorum. Saygılarımla

 57. Osman Mollaveyisoğlu

  Evren bey merhabalar
  nasılsınız ? umarım iyisinizdir
  malumunuz üzre ülkemizde son birkaç gündür anormal hareketlilikler yaşanmakta. sizce bu tarz darbe girişimlerinin gayrimenkul sektörüne dolayısıyla borsaya etkileri nelerdir ?
  yatırımlarımızı altınamı yoksa arsayamı yapmamız uygun olur ?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Osman Mollaveyisoğlu,
   Sizin de belirtmiş olduğunuz gibi ülkemiz karışık ve zor günler geçirmiş durumda. Şu an için her şey düzelmiş ve rayına girmiş gözükse de bu veya benzeri olumsuz olayların tekrar yaşanmayacağı anlamına gelmiyor. Herhangi bir olumsuzlukta sadece hisse senetleri veya gayrimenkul fiyatları değil neredeyse tüm ekonomi olumsuz etkileniyor. Krizler hep olacak, 2008 yılında herkes gayrimenkul fiyatları yarıya düşecek aman satın alım yapmayın bekleyin diyordu sonuçlar ortada. Gayrimenkul yatırımının kısa vadeli bir yatırım olmadığını defalarca kez tekrar ettim. Uzun vadede ise şartlar ne olursa olsun getirisinin diğer çoğu yatırım araçlarına kıyasla daha fazla olacağını düşünüyorum. Saygılarımla.

 58. Uğur

  Sayın Evren bey,
  Merhaba ankara mamak kıbrıs mahallesinde ada no : 0 parsel :1438 200m2 hissesi bizim olan tarlamız var. Babam vefat ettiği için bir mütaitin aramasından dolayı öğrendik böyle bi yerimizin olduğunu. Biz bu yeri öğrendiğimizde ankarada yasan bikaç tanıdıklarımıza sorduk sakın satmayın 2 3 sene sonra çok değerlencek dediler ama ben bakıyorum yere haritadan sanki orayı ayrı tutuyorlar hiç bişey olmucakmıs gibi geliyor. Sizin 2 3 sene sonra o bolgeyle ilgili bildiğiniz bi çalışmalar varmı acaba ? Napmalıyım bu işlerde çok yabancıyım.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Uğur Bey,
   Bahsetmiş olduğunuz parsel için “sakın satmayın kısa vadede çok değerlenecek” cümlesinin içini dolduracak hiçbir bilgiye sahip değilim. Kıbrıs bölgesi kısa zaman önce yoğunluğu değişerek üretime geçen bir bölge. Fakat bahsetmiş olduğunuz parsel imar planın dışında. Yine de ilgili belediyeden daha detaylı bilgi almanızı tavsiye ederim. Saygılarımla.

 59. MESUT KOCA

  SAYIN EVREN BEY 30000 TL GİBİ BİR BİRKİM İLE 10 YIL SONRASI EN AZ 2 DAİREGETİRİSİ OLAN BİR YERDEN ARSA ALMAK İSTİYORUM NERELERİ TAVSİYA EDERSİNİZ TARL ALSAM DA OLURMU? TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mesut Bey,
   Sincan Polatlar ve Esenler bence bahsetmiş olduğunuz bütçeler ile 10 yıl vadede konut beklentisi içine girebileceğiniz bölgeler. Yerinizde olsam tarla yatırımından başka bir yatırım düşünmezdim. Şiddetle tavsiyem asgari 1 dönümlük bir yatırım yapmaya çalışın ve imkanınız oldukça yatırımınızı büyütün. Saygılarımla,

  1. Evren Barutçu

   Sayın Serap Hanım
   Susuz bölgesi kısa vadede daha garantili gözükmekle beraber fiyatların oluşmuş olması sebebi ile kar oranınızı düşürebilir. Tercih sizin. Ya az risk az kazanç ya da çok risk çok kazanç.

 60. Nermin

  Merhaba evren bey benim memlik koyunde 1500 metrekare hisseli imarsiz bir tarlam var 7 sene once 22000 liraya almistim ama bilincli bir yatirim yapamadim diye dusunuyorum bazen kirada oturuyorum su anda satmayi da dusunmuyorum ama bana hangi vadede ne getirir diye cok merak ediyorum . Bilgilendirirseniz cok sevinirim .saygilarimla…

  1. Evren Barutçu

   Sayın Nermin Tekindor ;

   Memlik bölgesi Ankara’nın kuzey batı aksında çevre yolunun dışarısında kalan bir bölge. Yakın çevresinde son 5-10 yılda akıl almaz gelişmeler yaşandı ve bundan sonra da yaşanmaya devam edecek. Kazan bölgesindeki sanayi, Bağlum ve Yakacık daha da geliştikçe, Memlik bu gelişmelerden nemalanacaktır. Daha beklemenizi tavsiye ederim. Saygılarımla

 61. Sibel

  Evren Bey merhaba,

  Bizim biriktirdigimiz ortalama 30,000 TL kadar bir paramiz var. Ustune 20,000-30,000 daha ekleyip bir arsa almak istiyoruz. Hedefimiz bize onumuzdeki 8-10 yil icerisinde donus yapmasi. Bu konuda hangi bolgeler daha iyi bir karar olur sizce? Ayrica bir arsa alirken en cok neye dikkat edilmeli and en kucuk kac m2 alinmalidir?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Sibel Hanım,
   Öncelikle merhabalar, 8-10 yıl vade ile 50.000 – 60.000 TL arasında bir yatırım yapmayı düşünüyor iseniz mümkünse 5000’lik planları onaylanmış bir bölgeden en az 1 dönümlük bir hisse veya Ankara’nın güney batı aksından 2000 m2 üzeri tarla yatırımı yapmanızı tavsiye ederim.
   Arazi alımı yaparken dikkat etmeniz gereken onlarca madde var. Bu maddeler arsa alırken farklı tarla alırken farklı. Mutlak tavsiyem bir bilenden danışmanlık almanız olacaktır. Bugün tarla piyasasının büyük bir kısmı hala “ ağabey orası dutluk, orası para etmez” diyen; bütün gün kahvede oturup oyun oynayıp müşteri bekleyen aracıların elinde.
   ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
   Önce biraz tanımlama yapmak gerekmekte:

   YENİ TÜRK MEDENİ KANUNU KAPSAMINDA MÜLKİYET KAVRAMI

   Yeni Türk Medeni Kanunun 683. maddesinde, “Bir şeye malik olan kimse, hukuk düzeninin sınırları içinde, o şey üzerinde dilediği gibi kullanma ve tasarrufta bulunma yetkisine sahiptir.” denilmektedir. Türk Medeni Kanununun 704. maddesinde taşınmaz mallar “Gayrimenkul mülkiyetinin mevzuu yerinde sabit olan şeylerdir.” şeklinde tanımlanmışlardır.

   704.Maddeye göre taşınmaz mülkiyetinin konusu şunlardır:

   • ARAZİ

   • TAPU KÜTÜĞÜNDE AYRI SAYFAYA KAYDEDİLEN BAĞIMSIZ VE SÜREKLİ HAKLAR

   • KAT MÜLKİYETİ KÜTÜĞÜNE KAYITLI BAĞIMSIZ BÖLÜMLER

   ARAZİ: Sınırları seçilmeye yeterli araçlarla (çit,tel örgü, duvar,vs.) belirlenmiş,çeşitli büyüklüklerde ki yer yüzü parçalarına arazi denir. Örnek olarak bağ, bahçe, tarla, arsa verilebilir.
   Türk medeni kanununun 718 inci maddesine göre, “Arazi üzerindeki mülkiyet, kullanılmasında yarar olduğu ölçüde, üstündeki hava ve altındaki arz katmanlarını kapsar. Bu mülkiyetin kapsamına, yasal sınırlamalar saklı kalmak üzere yapılar, bitkiler ve kaynaklar da girer. ”
   TAPU SİCİLİNDE KAYITLI SÜREKLİ VE BAĞIMSIZ HAK:Uzunca bir süre için, başkasına ait bir arsada inşaat yapma ya da yine başkasının arazisinde çıkan bir kaynaktan yararlanmak gibi bir tür irtifak hakkıdır. Arazi gibi maddi varlığı yoktur. Yasal açıdan gördüğü işlem nedeni ile taşınmaz sayılmıştır.

   KAT MÜLKİYETİ KÜTÜĞÜNE KAYITLI BAĞIMSIZ BÖLÜMLER: İnşaatı bitmiş bir yapının kat, daire, büro, dükkan, yer altı ve yer üstü deposu gibi başlı başına kullanılmaya elverişli bölümleridir.

   TARLA: Tarım arazisi, yapılaşmaya uygun olmayan arazi anlamındadır.

   ARSA: Kent ve/veya kasabalarda üzerine yapı yapılmak için ayrılmış, kent yönetiminin sunduğu hizmetlerden yararlanabilecek nitelikte toprak parçasıdır.

   Daha kolay ve halk arasındaki tanımıyla bir arazi eğer imarsız ise tarla imarlı ise arsa vasfındadır.

   ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ:

   • İmar planları dikkatlice incelenmeli (1/25000, 1/5000, 1/1000), imar planlarının güncelliği kontrol edilmeli, üst ölçekli planlara olan uyumu kontrol edilmeli

   • Hisseli arsa ise mülkiyet durumu incelenmeli, şüfa hakkı’na dikkat edilmeli

   • İmar durumu, amacınıza uygun imar planına sahip olup olmaması incelenmeli
   Konut
   K.S.A
   Eğitim
   Sanayi
   K.D.K.Ç.A
   Vb..

   • Plan notları, imar durum belgesi (Çap), Yapılaşma koşulları dikkatlice incelenmeli

   • Arsanın üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığı incelenmeli (tapu kaydında kısıtlama, arsanın alım satımını veya irtifak hakları kullanımını engelleyebilir.)

   • Ve fiyat: Bir arsanın değerini o arsanın üzerine yapılacak olan en verimli üretimden elde edilebilecek ciro (hasılat) belirler.

   TARLA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ:

   • Öncelikle ne amaçlı bir alım yapılıyor
   Tarım amaçlı
   Hobi, hafta sonu evi, çiftlik evi ?
   Yatırım

   • Hangi amaçla alım yapılıyor ise o amaca uygun olarak doğal ve yapay nitelikleri incelenmeli

   Doğal Nitelikler:

   İklim, Rüzgar yönü, özellikle de yanında sanayi alanı var ise
   Topografya
   Manzara
   Zemin yapısı
   Torağın niteliği

   Yapay Nitelikler:

   Mülkiyet durumu
   Altyapı durumu
   Ulaşım
   Kadastro yoluna olan mesafesi
   Mevcut yerleşmeyle veya en yakın yerleşmeyle olan ilişkisi

   • Hisseli tarla ise mülkiyet durumu incelenmeli, şüfa hakkı’na dikkat edilmeli

   • Tarlanın üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığı incelenmeli, orman arazisine yakın mı, azkeri alanlara yakın mı? sit alanı mı dikkatlice incelenmeli (tapu kaydında kısıtlama, arsanın alım satımını veya irtifak hakları kullanımını engelleyebilir.)

   • 1/25000’lik plandaki konumu yorumlanmalı

   Umarım ki yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla,

 62. Mehmet ali

  Evren bey bende hakkaride kolluk kuvveti olarak zor şartlarda calisarak biraz para biriktirdim. Golbası bursal,hallaçlı (güney kent proje civarı 100bin tl lik arsa almayı düşünüyorum ne dersiniz?

   1. Evren Barutçu

    Sayın Mehmet Ali Bey,
    Öncelikle merhabalar, Allah bu vatanı milleti koruma görevinde hepinize yardımcı olsun. Güneykent projesi kapsamında yatırım yapmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bursal ve Hallaçlı ciddi fiyatlanmış durumda yine de kazançlı olabilir ama yerinizde olsam Ücret, Himmetli, Topaklı, Çayırlı hatta Subaşı köylerini daha tercih ederdim. Saygılarımla

 63. yücel göl

  merhaba Evren Bey,
  eşimle birlikte 30-40.000 TL civarında kredi çekip kızımız için gelecekte yatırım amaçlı bir arsa almak istiyoruz. getirisi konusunda 5-10 yıl içinde dişe dokunur bişi olması temennimiz. bu konuda tavsiye ve yardımlarınız olur ise minnettar oluruz.
  iyi günler…

  1. Evren Barutçu

   Sayın Yücel Göl,
   Öncelikle merhabalar, 40.000 – 50.000 TL bütçe ve 10 yıl vade ile az riskli bir yatırım yapacak iseniz 5000’lik planları onaylanmış bir bölgeden en az 800 m2 – 1000 m2 hisse veya biraz daha risk alarak Ankara’nın güneybatı aksında yer alan Gölbaşı köylerinden 2000 m2 üzeri tarla yatırımı yapmanızı tavsiye ederim.

 64. songül mutlu

  merhaba,
  20-30.000 arasında max.10 yıl vade bir arsa, yada K.esat, Tunlı Hilmi Cad.Çankaya Birlik ten 220-250.000 tl lik bir ev düşüncem var. sizce arsa yatırımı mı yapmalıyım(hangi bölgelere) yoksa bahsettiğim semtlerden bir miktar kredide kullanarak ev mi almalıyım. yardımcı olursanız çok sevinirim.
  saygılarımla,
  S.Mutlu

  1. Evren Barutçu

   Sayın Songül Mutlu,
   Öncelikle merhabalar, ben yerinizde olsam bahsetmiş olduğunuz bölgelerden kat eksiği olan eski binalardan ikinci el konut yatırımı yapardım. Şehirde bahsetmiş olduğunuz bölgelerde yer alan konutların fiyatlarının neredeyse tamamı arsa fiyatlarının altına gerilemiş durumda. Yani bu bölgeden bir ikinci el konut yatırımı yaptığınızda aslında hisseli bir arsa yatırımı yapmış oluyorsunuz. Beklerken ise kira getirisi elde etme veya taşınmazı kullanma şansınız oluyor. Alım yaparken kesinlikle binanın kat eksiği olmasına ve mümkün ise hisse oranının yüksek olmasına dikkat ediniz. Örneğin bazı eski binalarda; diyelim ki 8 daire var, bunlardan 6 dairenin hissesi 1/10 yalnız 2 dairenin hissesi ise 2/10. Burada 2/10 hisseli daireyi aldığınızda ileride kentsel dönüşümden faydalanarak yeni bir bina yaptırmak istediğinizde daha fazla söz ve konut(işyeri vb.) sahibi olacağınız kesin. Saygılarımla.

 65. BÜLENT

  EVREN BEY MERHABALAR İLERİYE DÖNÜK COCUĞUM İÇİN BİR ARSA ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM YATIRIM AMAÇLI BELKİ KAT KARŞILIĞI DÖNECEK BİR YATIRIM.ORTALAMA 40.000 TL CİVARINDA BİR YATIRIM ANKARA/ SİNCAN VE CEVRESİNDE ÖNERİ VE TAVSİYENİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Evren Barutçu

   Sayın Bülent Bey,
   Sincan ve çevresinde bir yatırım yapmayı düşünüyor iseniz özellikle bütçeniz dahilinde Esenler bölgesine yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Bölgede çok sayıda kooperatifin arazi yatırımları var. Saygılarımla.

 66. ZAFER

  MERHABA EVREN BEY ANKARA ÇUBUK ESENBOĞADA İMAR DURUMU NE ZAMAN BELLİ OLACAK BİLGİNİZ VAR MI VE BU BÖLGEYE ARSA YATIRIMI YAPTIK SİZCE DOĞRU YATIRIMMI

  1. Evren Barutçu

   Esenboğa’nın imar durumunun ne zaman belli olacağı ile birinci ağızdan duyduğum net bir bilgi yok. Yapmış olduğunuz yatırımın mantıklı olup olmamasına gelince; bölgeye arz edilen projeler düşünüldüğünde özellikle de metro ulaşımının sağlanması ile fiyatların artacağı dolayısı ile mantıklı bir yatırım yaptığınız kesin.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Özgür Bey,
   Ankara Altındağ Aydıncık köyü için bildiğim kadarı ile bir plan çalışması bulunmamakta. Henüz böyle bir gelişmeye ihtiyaç da yok. Çok uzun vadede ise Ankara’nın etrafında yapılması planlanan 3. çevre yolunun kuzey doğu parçasının sınırında kalmasını beklediğim bir bölge. M2 fiyatı 15 TL’nin altında alım yapabilirseniz kötü bir yatırım olmayacaktır.

 67. hasan

  merhebalar evren bey butun yorum ve cevaplarınızı okuyor ve takip ediyorum bende yardım ve fikir isteyim dedim. benim 3 parça toplamda 800 m2 yakacıkda köyceköyde arsam var 2013 de 5500 tl ye aldım şuan 35-40 arasında veriyorlar burayı satıp susuz belören tarafında üstüne 50-60 ekleyip arsa almayı düşünüyorum ama tam karar veremiyorum sizin fikirlerinize ve deneyiminize ihtiyaç duydum yardımcı olursanz sevinirim satıp belörenmi yoksa beklemelimiyim.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Hasan Bey,
   Öncelikle merhabalar, belirtmiş olduğunuz üzere kısa vadede çok güzel bir getiri elde etmişsiniz. Ben olsam mevcut arazilerime dokunmadan elimdeki bütçe ile yeni yatırım yapardım. Belören bölgesi son derece kıymetli bir bölge ama bölgedeki mülkiyet çok karmaşık. Yaklaşık 1500 dönüm kooperatiflerin arsası var ve bir türlü belediye ile anlaşamıyorlar. Bu durum planların gecikmesine sebep veriyor. Yine de karar sizin.

 68. murat türkmen

  kutludügünde yatırım amaçlı 2 dönüm yer aldık sizce nasıl bir yatırım birde kusunlar tarafı hakkında ne düşünüyorsunuz .iyi günler teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Murat Türkmen,
   Öncelikle merhabalar, ofiste kendi aramızda Ankara arazileri hakkında değerlendirme yaparken fiyatında yanlışlık olduğunu düşündüğümüz yerlerden bir tanesi kesinlikle Kutludüğün. Köyün topografyası yapılaşmaya elverişsiz, son derece engebeli ve rakım çok yüksek. Bunlar bölge için olumsuzluk. Fiyatlar ise m2 x 15 TL’nın altında. Tüm parseller için olmasa da çoğu parsel için görüşüm; bölgede uzun bir süre hiçbir yapılaşma olmayacak olsa da bu fiyatlardan alım yapıldığında çevre bölgelerdeki gelişimin baskısıyla yatırımcısına kazandıracaktır.

 69. Hamdi Tekin

  Merhaba Evren Bey

  100 bin TL gibi bir bütçem var bu parayla istediğim gibi bir daire alamıyorum kredi çekmek de istemiyorum bende bu paraya Pursaklar Saray bölgesinde bir arsaya 3 belki 4 yıl vade ile yatırım yapmaya karar verdim.
  Pursaklar Saray 98157/3 ada parsel de 160 m² hisse 96.000 tl ye satılık sizce bu arsa benim için mantıklı mı ?
  Bölgede emsal değerleri 1.2 – 1.4 olarak geçiyor. Bu kadar hisse ile bir daire sahibi olmak mümkün mü. Bölgede başka seçeneklerde var benim için. Bu bölgede bir daire sahibi olmak için en az kaç m² hisse almam gerekir sizce. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Hamdi Tekin,
   Öncelikle merhabalar, bu ve benzeri sorularla çoğunlukla karşılaşmaktayım dolayısı ile genel bir cevap vermekte fayda var.
   Emsal, KAKS veya inşaat yoğunluğu nedir: Yapının bütün katlardaki alanları toplamının parsel alanına oranından elde edilen sayıdır. Katlar alanı bodrum kat, asma kat, çekme ve çatı katı ve kapalı çıkmalar dahil kullanılabilen bütün katların ışıklıklar çıktıktan sonraki alanları toplamıdır. Her ne kadar bu tanım genel bir tanım olsa da hemen her parselin plan notlarında inşaat yoğunluğunun kullanma esasları belirtilmiştir ve değişiklik gösterebilir. Örneğin bir parselde açığa çıkan kot katları emsal dışı olabilirken bir başka parselde emsal hesabına dahil edilebilir. Veya çatı katları bir şehirde veya bölgede emsal alanına tabi iken bir başka parselde emsal alanının dışında tutulabilir. Bu ve benzeri detayların tamamı plan notlarında belirtilmiştir.

   Basit bir örnek vermek gerekir ise;

   1000 m2 parsel büyüklüğü
   Emsal: 1.20
   Yençok (h-max) serbest

   Yani bu parselin üzerine 1000 m2(parsel yüzölçümü) x 1.20 (emsal) = 1200 m2

   Buradaki 1200 m2 satılabilir alan, faydalı alan, bir başka ifadeyle iskan edilebilir alan anlamına gelmektedir. Toplam inşaat alanı ise başka bir kavramdır. Toplam inşaat alanı veya kapalı alan ışıklıklar, garajlar, depo vb. tüm alanların toplamıdır. Toplam inşaat alanında yer alan hacimlerin hangi bölümlerinin inşaat emsaline dahil olup olmadığı plan notlarında belirtilmiştir.

   Özellikle ülkemizde büyükşehirlerde rantın yoğun olduğu bölgelerde çok farklı uygulamalara rastlamak mümkündür. Özellikle de iskan sonrası, açığa çıkan kot katlarının faydalı alana dönüştürülmesi, asma katların tam kat haline dönüştürülmesi ve çatı katlarının teras alanlarının (ortak alan) kata dahil edilmesi ile emsal oranının neredeyse iki katına çıktığı uygulamalara sıklıkla rastlanmaktadır.

   Bugün Ankara’da Konya Yolu Eskişehir Yolu gibi ana arterlerde yer alan ticari parsellerin neredeyse tamamında inşaat yoğunluğu olması gereken yoğunluğun en az iki katı fazlası durumundadır.

   Bir de günümüzde özellikle Ankara’da son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan yeni bir kavram daha var o da gizli emsal. Bir parselin emsaline bakıyorsunuz 1.40 ama detayına bir iniyorsunuz 3.29. Nasıl yani???

   Anlatalım: Ankara’da çevre yolunun dışında, Başkent üniversitesini geçince sol tarafta bir parseliniz var. Bölgede iki farklı emsal bulunmakta. 20.000 m2’ye kadar olan parsellerde Emsal: 0.50, 20.000 m2’nin üzerindeki parsellerde ise emsal 1.40 şeklinde. Buraya kadar her şey güzel. Plan notları incelendiğinde diyor ki;

   Daire sayısı toplam inşaat alanının 85 m2’ye bölünmesi ile ortaya çıkan sayıdan fazla olamaz. Küsüratın 0.5’in üzerinde çıkması durumunda konut sayısı bir üst sayıya tamamlanır. Bir başka maddede ise dairelerin konforunu arttırmak amacı ile daire büyüklükleri 200 m2’ye kadar çıkartılabilir denilmekte.

   Diyelim ki 20.001 m2 lik bir parseliniz var.
   Emsal : 1.40
   Yükseklik serbest

   20.001 m2 arsa x 1.40 emsal = 28.001 m2 toplam inşaat alanı

   28001 m2 toplam inşaat alanı / 85 m2 plan notunda belirtilen büyüklük = 329.42 =329
   Küsürat kısmı yani noktadan sonraki kısım .42 olduğu içim bir alt sayıya yuvarlanmış durumda. 0.51 olsaydı 330 konut olacaktı.

   329 daire x 200 m2 (konfor adı altında 200 m2’ye izin verilmekte) = 65.800 m2 toplam inşaat yoğunluğu

   65.800 m2 inşaat yoğunluğu / 20.001 m2 arsa = 3.2898 = 3.29

   Sizin sorunuzun cevabına gelince arsanızın plan notlarına sahip olmadığım için yorum yapmam zor. Ama normal şartlarda
   Kat karşılığı oranının %50 olduğunu varsaydığımda 100 m2’lik bir daireye sahip olmanız için 200 m2 inşaat hakkınız olmalı ki yarısı 100 m2 etsin. Dolayısı ile 1.20 emsalden 167 m2, 1.40 emsalden ise 143 m2 yeterli gözükmekte. Umarım ki faydalı olabilmişimdir. Saygılarımla

   Sayın Emrah Bey,

   Öncelikle merhabalar, bir önceki yazımda arsa ve tarla alırken nelere dikkat edilmeli konusunu detaylıca ele almıştım. 150.000 TL bütçe ile 5-7 yıl vadede tavsiyelerim Ankara’nın güney batı aksında Fevziye, Hisarlıkaya, Alagöz, batı aksında (Eskişehir Yolunun kuzeyinde) ise Esenler, Çiçektepe, Yeni peçenek tavsiye ettiğim bölgeler. Vadeyi biraz daha uzatarak tek tapu ve daha çok m2 alınmak istendiğinde Ücret, Subaşı, Çayırlı, Topaklı ve İkizce köylerini (hepsi aynı aks üzerinde) şiddetle tavsiye ederim. Vadeyi uzun tutmaktan kastettiğim ise 10-15 yıl arası. Getiri açısından en az risk almak koşulu ile makul bir kazanç için ise Şehitali 3 Emsal’li bölgeden hisse alımını tavsiye ederim. Saygılarımla…

 70. Uğur

  Merhaba evren bey, ankara ayaş tekke köyünden (101-5 parsel) 36 000 liraya 3 dönüm arsa almayı düşünüyorum . Sorum şu olacak ; almayı düşündüğüm bu fiyat sizce uygun mu.? Ayrıca ayrıca belirtmiş olduğum konumdaki arsanın yatırım açısından görüşlerinizi , yorumunuzu alabilir miyim? Saygılarımla

  1. Evren Barutçu

   Sayın Uğur Bey,

   Öncelikle merhabalar, 101 ada 13, 14, 15 ve 16 parseller konum, topografya ve rakım olarak daha yatırım yapılabilir parseller. 5 numaralı parsel bana biraz riskli geliyor. Buna ilaveten bölge 25000’lik planda yatırım yapılabilir bir alan gibi de durmuyor lakin mülkiyet durumu ve son yıllarda artan yatırımcı ilgisi sebebi ile belki bir gelişme gösterebilir. Yine de minimum 15-20 yıl vade gözüyle yaklaşmak gerekli. Saygılarımla.

 71. Serbay

  Evren Bey Merhaba,
  Yuvaköy ile ilgili görüşleriniz nelerdir?Çevre yoluna 3 km uzaklıktaki tarlalara 60 ila 100 Tl arası fiyatlar istenmektedir.Bu bölgede yatirim önerirmisiniz bütçem 100.000 TL Beklentim 15 sene Teşekkürler…

  1. Evren Barutçu

   Sayın Serbay Bey,

   Öncelikle merhabalar, Yuva Köy’ü tartışmasız gelecek vaat eden keyifli bir yatırım bölgesi yalnız çevre yolunun 3 km içerisine girildiğinde çok engebeli arazilerle karşılaşılmakta. Tamamen şahsi görüşüm olmakla birlikte 100-200-300-400 ve 500’lü parseller diğer parsellere oranla daha riskli gözükmekte. Saygılarımla

 72. halil

  SLM BEN İNGİLTEREDE İKAMET ETMEKTEYİM ANKARADA EMLAKÇI ARKADAŞIM KAZAN FETHİYE MAH. 56 DÖNÜM BİR YER ÖNERDİ LOJİSTİK ÜSTÜNE 50M UZAKLIKDA İMİŞ SON FİYAT 3.150.000 DİYOR ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM SİZLERDE FİKİR VERİRMİSİNİZ.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Halil Bey,

   Öncelikle merhabalar, bir sanayi parselinin fiyat açısından gelebileceği son nokta belli. Biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Son noktada gelinen fiyatların sizi tatmin edeceğini düşünüyor iseniz yatırım yapabilirisiniz. Saygılarımla

 73. Mehmet Turac

  Merhaba Evren abi . Ben 30 yaşındayım.Ankarada karlı bir yatırım yapmak istiyorum . 400.000 tl kadar param var. Sizce hangi semtten ne alabilirim . Tesekkurler bilginize..

  1. Evren Barutçu

   Sayın Mehmet Turaç,

   Öncelikle merhabalar, orta vade bir yatırım düşünüldüğünde çok keyifli bir bütçeniz var. Fevziye, Şehitali (eski Dodurga), hatta 150 TL’nin altında Tuluntaş’a yoğunlaşabilirsiniz. Saygılarımla

 74. Koray u.

  Merhaba evren bey
  Değerli yorumlarınız için teşekkürler.
  Önceden sorulmuş ama tarih bakımından güncel olacak şekilde topaklı da 10 dönüm tarla yatırımı için değerli fikrinizi almak isterim. Pazarlıkla 360 bin tl ödeyeceğim. Bekleme sürem , avantaj ve dezavantajlarımla değerlendirirseniz sevinirim
  Teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Koray U,

   Öncelikle merhabalar, 3. Çevre yolunun güney batı aksının büyük olasılıkla dış sınırında kalmasını beklediğim bir köy Topaklı. Buna ilaveten günün birinde Karagedik hayata geçtiğinde daha da değerlenecektir. Hallaçlı ve Velihimmetli’ye yakın kalmakta fayda var. Yaz başında bahsetmiş olduğunuz fiyatların yarısı konuşuluyordu. Güneykent projesi sebebi ile fiyatlar ciddi artmış durumda ama yine de yatırım yapılabilir. Saygılarımla.

 75. önder şahin

  öncelikle değerli bilgilerinizden dolayı teşekkürler istanbul da ticari işletmem var ve ankaralıyım bir arkadaşımın tavsiyesi ile ankara gölbaşı çayırlı köyü civarından 20 bin metrekare arsa almak istiyorum fiyatı 400 bin tl civar ve yatırım zamanım 4-5 yıl bölge nasıldır ve fiyat oran dönüşü nasıl olur

  1. Evren Barutçu

   Sayın Önder Şahin,

   Öncelikle merhabalar, Çayırlı köyü de aynı Topaklı köyü gibi 3. Çevre yolunun güney batı aksının büyük olasılıkla dış sınırında kalmasını beklediğim bir köy. Hallaçlı ve Velihimmetli’ye yakın kalmakta fayda var. Ankara’da tarla yatırımı açısından uzun vadede kesinlikle kazanç gördüğüm bir bölge. Saygılarımla.

 76. Ahmet

  İyi günler. Ben 2013 yılında bir daire aldım. Satış bedelini 120000 lira değil de 3000 lira gösterdi. Ve 450 lira tapu harcı ödedim. Çok fark var arada. Şu aralar vergilerde yapılandırma yapıldı. Ben evimi hiç satmayacağaım. Yine de yapılandırmam gerekir miydi? Ayrıca, tapu süresi 5 yılı geçince de ceza gelir mi? Bu konuda bana bilgi verirseniz memnun olurum iyi günler.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Ahmet Bey,

   Öncelikle merhabalar, gayrimenkul alımında düşük değer göstermeniz her açıdan bir dezavantaj. Evimi hiç satmayacağım demişsiniz ama hayatın karşımıza neler çıkaracağı belli olmaz. Belki günün birinde daha iyi bir ev satın almak için satış yapmak isteyeceksiniz, karşınıza bir fırsat çıkacak bunu bilemeyiz.
   Gelir vergisi kanununun 80’inci maddesi uyarınca gayrimenkul alış tarihinden itibaren tam 5 yıl içinde elden çıkarılması durumunda değer artış kazancına konu oluşturmaktadır. Bu durumun tek istisnası şudur: Eğer konu gayrimenkul bedelsiz olarak edinilmişse (miras, bağış vb.) bu mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar vergilendirilmez.
   Bunlarında yanında Gelir İdaresinin beyanına göre, kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen gayrimenkullerde dâhil olmak üzere, mevcut yasa gereği her tapu sahip değişikliği ile tapu cins değişikliğinde bu 5 yıllık süre yeniden başlamaktadır.
   Bir diğer önemli husus ise bu 5 yıllık sürenin büyük olasılıkla yakın zamanda değişeceğidir. Yeni değişiklikle sürenin ortadan kalkması ve yıllara göre vergilendirilmesi hayatımıza girecektir. Dolayısı ile 20 yıl da geçse düşük bedelden alınan taşınmaz yüksek değerle satıldığı takdirde bir kazanç ortaya çıkacak ve bu kazanç vergilendirilecektir.
   Konuyu internet üzerinden gelir artış kazanç vergisi olarak aratırsanız daha detaylı bilgiye ulaşabilirisiniz. Karar sizin. Saygılarımla.

 77. serkan

  Evren bey selamlar
  Ankara’da 250bin tl tutarinda arsa yatirimi yapmak istiyorum. ilk olasilik 150m2 imarli -hisse tapulu arsa karatas’tan almak. diger olasilik ise tulumtas bolgesinde tek tapulu villa arazisi almak. hangi yatirimi onerirsiniz. iyi calismalar dilerim.

 78. gürcan alkan

  Evren bey Dodurga 2167 perselde bir yakınımın hissesi var ama parselin yerini bulamadım tapu kadastr sites,nde parsel sorgulamadan çıkmıyor.yeni mahalleye bağlandı deniyor.yeri ve fiatı hakkında bigi verirseniz sevinirim.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Gürcan Bey,
   Öncelikle merhabalar, Dodurga köyünün çevre yolunun dışında kalan kısımları Şehitali olarak geçmekte. Bu şekilde sorgularsanız probleminiz çözülür diye düşünüyorum. Saygılarımla..

 79. serdar koç

  Evren Bey merhabalar,

  Öncelikle sorulan tüm sorulara açıklayıcı ve sabırla cevap verdiğiniz için teşekkürler. Gölbaşı-Kırıklı Mah. ve Çankaya-Kömürcü Mahallelerinden 10 yıl vadeli yatırım amaçlı arsa almayı planlamaktayım. Bu bölgeler hakkında yatırım için düşüncelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Serdar Bey,
   Öncelikle merhabalar, Gölbaşı Kırıklı’da yatırım yapmak yerine Çankaya tapulu Kömürcü Mahallesinden yatırım yapmanızı tavsiye ederim. Bala yolunun Konya yolunu keserek Eskişehir yoluna bağlanacağını düşündüğümüzde eskiden Bala’ya bağlı olup şimdi Çankaya tapulu olan Kömürcü Mahallesi orta uzun vadede yatırımcısını utandırmayacaktır. Saygılarımla.

 80. Halil

  Hocam iyi günler 30.000 ile 40.000 arasinda arsa yada tarla alıp yatırım yApmak istiyorum. İlk baktığımiz yer Yıldırım Beyazıt üniversitesi nin yeni kampüs alanıydı ordan vazgeçtik daha sonra Cumhurbaşkanı tarafından açılış olunca oradaki fiyatların ikiye üçe katlandığini duyduk şimdi ise Mamak veya Elmadağ semtlerindn birinden yatırım yapmak istiyorum sizce nasıl bir yer secmem gerekiyor saygılarımla

  1. Evren Barutçu

   Sayın Halil Bey,
   Öncelikle merhabalar, 40.000 TL altında bir bütçe ile orta-uzun vadede yatırım için Beynam’da büyükşehir belediyesi tarafından imarı yapılmış bölgede müstakil parsellerden alınabilir diye düşünüyorum. Bölgede m2 x 30-35 TL arasında imarlı yerler mevcut. Saygılarımla.

 81. hasan şengül

  merhabalar evren bey sincan temelli türkobası bölgesinde 115 ada 72 parselde 4 dönüm civarı ve 140 ada 5 parselde yine 4 dönüm civarı arsamız bulunmakta bu arsaları yapılması düşünülen temelli yenikent bağlantı yolu noktasında değerlendirmeniz mümkünmüdür eğer bu yol açılırsa değerlenme ihtimali varmıdır acaba teşekkürler

  1. Evren Barutçu

   Sayın Hasan Şengül,
   Öncelikle merhabalar, sorunuza gelince kesinlikle mümkündür. Her iki parselinizin yeri de son derece güzel. Bahsetmiş olduğunuz yol sadece sizin parsellerinize değil Eskişehir Yolunun kuzeyinde kalan; çevre yolu çıkışından itibaren Temelli’ye kadar olan tüm bölgelere ciddi anlamda değer katacaktır. 2023 nazım imar planından da anlaşılacağı üzere Ankara’nın bugün için kuzey doğu aksında yerleşmiş olan sanayisinin uzun vadede Temelli ile birleşeceği öngörülmüştür. Hatta daha da uzun vadede Temelli’nin sanayinin kalbi olacağını düşünmekteyim. Bölgenin günün sonunda 300.000 kişiye ev sahipliği yapması beklenmektedir. Açılacak olan yeni yol aynı zamanda Ankara’nın 3.çevre yolunun kuzey batı aksı niteliğinde olacak, özellikle çevre yolu içerisinde kalan ve sınırında bulunan köylere ve çevresine çok ciddi değer katacağı kesindir. Saygılarımla.

 82. Deniz

  Merhabalar. Aslında bu soru tam olarak sizinle ilgili mi bilmiyorum ama konu hakkında bilginiz olabileceğini düşündüm. Zamanında imarlı olan arsanın çok çok yakınına havalimanı yapıldı ve haliyle arsa imara kapatıldı ve değeri düştü. Bu değer düşüklüğünden kaynaklı devletten hak talep edilebilir mi?

  1. Evren Barutçu

   Sayın Deniz Bey,
   Öncelikle merhabalar, arsanızın imarlı olduğunu belirtmişsiniz ama tahmin ediyorum ki 1/1000 lik planları henüz onaylanmamıştır. Dolayısı ile İlgili belediyece ilan edilmeden imar planının kesin işlem haline gelemeyeceğinden, iptal davasına konu edilemeyecektir. Şu nedenle ki: İmar Planları; Nâzım İmar Planı ve Uygulama İmar Planından meydana gelir. Mevcut ise bölge planı ve çevre düzeni plan kararlarına uygunluğu sağlanarak, belediye sınırları içinde kalan yerlerin nâzım ve uygulama imar planları ilgili belediyelerce yapılır veya yaptırılır. Belediye meclisince onaylanarak yürürlüğe girer. Bu planlar onay tarihinden başlayarak belediye başkanlığınca saptanan ilan yerlerinde bir ay süre ile ilan edilir. Bir aylık ilan süresi içinde planlara itiraz edilebilir. Belediye başkanlığınca belediye meclisine gönderilen itirazlar ve planları belediye meclisi onbeş gün içinde inceleyerek kesin karara bağlar.
   Buna göre; belediye meclisince alınacak bir kararla onaylanarak yürürlüğe girecek olan imar planının, bu karar yani “onay” anıyla beraber kesin ve yürütülmesi gereken bir işlemdir. İmar planının daha sonra ilan edilmesi ve bu süre içerisinde imar planına itiraz olanağının tanınması belediye meclisince kabul edilip yürürlüğe konulmuş imar planının icrai ve kesin işlem niteliği üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır.
   Umarım yardımcı olabilmişimdir ama yine de konunun iyi bir avukat ile görüşülmesinde fayda var diye düşünüyorum. Saygılarımla.

 83. can

  merhabalar evren bey, benim size bir sorum olacak izninizle.benim izmir bayraklı da bir evim var.bizim bulunduğumuz apartmanın bulunduğu parseldeki imar durumu 1989 yılında yapılmıştır.ve imar durumu su şekilde;kaks 2 taks 0,25 ve kat sayısı 8 olarak verirmiş ve arsa tek parseldir ve cadde üzeri olup genişliği 35 metredir ve 4 tarafıda yoldur.ve bulunduğumuz mahalle Mansuroğlu mahallesidir ve bizim bulunduğumuz mahalledeki en düşük emsale sahibiz acaba belediyeye başvursak imar tadilatı yapılırmı emsal artışı olur mu ayrıca burasıyla ilgili belediye emsal artışı gibi çalışmaları var mıdır? saygılarımla

  1. Evren Barutçu

   Sayın Can Bey,
   Öncelikle merhabalar, bölgeye hakim olmadığım için buradan bir cevap vermem çok zor. Arsanızın toplam m2’sini de belirtmediğiniz için yorum yapamıyorum. Ama eğer arsanız 10 dönümün üzerinde ise ve bölgede emsal oluşturabilecek yüksek emsalli arsalar var ise çevre şehircilik bakanlığına veya iller bankasına başvurmak sureti ile arsanızdan ikinci bir kesinti olmak kaydıyla belki emsal artışına gidilebilir. Yalnız kesintinin asgari %25 olacağını varsayarsak yeni plan ile 2.5 emsal bile alınsa günün sonunda aynı hesaba gelecektir. Bölgede daha yüksek bir emsal olabileceğini de pek tahmin etmiyorum.

 84. ÖZKAN ÖZDEMİR

  MERHABALAR EVREN BEY;

  100 bin liralık bir kredi çekip yatırım yapmak istiyorum.Tuluntaş,fevziye,hacılar gibi bölgeleri düşünüyorum.amacım ilerde müteahhite verip daireye çevirebileceğim yada kendim ev yapıp yaşayabileceğim bir arsa almak.

  yukarıdaki köylerden acaba hangisi kısa vadede daha çok kazanç getirir?
  uzun vadede en çok hangisi kazanç getirir?
  ya da sizin önerdiğiniz bir köy var mı?

  yardımlarınız için teşekkürler.

  1. Evren Barutçu

   Sayın Özkan Bey,
   Öncelikle merhabalar, Hacılar köyünü tarla yatırımı yapmak için riskli ve pahalı görmekteyim, Tuluntaş orta vadede çok parlamasını beklediğim bir bölge, mülkiyet sahiplerinin demografik yapısı son derece yüksek lakin imar planları ile ilgili belirsizlik devam etmekte. Yine de 150 TL bandında çevre yoluna yakın yer bulunabilirse mantıklı. Fevziye köyü ise doğru fiyatla (60-65 TL) arasında alım yapıldığı takdirde yine orta uzun vadede yatırımcısına kazandıracaktır diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir